serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 6:16 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Samsung UE32F5000AK - tylko dzwięk, brak widocznego obrazu
PostWysłany: Wto Cze 06, 2017 10:01 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Cze 06, 2017 9:46 pm
Postów: 7
Witam,

Posiadam TV jak w tytule tematu. Pewnego razu znikł obraz a było słychać tylko dźwięk. Podświetliłem latarką matrycę od strony jak idzie podświetlenie LED. Matryca wyświetla obraz, jest on widoczny po podświetleniu latarką. Nie działa podświetlenie matrycy. Któregoś dnia gdy TV był rozkręcony, wstałem aby zasłonić żaluzje bo robiło się ciemno. Nagle gdy było ciemno w pokoju zauważyłem że co kilkanaście sekund diody LED mrugają na ułamek sekundy. Jest to mrugnięcie tak słabe, że w dzień jest to nie do zauważenia. Ponadto nie da się tego zauważyć gdy matryca jest zamontowana. Posiadam miernik uniwersalny, aczkolwiek nie mam pojęcia jakie napięcia mają być na poszczególnych elementach, ani nie mam schematu.

Telewizor rozebrany całkowicie. Matryca rozebrana. Tak mi doradzili na innym forum. Aktualnie nikt tam nie odpowiada już od dwóch tygodni.

Chciałbym się czegoś nauczyć i postarać się naprawić TV we własnym zakresie. W dziedzinie elektroniki jestem na poziomie początkującym.


Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: Samsung UE32F5000AK - tylko dzwięk, brak widocznego obrazu
PostWysłany: Śro Cze 07, 2017 11:28 am 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Masz uszkodzone diody LED podświetlenia. Te diody są łączone szeregowo i wystarczy, że jedna będzie wadliwa, a cały zestaw nie będzie świecił. Sprawdź każdą z osobna miernikiem na zakresie pomiaru diody lub podłączając napięcie 3V.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Samsung UE32F5000AK - tylko dzwięk, brak widocznego obrazu
PostWysłany: Śro Cze 07, 2017 7:08 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Cze 06, 2017 9:46 pm
Postów: 7
Dziękuję za odpowiedź.

A jak sprawdzić każdą diodę z osobna? Czy muszę każdą diodę wydłubać? Nie widzę żadnego +/- dla tych diod. Co trzy diody są takie punkty które mają metalowy środek. Bardzo malutkie. Natomiast co jedną diodę są dwie jeszcze mniejsze kropki. A może chodzi Ci o sprawdzenie całego (jednego) paska z diodami, tam gdzie jest + i - przy wpięciu?


Sprawdziłem na pudełku od miernika specyfikacje. Przy pozycji "diode" jest 2.7V. Czy to nie będzie za mało aby sprawdzić diodę?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Samsung UE32F5000AK - tylko dzwięk, brak widocznego obrazu
PostWysłany: Czw Cze 08, 2017 2:44 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Na płytce z LEDami są ścieżki. Tylko są one pokryte białym lakierem. Wystarczy np. igłą zdrapać lakier po obu stronach diody. Może 2,7V wystarczy do lekkiego zaświecenia LEDa.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Samsung UE32F5000AK - tylko dzwięk, brak widocznego obrazu
PostWysłany: Czw Cze 08, 2017 9:49 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Cze 06, 2017 9:46 pm
Postów: 7
Witaj,

Sprawdziłem te listwy z diodami LED. Nie sprawne są dwie listwy. Po jednej diodzie na każdą. Dla pewności na jednej i drugiej listwie odkleiłem po podgrzaniu tą białą nakładkę (?). Na jednej listwie dioda (małe oczko po zdjęciu przeźroczystej nakładki) jest czarna, a na drugiej zółtawa. Tak czy owak, muszą te listwy być wymienione.

Zamierzam kupić dwie listwy LED. Podejrzewam że kod listwy to będzie: D2GE-320SC1-R0[13,04,23]. Mógłbym Cię prosić abyś napisał czy myślę w dobrym kierunku? Czy na coś jeszcze zwracać uwagę przy zakupie? Co z taką różową naklejką na listwie z kodem QR. Jest tam symbol "640_S". Czy to również ma znaczenie?

Polecałbyś kupić nowe czy używane?



Słyszałem że jest metoda napraw tych diod.

Sprawdzenia dokonałem za pomocą dwóch połączonych ze sobą baterii 1.5V. Sprawdziłem miernikiem napięcie i po połączeniu baterii pokazywał ~3V (oczywiście biorę pod uwagę zakres błędu pomiarowego). Niestety ale miernik z 2.7V nie dał rady podświetlić diody.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Samsung UE32F5000AK - tylko dzwięk, brak widocznego obrazu
PostWysłany: Pią Cze 09, 2017 11:20 am 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Listwa nie musi być dokładnie taka sama. Byleby ilość diod się zgadzała. Nowych listew raczej nie kupisz. Większość jest z demontażu. Ja osobiście wymieniam same diody, ale do tego trzeba mieć odpowiedni sprzęt, umiejętności i doświadczenie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Samsung UE32F5000AK - tylko dzwięk, brak widocznego obrazu
PostWysłany: Sob Cze 10, 2017 5:27 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Cze 06, 2017 9:46 pm
Postów: 7
Zrobiłem test. Te diody które są nie sprawne na listwach ominąłem kablem. Tzn. te rozdrapane ścieżki przy zwartej diodzie połączyłem kabelkiem. I tak na dwóch listwach. Po podłączeniu TV do kontaktu, następnie po włączeniu, podświetlenie działa tak jak powinno.

Już upatrzyłem sobie listwy. Dziś lub jutro je zamówię. Dam znać jak przyjdą na mój adres, złożę TV i się odezwę tu na forum.


Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.099s | 12 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów