serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:21 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Dobór przekaźnika - piec gazowy
PostWysłany: Sob Gru 08, 2018 10:05 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Gru 08, 2018 10:03 pm
Postów: 1
Dzień Dobry,
mój problem polega na tym, żeby do pieca nadmuchowego ogrzewającego dom podłączyć nawilżacz, który będzie włączał się automatycznie wtedy kiedy włącza się piec. Teraz nawilżacz jest na osobnym włączniku i muszę ganiać do piwnicy, żeby go włączyć. Nie do końca wiem jak to zrobić i potrzebuję porady osoby, która ma pojęcie o elektronice.

A teraz konkrety. Chciałbym to zrobić za pomocą przekaźnika, który będzie uruchamiany przez układ sterujący, który jest w piecu i włącza go przy niskich temperaturach. Nawilżacz pracuje na oddzielnej instalacji.
W układzie sterującym pieca jest napięcie 24V AC i przy włączeniu płynie prąd 75 mA. W układzie nawilżacza jest napięcie 24V AC i w czasie pracy płynie prąd 165 mA.

Mam dwa pomysły.
1) Przekaźnik półprzewodnikowy pracujący na 24VAC. Nie wiem jakie parametry powinien on mieć przy podanych powyżej prądach. Poza tym takie przekaźniki mają często "załączanie w zerze", a ja właśnie potrzebuję załączania jak zaczyna płynąć prąd. Jaki przekaźnik by tu pasował i gdzie taki kupić?
2) W momencie włączenia pieca włącza się dmuchawa na 220V. Mógłbym więc do jej układu wpiąć normalny przekaźnik z cewką na 220V. Tutaj pojawia się problem zakłóceń elektrycznych generowanych przez taki przekaźnik, które chyba mogą mieć wpływ na układ elektroniczny pieca. A tego układu za żadne skarby nie chcę uszkodzić. Ale główny problem tutaj to to, że te przekaźniki mogą iskrzyć, a to jest jednak instalacja gazowa. Więc w razie jakiejś nieszczelności może być wielkie bum.

Bardzo proszę osoby kompetentne o skomentowanie tych pomysłów lub ewentualnie podanie lepszych. Z góry dziękuję za pomoc.


Góra
 Profil  
 

elektronika



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.036s | 11 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów