serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Kwi 18, 2024 11:19 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Śro Mar 16, 2011 6:51 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
witam was. niedawno zakupiłem sobie latarkę z panelem słonecznym latarka mi się zepsuła i został mi panel słoneczny. czy istnieje możliwość przerobienia go tak aby na słońcu ładował telefon? panel na słońcu pokazuje na mierniku ponad 8 volt a telefon potrzebuje 5volt mimo tego po podłączeniu samego panelu nie reaguje. da się coś z tego zrobić? mam nadzieję że ktoś mi pomoże. pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Śro Mar 16, 2011 8:22 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 13, 2011 10:32 pm
Postów: 30
Miejscowość: Bytom
Powiem ci tak...
Może to co teraz wrzucę (.JPG) to głupota ale w sumie powinno być ok... dodam że twój problem uznałem za ćwiczenie jako ze jestem początkującym elektronikiem ... a jeśli chodzi o kondensator no to po to że z panelu słonecznego stałego prądu chyba nie ma a (tego tez nie jestem pewein:D) skoki napiecia mogłyby popsuć coś w fonie... mówię chyba bo tak jak mówię zrobiłem to na chybiu trafił bo o takiej ładowarce nie słyszałem i nigdy nie miałem doczynienia z panelem słonecznym ale nadal nad tym myślę i może coś wymyśle:D

Image

_________________
Masz materiały dla początkującego elektronika? Wyślij na ferni3521@o2.pl będę wdzięczny!!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Śro Mar 16, 2011 8:53 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
na allegro jest mnustwo tego typu ladowarek tylko ze one ładują wbudowaną baterie a ja chcę żeby ładowało mi odrazu telefon. i telefon raczej sie nie uszkodzi bo wyczytałem że nowe telefony maja dobrą kontrolę prądu ładowania. już podłączałem bezpośrednio panel pod telefon ale on nie reaguje. chyba jest za mały amperaż z ogniwa.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Czw Mar 17, 2011 7:11 am 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 13, 2011 10:32 pm
Postów: 30
Miejscowość: Bytom
No to musimy pomyśleć nad schematem z tranzystorkiem:D (wzmacniacz)
I jeszcze jedno czy masz jakieś dośw. z dziedziny elektroniki/elektryki czy ogólnie orientujesz się o co chodzi???
Bo ja tak jak wspomniałem wcześniej dopiero zaczynam:-D Więc (tu zwracam się do doświadczonych elektroników) jeśli wrzucę jakieś schematy czy coś to proszę o uprzednie sprawdzenie ich zanim ktoś wcieli je w życie:D

_________________
Masz materiały dla początkującego elektronika? Wyślij na ferni3521@o2.pl będę wdzięczny!!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Czw Mar 17, 2011 5:50 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
jesli chodzi o elektronikę to też jestem początkujący i nie mam w tym za dużego doświadczenia dlatego proszę o pomoc bardziej doświadczonych ludzi:)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 11:51 am 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Takie ogniwo raczej daje nam napięcie stałe można to w bardzo prosty sposób sprawdzić miernikiem.

Zastanawiam się jakie źródło światła miała ta latarka...? I jedno co mi przychodzi do głowy (tak jak napisał autor tematu) ogniwo to ma za małą wydajność prądową i nie jest w stanie naładować baterii od telefonu i nie wiem czy jest jakiś sens kombinować aby coś z tego wyszło.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 12:04 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
latarka miała wbudowany akumulatorek litowo jonowy 120 mah 3.6 volta więc w sumie podobny jak w telefonie tylko mniejsza pojemność . ale w latarce bylo sporo elektroniki bo pokazywała maksymalny czas świecenia na wyświetlaczu i poziom ładowania przez panel słoneczny. im większe słońce tym bardziej ładowało. a świecenie odbywało się przez 3 diody led.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 12:14 pm 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Tak też właśnie myślałem, że diody led.
Jednak sporo mniejsza niż w telefonie a po za tym cała ta elektronika na pewno potrzebuje dużo mniej energii niż chociażby wyświetlacz w telefonie ( za pewne kolorowy) więc...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 2:17 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
w telefonie mam baterie o pojemnosci 2800mah .jak podłączyłem sam akumulatorek od latarki pod telefon to ładowanie się załączało tylko że zamiast podładowywać telefon to było na odwrót telefon podładowywał ten akumulatorek. mam takie pytanko bo się pogubiłem trochę szukając ładowarki do tela. moja ładowarka sieciowa ma 5.5volt i 0.7A. czy to 0.7A to jest 700mA czy 70mA?
bo mam ładowarke od aparatu i ona ma 4.5 volt ale 400mA i telefon nie chce się wzbudzić do ładowania a port usb ma 5volt i 500mA i już się wzbudza. potrzebuje to info żeby dobrać sobie ładowarkę solarna z allegro ale one maja po 80mA i nie wiem czy będzie działać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 3:03 pm 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Bo mocniejsze ogniwo ładuje słabsze i tak samo ładowarka musi być trochę mocniejsza od ogniwa, które ładuje.

Wyjaśniam: mamy tutaj do czynienia z miliamperami przedrostek mili to jest 10 do -3 więc:
1mA = 0.001A czyli 0.7A= 700mA natomiast 70mA= 0.07A z tego wynika, że ładowarka 80mA jest zdecydowanie za słaba i do ładowania telefonu się nie nadaje.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 3:07 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
dzięki za pomoc, czyli wygląda żeby mi działało to muszę mieć conajmniej z 500mA żeby ruszyć z tym. tylko parę sztuk na allegro ma takie parametry ale niestety te po 80mA sa po 20zł a te z 500mA to już po 60zł.i nie wiem czy ta gra jest warta świeczki.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 3:13 pm 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Teoretycznie 500mA może wystarczy ale będzie dłuższy czas ładowania lepiej (jeśli to możliwe) kupić taką aby miała parametry takie jak ładowarka standardowa.

Czy jest to aż tak niezbędne musisz sam ocenić.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 20, 2011 10:28 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
kłopot jest taki że największą jaką widziałem to miała bodajrze od 400-do 800mA ale to pewnie przy 9voltach bo do tylu ma wybieralne. chociaż jak możesz to sam oceń czy to jest warte czegoś.tu masz linka.
http://allegro.pl/ladowarka-sloneczna-solarna-2600mah-latarkaled-box-i1506263686.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Pon Mar 21, 2011 1:17 pm 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Trudno powiedzieć czy warto, miałem na myśli, że jeśli Tobie jest to aż tak potrzebne to sam musisz rozważyć zakup.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: panel słoneczny-zrobienie z niego ładowarki do telefonu
PostWysłany: Nie Mar 27, 2011 3:30 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 24, 2010 2:55 pm
Postów: 20
jednak nie kupię tego bo to za drogo a ładowanie słońcem zbyt długo trwa. zmieniłem baterie w telu na oryginalną o pojemności 1500mah i ładowarka samochodowa zaczęła mi działać bo na tej większej też nie chciała ,ale ogniwo słoneczne to które posiadam i tak jest za słabe więc zostane przy samochodowej. dzięki za pomoc. pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

Polecamy - Porady prawne - : https://staczek.com Kancelaria Adwokacka w Warszawie


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.029s | 13 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów