serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 12:30 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pali tranzystor w przetwornicy.
PostWysłany: Wto Lip 07, 2020 12:28 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Lip 07, 2020 11:28 am
Postów: 2
Witam wszystkich,to mój pierwszy post na tutejszym forum.Mam problem z telewizorem,to już staruszek Samsung CK-5322,chassis (P68SA-06).Problem jest następujący,wczoraj po włączeniu do gniazdka rozległ się pisk,chyba z przetwornicy,po kilku sekundach zgasła dioda standby.Ściągnołem obudowe,zajrzałem do środka i okazało się że spalił się bezpiecznik,po wymianie na nowy doszło do ponownego jego spalenia.Wyciągnołem płyte,dokładnie ją obejrzałem,zero osmoleń na elementach w przetwornicy.Przystąpiłem do sprawdzenia poszczególnych elementów w niej i tak.Diody w mostku są sprawne,pozystor wylutowałem,płyta pod nim jest cała okopcona.Sprawdziłem rezystory R803,804,805,806,807,808,810,814,815,816 na miernik są sprawne.Diody D810,811,Dz 825 sprawne,mam podejrzenia co do diody D809,po wylutowaniu jednej z nóżek na mierniku w jedną strone nie przewodzi,po wlutowaniu i ponownym sprawdzeniu przewodzi w obie strony,nie wiem czy tak ma być.Profilaktycznie wymieniłem w przetwornicy wszystkie elki zarówno po pierwotnej jak i wtórnej stronie poza elką C851(sieciowa).Sprawdziłem tranzystor Q801 2SC4538 i okazało się że ma przebicie zarówno na kolektorze jak i emiterze,wymieniłem na nowy.Po wymianie Q801 i podłączeniu samej płyty do prądu dioda standby zaświeciła,zadowolony że telewizor jest naprawiony,cieszyłem się jakieś 5 sekund,nawet nie zdążyłem sprawdzić napięć na płycie i ponownie spaliło bezpiecznik.Sprawdziłem tranzystor i ponownie jest zwarty,gdy tranzystor jest wylutowany napięcia w przetwornicy po stronie pierwotnej występują,bezpiecznik nie ulega spaleniu. Prosze Was o pomoc w rozwiązaniu problemu,co mam sprawdzić,na co zwrócić mam uwage,sam sobie nie poradze,nie mam aż takiej wiedzy.Szkoda mi go na śmietnik wyrzucać,mimo że ma już swoje lata daje ładny i kontrastowy obraz.Zapomniałem dodać że po wymianie tranzystora nic nie piszczało na płycie.Pozdrawiam Robert.


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: Pali tranzystor w przetwornicy.
PostWysłany: Śro Lip 08, 2020 8:05 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Wto Sie 20, 2013 2:12 pm
Postów: 185
A wymieniłeś kondensator w kolektorze tego tranzystora bo to on robi zwarcie w C-E


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Pali tranzystor w przetwornicy.
PostWysłany: Śro Lip 08, 2020 8:48 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Lip 07, 2020 11:28 am
Postów: 2
Witam,kondensator w kolektorze Q801 to jeśli dobrze odczytuje schemat C808 czy mowa o C807,?Żadnego z nich nie sprawdzałem ani wymieniałem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Pali tranzystor w przetwornicy.
PostWysłany: Nie Lip 12, 2020 7:32 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Wto Sie 20, 2013 2:12 pm
Postów: 185
Sprawdź czy nie ma zwarcia wlutuj jedną nóżkę


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.044s | 11 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów