serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 7:34 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Szukam pomocy przy budowie inkubatora
PostWysłany: Wto Kwi 10, 2012 1:28 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Kwi 10, 2012 1:26 pm
Postów: 1
Witam!
Szukam pomocy przy budowie inkubatora do wylęgu jaj. Być może temat inkubatora na tym forum wydaje się śmieszny ale wiem, że jest tutaj wielu dobrych fachowców. Inkubator który chce zbudować przedstawiam poniżej wraz z opisem. Bardzo proszę o zapoznanie się ze schematem i ocenę czy taki inkubator ma prawdo funkcjonować, Co i w jaki sposób powinienem zmienić a co dodać?
Wylęgarkę chce zbudować ponieważ sklepowe na taką ilość jajek jaka mnie interesuje są bardzo drogie. Poniżej podaje także pytania, które według mnie są bardzo ważne.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc,
pozdrawiam.


1. Jak obliczyć jakiej mocy powinien być element grzewczy? (załóżmy, że izolacją jest płyta poliuretanowa 50 mm o współczynniku przenikania ciepła 0,53 W/m2K, w komorze inkubacyjnej ma panować 38 stopni, a wewnętrzne wymiary inkubatora niech mają 1x1x2m Czy grzałka powinna być na całej szerokości komory mieszania powietrza?

2. Jaka moc/ średnica wentylatora? . Czy wentylator umieszczony jest w dobrym miejscu? Lepszym pomysłem będzie umieszczenie dwóch mniejszych wentylatorów przy wylotach powietrza 5 które będą wypychać ogrzane powietrze do komory? Wystarczą dwa kanały na równoległych ścianach?? Wylot powietrza powinien być na całej szerokości ściany?

3. Gdzie powinien być wylot pary wodnej? Nie wiem czy nie lepszym pomysłem będzie ustawienie obok wentylatora otwartego pojemnika z cieczą – czy po prostu ustawić go pod tacami z jajkami? Jakiej mocy powinna być grzałka wody (wilgotność powietrza jaka powinna panowac w inkubatorze to 40-50%),? W ogole nie wiem czy taki nawilżacz powietrza zda egzamin.

4. Jak widać w moim inkubatorze brakuje jednego z najważniejszych czynników - nie ma wymiany powietrza a jest to bardzo ważne aby zarodki prawidłowo mogły się rozwijać. W KTÓRYCH MIEJSCACH POWINNY BYĆ ZAMONTOWANE OTWORY WENTYLACYJNE? Kiedys widziałem schemat inkubatora w ktorym otwory wylotowe znajdowały się obok wentylatora a wlotowe obok wylotów kanałów powietrza ale nie wiem czy takie rozwiązanie będzie dobre bo wtedy do komory inkubatora będzie wpadać powietrze z zewnątrz, które będzie mieć niższą temperature. JAKIEJ WIELKOŚCI POWINNY BYĆ OTWORY WENTYLACYJNE. Czy w otworach wentylacyjnych powinny być zamontowane małe wentylatorki?


schemat inkubatora:
http://images49.fotosik.pl/1445/52971dacbc28bcb6.jpg

opis budowy:
1. element grzejny
2. wentylator
3. komora mieszania
4. kanał powietrzny
5. wyloty powietrza
6. komora klujnika / tace lęgowe
7. izolacja
8. grzałka wody
9. naczynie do wody
10. przewód pary wodnej
11. wylot pary wodnej
12. przewód wody
13. naczynie zbiorcze
14. silnik krokowy

opis działania:
TEMPERATURA:
W całym inkubatorze nagrzewać będzie grzałka elektryczna 1 ( najprawdopodobniej spirala grzewcza z drutu oporowego ponieważ szybko się nagrzewa i szybko traci ciepło). Obieg powietrza w inkubatorze będzie wymuszać wentylator 2. Wentylator będzie wtłaczał powietrze do komory mieszania 3, dalej powietrze które przejdzie przez grzałkę trafi do komory inkubatora 6 przez kanał powietrza4, 5. Cały inkubator będzie szczelnie zaizolowany 7 (najprawdopodobniej bedzie to poliuretan).

WILGOTNOŚĆ:
Wilgotność w inkubatorze będzie regulowana dzięki grzałce 8 przystosowanej do pracy w cieczy umieszczonej w bardzo małym naczyniu z woda 9. Naczynie celowo bedzie małych gabarytów, aby grzałka szybko nagrzała wode. Para wodna popłynie specjalnym przewodem 10 i zostanie wypuszczona gdzieś w okolicy wentylatora 11. Woda w noczyniu będzie bardzo szybko się kończyć dlatego zostanie wyprowadzony specjalny przewod do naczynia zbiorczego 13, albo też naczynie z wodą zostanie bezpośrednio połączone z zaworem czerpalnym. Gdy tylko obnizy sie poziom wody otworzy się zaworek pływakowy umieszczony w naczyniu z grzałką i uzupełni sie poziom wody.

W inkubatorze zostanie zamontowany silnik krokowy, Silnik obracając osiowo w poziomie jedna tace lęgową obróci wszystkie ponieważ tace będą ze sobą połączone.

Oczywiście wszystkim będzie kierować specjalny sterownik.


Góra
 Profil  
 

elektronika



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.055s | 13 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów