serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Kwi 18, 2024 4:14 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Czyszczenie coolerów sprężonym powietrzem
PostWysłany: Pon Maj 04, 2009 6:34 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Maj 27, 2008 9:52 pm
Postów: 52
Witam, wiatraczki mi głośno chodzą (na karcie graficznej i na procesorze). Kartę graficzną dałem do przeczyszczenia sprężonym powietrzem i jest lepiej. Ale wiatrak na procesorze chciałbym sam przeczyścić sprężonym powietrzem i tu mam pytanie: czy mogę to zrobić bez jego zdejmowania z gniazda i z płyty głównej? Kurz i sprężone powietrze nie uszkodzi innych elementów? Jestem zielony jeżeli chodzi o chłodzenie dlatego proszę o poradę. Aha i z tą kartą graficzną to była taka historia że jak włączałem jakąś grę 3D, to stopniowo obroty wiatraczka na karcie graficznej rosły (a tym samym hałas), czym to jest spowodowane? Wydaje mi się, że zakurzeniem coolera i radiatora, bo kiedyś miałem to samo, dałem kartę do przeczyszczenia i przez jakiś czas było dobrze, ale ostatnio znowu się zaczęło, i dzisiaj znowu dałem do przeczyszczenia ale cooler na CPU chciałbym sam przeczyścić i dlatego prosiłbym najlepiej o jakiś tutorial, jakie sprężone powietrze kupić, jak używać, czy demontować wiatraczek z radiatorem z CPU ? (chciałbym bez demontażu). Co powoduje, że coolery wydzielają więcej hałasu w czasie grania?

Z góry dzięki za pomoc.


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: Czyszczenie coolerów sprężonym powietrzem
PostWysłany: Wto Maj 05, 2009 1:31 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 13, 2007 9:41 pm
Postów: 114
Miejscowość: Kościerzyna
W czasie "grania" czy też pracy na jakichś programach wzrasta poziom pracy procesora a co za tym idzie też ciepło wydalane przez dany procesor(czy to graficzny czy główny CPU) no i wtedy wiatraczek kręci się coraz szybciej aby wychłodzić procesor.No i jeżeli wiatraczek ma swoje lata to coraz bardziej go słychać - im szybciej się kręci to tym głośniej.Jeżeli chodzi o czyszczenie to kurz i spr.powietrze nie powinno nic uszkodzić podczas czyszczenia,aczkolwiek zachowałbym tutaj maximum ostrożności.Tutaj masz parę innych szczegółów odnośnie czyszczenia samego wentylatora:
Kod:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1176299.html

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czyszczenie coolerów sprężonym powietrzem
PostWysłany: Śro Maj 06, 2009 2:21 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Maj 27, 2008 9:52 pm
Postów: 52
Co myślicie o wyssaniu kurzu z coolerka i radiatora z CPU odkurzaczem? To bezpieczny i skuteczny zabieg? Czy lepiej przedmuchać sprężonym powietrzem?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czyszczenie coolerów sprężonym powietrzem
PostWysłany: Śro Maj 06, 2009 4:57 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 13, 2007 9:41 pm
Postów: 114
Miejscowość: Kościerzyna
Myślę że to dobry pomysł.Najlepiej wtedy założyć na rurę ssawkę szczelinówkę. :P

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czyszczenie coolerów sprężonym powietrzem
PostWysłany: Sob Maj 09, 2009 10:53 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Maj 27, 2008 9:52 pm
Postów: 52
Otóż tak: dzisiaj przeczyściłem coolerki odkurzaczem i wydmuchiwałem taka pompą do samochodu - coś jak sprężone powietrze. Po tym zabiegu spotkała mnie awaria dysku - komputer nie widział partycji ani danych, wykrywał tylko dysk w BIOS-ie, dopiero wizyta informatyka pomogła i 100zł w plecy. Okazało się, że dysk zgubił tablicę partycji (od czego???) i trzeba się było sporo napocić, aby odzyskać dane i przywrócić system do życia. A różnica w emitowanym hałasie po czyszczeniu - minimalna. Jaki z tego wniosek - lepiej zanieść komputer do przeczyszczenie do serwisu czy sklepu niż samemu się za to brać, chociaż wiadomo, że człowiek uczy się na własnych błędach... Ktoś ma jakiś pomysł, co mogło zaszkodzić dyskowi? Model to Seagate 320GB 7200 rpm, 16MB cache, NCQ


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Czyszczenie coolerów sprężonym powietrzem
PostWysłany: Wto Maj 19, 2009 2:40 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Maj 18, 2009 1:56 pm
Postów: 23
miałem podobną sytuacje- w moim przypadku okazało się, że podczas czyszczenia naruszone zostaly jakies elementy na płycie głównej - nie znam sie na tym, ale ponoc przeskoczyl ładunek elektryczny na dysku? przawdopodobnie na skutek dotknięcia go metalową czescią odkurzacza :/ w każdym razie znajomy kazal dysk wyjąc, przeczyścic sam sprawdzil wszystkie styki na plycie i jak dysk podlaczyl to juz wszystko gralo - niestety po 3-4 miesiącach dysk sie spalil :/


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

Polecamy - Porady prawne - : https://staczek.com Kancelaria Adwokacka w Warszawie


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.065s | 11 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów