Standardy p³yt video: VCD, SVCD i DVD

P³yty do sprzêtu video

  Cyfrowy zapis filmów na p³ytach kompaktowych to kolejny standard, który da³ pocz±tek do szybkiego rozwoju domowego sprzêtu audio-video.
Popularne wcze¶niej kasety VHS s± obecnie zastêpowane p³ytami za zapisem video.
D³ugo przed p³ytami kompaktowymi znane by³y ju¿ dyski: Laserdisc, stosowany tu by³ analogowy zapis obrazu i d¼wiêku, a cena by³a nierealnie wysoka.
Nowy standard cyfrowego zapisu danych na p³ytach CD pocz±tkowo by³ wykorzystywany tylko dla p³yt audio. Ograniczenie mo¿liwo¶ci zapisu do 700MB lub 60 minut muzyki by³ niewystarczaj±cy do zapisu filmów video. Kolejnym krokiem w rozwoju techniki video by³o opracowanie nowych standardów kompresji danych oraz udoskonalanie samych p³yt kompaktowych i zwiêkszenia gêsto¶ci zapisu.
Taki stopniowy rozwój w technice audio-video spowodowa³, ¿e mamy obecnie kilka ró¿nych typów p³yt video i pomimo, ¿e wszystkie wygl±daj± podobnie to nie s± wzajemnie kompatybilne. U¿ytkownicy nowych odtwarzaczy lub nagrywarek DVD czêsto spotykaj± siê z sytuacj±, ¿e tylko niektóre z p³yt s± dostosowane do odtwarzania lub zapisu.

 

VCD (Video Compact Disc)

  Pierwszym bardzo popularnym standardem zapisu filmów z towarzysz±cym d¼wiêkiem by³ VCD. Filmy zapisywane by³y na zwyk³ych p³ytach CD o pojemno¶ci 700MB, d³ugo¶æ filmu to maksymalnie 80 minut.
Zastosowano tu kompresjê zapisu wed³ug standardu MPEG-1. Jako¶æ nagrania jest porównywalna do kaset VHS, jednak na skutek zastosowania kompresji, obraz wydaje siê bardziej rozmyty z utrat± niektórych szczegó³ów. Oprócz materia³u wizyjnego p³yty VCD mog± zawieraæ proste menu, podrozdzia³y i selekcjê scen.
P³yty VCD s± nadal czêsto stosowane np. jako gad¿et dodawany z czasopismami, ze wzglêdu na kompatybilno¶æ z wszystkimi odtwarzaczami DVD.


SVCD (Super Video Compact Disc)

  Nastêpc± standardu VCD jest SVCD. Zastosowano tu zmodyfikowany system kompresji danych MPEG-2. Jako¶æ obrazu mo¿e byæ lepsza ni¿ w VCD pod warunkiem, ¿e w procesie nagrywania zastosowana zostanie wy¿sza rozdzielczo¶æ. Ostatecznie jako¶æ zale¿y te¿ od ilo¶ci nagranego materia³u na p³ycie, im wiêcej tym ni¿sza jako¶æ. Zazwyczaj p³yty SVCD zawieraj± 60 minut filmu w dobrej jako¶ci. Oprócz materia³u wizyjnego p³yta mo¿e zawieraæ maksymalnie do dwóch ¶cie¿ek d¼wiêku i czterech ¶cie¿ek z napisami do filmu.
Standard ten umo¿liwia tworzenie skomplikowanych systemów menu, rozdzia³ów i selekcji scen.



DVD (ang. Digital Versatile / Video Disc)

  P³yty DVD mimo tych samych wymiarów umo¿liwiaj± zapis wiêkszej ilo¶ci danych. Zwiêkszenie pojemno¶ci p³yty uzyskano dziêki innej strukturze no¶nika i zwiêkszenia jego gêsto¶ci oraz kompresji MPEG-2. W przypadku p³yt CD ¶cie¿ki zapisywane s± na dysku spiralnie w jednej p³aszczy¼nie. W p³ytach DVD zapis jest mo¿liwy na kilku poziomach. Dostêp do ni¿szej warstwy uzyskuje siê za po¶rednictwem materia³u, który czê¶ciowo odbija, a czê¶ciowo przepuszcza ¶wiat³o. Dostêpne s± te¿ p³yty dwustronne.
Aby odczytywaæ informacje ze spiralnie u³o¿onych ¶cie¿ek o wiêkszym zagêszczeniu w odtwarzaczach DVD stosuje siê czerwony laser pó³przewodnikowy o d³ugo¶ci fali 635-650nm i soczewki o wiêkszej zdolno¶ci skupienia wi±zki ni¿ w przypadku lasera na podczerwieñ do CD.
Jako¶æ filmu zale¿y od ilo¶ci zapisanego materia³u, przy ma³ej rozdzielczo¶ci i wysokim wspó³czynniku kompresji na p³ycie DVD mo¿na zapisaæ kilka godzin filmu w jako¶ci kasety VHS. Dobr± jako¶æ uzyskuje siê nagrywaj±c do 120 minut filmu na p³ycie o pojemno¶ci 4,7GB.
Standard DVD umo¿liwia zapis równolegle z filmem do 8 niezale¿nych ¶cie¿ek d¼wiêku w ró¿nych formatach (np. PCM, AC-3, MPEG-2) oprócz d¼wiêku stereofonicznego mo¿liwy jest d¼wiêk dookólny Dolby Digital lub DTS.
P³yta DVD mo¿e zawieraæ wersje jêzykowe w postaci napisów (subtitling) maksymalnie do 32 jêzyków, zaawansowane systemy menu oraz zabezpieczenia przed dzieæmi. Na p³ycie mo¿e byæ zakodowany region dla którego dana p³yta mo¿e byæ dostêpna. Odtwarzacze DVD sprzedawane w danym regionie ¶wiata maj± domy¶lnie zapisane blokady uniemo¿liwiaj±ce ogl±danie p³yt z innego regionu, ma to na celu ochronê praw autorskich. Zabezpieczenia te jednak mo¿na w prosty sposób obej¶æ, wiêc jest to tylko czê¶ciowe utrudnienia.
Dodatkowo na p³ycie DVD s± dane nadmiarowe, wykorzystywane w korekcji b³êdów dla porysowanych p³yt. Zastosowano tu system to RSPC (Read Solomon Product Code), polega on na sprawdzaniu bajtów parzysto¶ci w pakietach, liczonych poziomo i pionowo.

oznaczenie rodzaj i pojemno¶æ p³yty:
DVD-5 jednostronna, jednowarstwowa 4.37 GB (Single sided single layered)
DVD-10 dwustronna, jednowarstwowa 8.75 GB (Double sided single layered)
DVD-9 jednostronna, dwuwarstwowa 7.95 GB (Single sided dual layered)
DVD-18 dwustronna, dwuwarstwowa 15.9 GB (Double sided dual layered)

P³yty zapisywalne: DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW, DVD-RAM

P³yta DVD-R przeznaczona jest do jednokrotnego zapisu i wielokrotnego odtwarzania. Pocz±tkowo by³y to p³yty o pojemno¶ci 3,95 GB obecnie maj± ju¿ 4,7 GB. Nagrana p³yta DVD-R jest kompatybilna z DVD-ROM, DVD-Video i DVD-Audio czyli przy zachowaniu zgodno¶ci standardu jest dostêpna dla wszystkich odtwarzaczy DVD.
P³yta DVD-RW przeznaczona jest do wielokrotnego zapisu (oko³o 1000 razy)
Nowszym standardem posiadaj±cym wiêcej uprawnieñ ni¿ "-" jest "+" np. DVD+R, DVD+RW. Standard ten jest powszechny w sprzêcie firm SONY, Philips i HP.
P³yty + i - nie s± kompatybilne. Przed zakupem p³yt trzeba sprawdziæ czy nasza nagrywarka DVD potrafi zapisywaæ oba standardy, czy tylko jeden z nich.


oznaczenie zastosowanie
DVD-R P³yta do jednorazowego zapisu i wielokrotnego odtwarzania.
DVD-RW P³yta do wielokrotnogo zapisu, oko³o 1000 razy.
DVD+R P³yta do jednorazowego zapisu i wielokrotnego odtwarzania. (Philips, Sony)
DVD+RW P³yta do wielokrotnogo zapisu, oko³o 1000 razy. (Philips, Sony, HP)
DVD-RAM P³yta do wielokrotnogo zapisu, oko³o 100 000 razy, dla czytników komputerowych DVD-ROM

BLU-RAY DISC nastêpca p³yty DVD

  Dziêki nowej technologii "niebiesko-filoletowego lasera", o d³ugo¶ci fali 405 nm opracowany zosta³ nowy standard p³yty, który w przysz³o¶ci zast±pi tradycyjne p³yty DVD.
P³yta umo¿liwia dokonanie zapisu materia³u filmowego o objêto¶ci 27 GB, czyli oko³o 13 godzin filmu w standardowej rozdzielczo¶ci lub 2 godzin w HDTV, dotyczy to tylko zapisu jednostronnego i jednowarstwowego.
Do odtwarzania fabrycznie nagranych p³yt przeznaczone s± dwie warstwy no¶nika na jednej stronie p³yty, czyli oko³o 50 GB danych cyfrowych.
Nowy standard p³yt Blu-Ray Disc zapewnia równie¿ wiêksz± przepustowo¶æ danych do 36Mbps.


porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne

Naprawa telewizorów LCD