serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Pią Mar 29, 2024 3:24 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zasilacz do wzmacniacza 2x25W
PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 5:55 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Mar 08, 2008 5:29 pm
Postów: 2
Witam mam w domu wzmacniacz 2x25W do samochodu, ktory chcialbym umieścic w domu do komputera. I tu nasuwa sie moje pytanie bo wybrałem juz transformator toroidealny 12V 150W, co trzeba zastosować aby zrobić z tego prąd stały? Słyszałem o jakimś mostku ale nie wiem co i jak gdzie to mozna kupić i wogule?


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: Zasilacz do wzmacniacza 2x25W
PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 7:25 pm 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
No z tego trafa uzykasz duży zapas mocy będzie dobrze tylko nie będziesz miał wsytarczającej wartości prądu. Do takiego wzmacniacza potrzeba bardzo duży prąd szczególnie przy pożadnych basach :lol: Z tego trafa nie będziesz miał go zbyt dużego, chyba że zastosujesz jakiś pożądny stabilizator.

Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj zasilacz od kompa, możesz podłączyć nawet do tego co masz w swoim kompie jezeli ma sporo mocy, albo kupić na allegro są po dośc tanie (do 20zł spokojnie coś dostaniesz).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz do wzmacniacza 2x25W
PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 10:47 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Mar 08, 2008 5:29 pm
Postów: 2
Według mnie zasilacz do komutera jest za projektowany do komputera a nie do wzmacniacza:) Jednak bym wolał osobne zasilanie obliczone specjalnie do tego wzmacniacza:) To jaki transormator dobrać okolo 80W? bo jeszcze do tego zasilania dojdą dwie swiecące zimne katody


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz do wzmacniacza 2x25W
PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 11:05 pm 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Z pewnością tak jest, ale ma on najlepsze parametry do takiego sprzętu gałąź 12V np. w moim zasilaczu ma maksymalne obciążenie do 25A więc idealnie na wzmacniacz, mój kolega ma tak podłączony wzm. 140W i tubę do tego z jednego zasilacza zasila kompa i wzm.

Ten transformator który masz jest idealny jeżeli chodzi o moc i napięcie, zawsze musi być jakiś zapas mocy na trafie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz do wzmacniacza 2x25W
PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 2:54 pm 
Offline
Tech Support
Tech Support
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Maj 17, 2006 10:30 pm
Postów: 253
Miejscowość: Jawor
Sam transformator daje napięcie zmienne, dalej musi być prostownik na czterech diodach (mostek Graetza) i kondensator filtrujący o dużej pojemności. Dopiero teraz jest napięcie stałe ale nadal nie jest stabilizowane. Stabilizator to układ na tranzystorach lub scalaku.

Wzmacniacz powinien mieć zasilacz stabilizowany, jeśli nie będzie stabilizacji to jego napięcia będą sie zmieniać w takt obciążenia. Czyli jak dasz na full to efekt będzie odwrotny zasilacz przysiądzie i wcale nie będzie mocy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz do wzmacniacza 2x25W
PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 12:29 am 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 13, 2007 9:41 pm
Postów: 114
Miejscowość: Kościerzyna
Ja uważam że ten pomysł z zasilaczem od kompa jest najlepszy,najpewniejszy i najprostszy.Pozdrawiam!!!

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz do wzmacniacza 2x25W
PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 7:31 am 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Radar007 napisał(a):
Ja uważam że ten pomysł z zasilaczem od kompa jest najlepszy,najpewniejszy i najprostszy.Pozdrawiam!!!



Chociaż jedno poparcie 8) Patrząc na koszty budowy zasilacza z tego trafa (mostek,kondensator i to porządny, i jakiś układ stabilizacyjny) to za te pieniądze możesz spokojnie kupić zasilacz od kompa na allegro (i masz gotowe 12V wyprostowane,stabilizowane, odfiltrowane), sam kiedyś kupowałem a takim samym celu, kosztowało mnie to 10zł.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.055s | 13 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów