serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Pią Kwi 19, 2024 5:21 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Sob Wrz 06, 2008 2:29 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Sie 11, 2008 8:38 am
Postów: 13
na pin 6 TDA3561A jest 0,34V na schemacie napisali ze powinno byc 0,8V?
Załóżmy ze na tej nodze jest za małe napięcie to dlaczego po RGB jest kolor?
Dzis sprawdziłem wszystkie elementy wkoło łacznie z kondensatorami i nic wszystko ok a TV nie ma koloru. Linie opóżniajacą 330nsek rozebralem - w srodku cewka powietrzna włosiem nawinieta ale sprawna-żadnych sladów upalenia(ale na obudowie napisane jst 1000Ohm a ma 100 ohm ,dziwne) potem rozebrałem linie opozniającą 64us(w srodku jakas dziwna plastikowa płytka z napryskanymi kwadracikami miedzu ktorymi jest rezystancja rzedu kilku dziesieciu MOhm ,na skraju płytki sa zlote tasiemki i do nich przylutowane piny-miedzy pinami brak przewodzenia dopiero multimetr na dziesiatkach MOhm zareagował.Co ciekawe te tasiemki przewodza ale piny na ich skrajach nie maja normalnego kontaku-dziwny gadzet) Tak czy owak juz nie wiem co jest grane-moze faktycznie procesor Toshiby nasycenia nie daje na nozke 6 TDA3561A ale w takim razie czy to normalne ze kolor jest z RGB? Moze sztucznie zapodam jakies napiecie na pina 6.


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Pon Wrz 08, 2008 11:57 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Sie 11, 2008 8:38 am
Postów: 13
Witam

Sprawdzilem pin6 TDA3561A - 0,34V na schemacie napisali 0,18V wiec dziwne troche.Poszedlemdalej tym tropem az do procesora Toshiby pin 4. Pin 4 procesora Toshiby polaczony jest z pinem 6 TDA 3561A przez 2 rezystory i między nimi rezystor podciągający do +6V czyli nasunol mi sie wniosek że jak ma byc wiecej kolorow to procesor toshiby powinien miec napiecie wieksze od zera dązace do napięcia na rezystorze podciągajacymwtedy na pin 6 TDA3561A bylo by sensowne napiecie.Isdac dalej tropem odlaczylem noge 4 Toshiby i zrobilem pomiary.Na pin 4 toshiba napięcie 0V (czyli przywiera noge do masy) a na pin6 TDA3561A 0,56V nieco wzroslo tez dziwne(czyzby ten dzielnik z rezystorow tak obnizal?) potem zapodalem zworką 5 V i nic nawet nie drygnol z kolorem. Naprawde dziwna usterka bo niewiadomo juz co wymienic.
TDA3561A-nowy
trymer i kwarc -nowe
kondensatory wokolo TDA2561A -sprawne
rezystory-tez
telewizor - niesprawny:)
Chyba jeszcze raz musze poleciec po sciezkach i kazdy element sprawdzic-ale podejrzewam ze to nie zaden kondensatorek,rezystorek czy cewcia-to musialo paść cos co jest czule na przepięcie. Ten procek Toshiby podejrzany(moze w wynikuprzepiecia mazerowe ustawienie barwy-przestawil sie) a to ze jak na krotko zwieram napieciem nie wystarcza bomoze jeszcze jakis parametr musi byc spelniony i mi "blokuje" ten sygnal.Szkodaze nie mam odtegoTV pilota bo bym podkrecil kolor i moze po krzyku. Mam pilota od nowoczesnego philipsa ale tam nie ma guziorow od nasycenia tylko menu i dopiero w menu jesli OTV ma takie sie robi(a ten nie ma:()


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Pon Wrz 08, 2008 3:25 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 2:49 pm
Postów: 36
Witaj pierwsza sprawa to czy na RGB masz regulacje nasycenia farby? z pin 6, bo coś mi się zdaje że niemasz ,wtedy jest to nie potrzebne jest ustalona wartość farby automatycznie (uśredniona) i jedzie prosto na macierz RGB na kineskopie . Druga sprawa jeśli w trybie AV/TV nalożylo się brak na pin 6 napięcia z jakiegoś powodu plus brak poprawnej oscylacji 4,43 MHZ np. trymer zła nastawa ,zły kawarc do tego brak oscyloskopu to nie wystarczy nawet Twój jak widze Ogromny zapał do usunięcia problemu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Pon Wrz 08, 2008 3:31 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 2:49 pm
Postów: 36
A jeśli CIĘ mrtwi to że procek nie reguluje z jakiegoś powodu to trzeba sobie powiedzieć że o tym po pierwsze ,decyduje informacja pobrana w momęcie właczenia TV do pracy z pamieci zewnętrznej lub jak jej niema to wewnętrznej w procesorze. I mamy odpowiedz co siedzi w tym aspekcie .A nawet gdyby co to masz jeszcze szanse zamienić na procku piny koloru np. z jaskrawością prawda.Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Pią Wrz 12, 2008 12:02 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Sie 11, 2008 8:38 am
Postów: 13
Witam
Jestem uparty i walcze dalej :lol: (co nie oznacza ze siedze calymi dniami-co ktorys dzien na godzinke zagladam jak mam pomysl) Otóż:

Mysle, że jeszcze jest jeden pdejrzany w sprawie jest nim TDA5850 (video switch) Zakładajac ze ten uklad stoi na drodze sygnalu CVBS z anteny i chinch istnieje prawdopodobienstwo ze mógl sie uszkodzic i nieprawidlowo przepuszczac sygnał dalej zwlaszcza ze w strukturze ukladu jest nietylko klucz elektroniczny ale takze przed wzmacniacze i wzmacniacze sygnału CVBS oraz inne bloczki, no i jest to silą rzeczy pólprzewodnik czuly na takie sprawy jak burza (zamówilem go i podmienie w najblizszym czasie). Zakladajac ze reszta ukladow ktore sprawdzilem jest ok to moze okazać sie ze to TDA5850 padl i moze on zakloca sygnal SC i dlatego nie ma koloru. miedzy TDA5850 a TDA3561A nie ma co sie zepsuć-oby to bylo to :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Sob Wrz 13, 2008 3:14 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 2:49 pm
Postów: 36
Witaj to dobry trop, ale czy jestes pewien że dochodzi do niego impuls SC?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Śro Wrz 24, 2008 9:55 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Sie 11, 2008 8:38 am
Postów: 13
Po dluzej przerwie powrocilem. W miedzy czasie dotarł do mnie TDA5850 i ponownie poswiecilem godzinke telewizorkowi. Niestety podmianka nie pomogla-choc juz prawie wszystko wskazywało ze klucz TDA5850 jest uszkodzony-wymienilem nawet elektrolity wokolo.Teraz to juz naprawde nie mam pojecia i cos mi chyba checi nie zastapią oscyloskopu :cry: Wymienilem wszystkie układy w torze,sprawdzilem kondy a cześc wymienilem, rezystorki ok. Coś czuje ze to jakis drobiazg sie uszkodzil i rzutuje mi na reszte ale gdzie on siedzi to nie wiem.Chyba jeszcze raz wszystko pokolei trza lecieć.Aha kręcenie trymerkiem (patyczek drewniany) przy TDA3561A nie robi zmian zadnych. Kurcze zawsze wolalem awarie typu "spalilo" sie "cos" i niedziala a tu dziala ale nie dokonca i szukaj wiatru w polu.
Aha linia opozniajaca 64us zawiera ciekawy element-w obudowie plastikowej jest dziwna płytka jakby z pleksi z weglowymi kawalkami i do niej dochodza 4 nogi ktore są dolutowane do zlotych blaszek na tej plytce-maja wielka rezystancje-dziwny gadzet. Najgorsze jest to ze czlowiek zaraz takie elementy podejrzewa:) pewnie dlatego ze nie wiem jak to sprawdzic:)
Moze jeszcze jakis pomysł Drodzy koledzy przyjdzie wam na myśl
Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Philips philetta 1102 - czarno biały obraz
PostWysłany: Śro Wrz 24, 2008 6:14 pm 
Offline
Tech Support
Tech Support

Dołączenie: Nie Lip 30, 2006 10:50 pm
Postów: 394
Linii 64uS nie sprawdzi się wzrokowo ani przyrządem, trzeba podstawić nową.
W Twoim przypadku oscyloskop byłby bardzo przydatny, łatwo można prześledzić czy do dekodera wchodzi sygnał chrominancji i impuls sandcastle, czy pracuje oscylator na kwarcu i czy są kolejne sygnały na linii op. i wyjściu scalaka.
Jeśli by były na wyjściu to jeszcze czy na procku zmienia się napięcie nasycenia.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 38 gości

Polecamy - Porady prawne - : https://staczek.com Kancelaria Adwokacka w Warszawie


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.122s | 11 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów