serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:29 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Telewizja cyfrowa, złącze euro a jakość
PostWysłany: Nie Lis 18, 2007 6:02 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Nie Lis 18, 2007 5:49 pm
Postów: 3
Witam,

Jestem zupełnym zaikiem w dziedzinie elektroniki, ale mam do szanownych forumowiczów nurtujące mnie pytanie.
Otóż zakupiłem ostatnio Telewizor LCD Sony 40'', dekoder cyfrowego polsatu, oraz zestaw kina domowego.
Zarówno dekoder polsatu i odtwarzacz DVD mają tylko wyjścia euro SCART, nie mają wyjść HDMI i tu pojawia się moje pytanie. Jak ma się tzw telewizja cyfrowa DVB bo takową teoretycznie oferuje polsat cyfrowy a jakość sygnału podawanego przez SCART, czy te dwa hasła się nie kłócą? Tzn, czy jeśli telewizja jest faktycznie cyfrowej jakości, to czy w momencie przesyłu tego sygnału przez SCART nie traci ona na jakości. Przecież chyba każdy dekoder cyfrowy powinien mieć wyjście HDMI, czyż nie?
Z drugiej strony jakość sygnału DVB to około 500i (tak jak DVD), pytanie więc czy kabel SCART jest w stanie bez straty jakości przetransmitować te 500i na telewizor? To samo tyczy się sygnału jakości DVD przez złącze SCART.
Pytanie jeszcze jedno, mój telewizor ma także złącze kompozytowe na sześć czinczy. Mam także przewód SCART-5 czinczy, ale nijak nie potrafię jednego z drugim złączyć. Przy podłączeniu mam obraz czarno biały, ale za to na ekranie pojawia mi się informacja o jakości 720i - o co chodzi?

Będę wdzięczny za każdą możliwą sugestię.
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu:
PostWysłany: Nie Lis 18, 2007 11:03 pm 
Offline
Tech Support
Tech Support

Dołączenie: Nie Lip 30, 2006 10:50 pm
Postów: 394
W gnieździe scart nie może być sygnału cyfrowego. jest tu zwykły analogowy o standardowej rozdzielczości.
Telewizja cyfrowa wcale nie musi być wysokiej rozdzielczości, jeśli tuner nie posiada HD to nie są potrzebne złącza HDMI ani nawet component.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Lis 18, 2007 11:32 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 13, 2007 9:41 pm
Postów: 114
Miejscowość: Kościerzyna
Mamy kilka rodzajów połączeń wizji tzn.:
-CINCH-przeważnie jest to zółte gniazdo i jest to połączenie najsłabszej jakości.
-S-Video-jakość pomiędzy CINCH a EURO.
-potem mamy EURO jest to połączenie lepszej jakości ponieważ kabel EURO zapewnia przesył każdego z podstawowych kolorów czyli RED(czerwony),GREEN(zielony),BLUE(niebieski) tzw.RGB innym kablem,czyli krótko mówiąc jakość jest napewno lepsza.
-potem jest wejście typu "component" które zapewnia skanowanie progresywne wpomniał o tym przedmówca pisząc że chce podłączyć EURO-5 CINCH do owego wejścia.
EURO i wejście component nie współpracują ze sobą!!! Proszę o tym pamiętać!
Do tego wejścia można podłączyć tylko tunery HDTV i odtwarzacze DVD z obsługą skanowania progresywnego.
-następnie jest VGA ostatnie i najlepszej jakości połączenie analogowe.Używane m.in. w komputerach.
Połączenia cyfrowe:
-DVI (Digital Visual Interface)- Cyfrowy Interfejs Video zapewnia jedną z najwyższych jakości wyświetlanego obrazu i jest szeroko stosowany w tunerach HDTV i czasami w odtwarzaczach DVD (można go też użyć przy podłączaniu komputera). Niektóre wyświetlacze wyposażone w ten standard mogą współpracować tylko z komputerem, należy więc zwrócić uwagę na ten fakt przy zakupie telewizora z myślą o podłączeniu tunera HDTV.
i na koniec:
-HDMI - High-Definition Multimedia Interface to w zasadzie standard DVI poszerzony o zdolność przesyłania cyfrowego dźwięku i obsługa HDCP. Wykorzystywany m.in. w tunerach HDTV, będzie standardowym połączeniem używanym w odtwarzaczach Blu-ray i HD DVD.

Tuner POLSAT-u nie posiada ani wyjścia typu component ani VGA i DVI
więc pozostaje nam EURO i to bez żadnych kombinacji z tymi pięcioma cinchami. :roll:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 12:46 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Nie Lis 18, 2007 5:49 pm
Postów: 3
Benek napisał(a):
W gnieździe scart nie może być sygnału cyfrowego. jest tu zwykły analogowy o standardowej rozdzielczości.


1. Ok, ale co to w takim przypadku znaczy standardowa rodzielczość?

Benek napisał(a):
Telewizja cyfrowa wcale nie musi być wysokiej rozdzielczości, jeśli tuner nie posiada HD to nie są potrzebne złącza HDMI ani nawet component.


2. Ok, telewizja cyfrowa nie musi być wysokiej rozdzielczości, ale według tego co wyczytałem ma jakość około 500i, czyli jakości zbliżonej do DVD. Telewizja HD to z kolei jakość 720i i większa. Wiem, że sygnał 720i i większy można tylko posłać kablem HDMI lub DVI i to się zgadza, ale pytanie brzmi, czy kabel euro w takiej sytuacji nie ogranicza jakości telewizji cyfrowej czyli rozdzielczości 500i, a co za tym idzie patrz punkt 1.

Mam nadzieję, że moje pytania nie są zbyt skomplikowane :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 1:53 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Nie Lis 18, 2007 5:49 pm
Postów: 3
Radar007 napisał(a):
-potem mamy EURO jest to połączenie lepszej jakości ponieważ kabel EURO zapewnia przesył każdego z podstawowych kolorów czyli RED(czerwony),GREEN(zielony),BLUE(niebieski) tzw.RGB innym kablem,czyli krótko mówiąc jakość jest napewno lepsza.
-potem jest wejście typu "component" które zapewnia skanowanie progresywne wpomniał o tym przedmówca pisząc że chce podłączyć EURO-5 CINCH do owego wejścia.
EURO i wejście component nie współpracują ze sobą!!! Proszę o tym pamiętać!
Do tego wejścia można podłączyć tylko tunery HDTV i odtwarzacze DVD z obsługą skanowania progresywnego.


Skoro Euro i component nie współpracują ze sobą, to jak więc ugryźć to że według instrukcji mój odtwarzacz DVD ma funkcję skanowania progresywnego, a wyjście tylko euro? Dodatkowo na Allegro znalazłem kable, które łączą SCART-COMPONENT, z jednej strony jest wtyk euro, a z drugiej czincze >http://www.allegro.pl/search.php?string=euro&category=46669&description=1&country=1
Przestaję coś kumać :(


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 11:11 am 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 13, 2007 9:41 pm
Postów: 114
Miejscowość: Kościerzyna
Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie dotyczące POLSATU-u to nie mam pojęcia o co chodzi z tym skanowaniem progresywnym.Być może ściema.
A jeżeli chodzi o te kable z ALLEGRO to łączą one urządzenia które mają wyjścia component np.tunery SAT z urządzeniami np.telewizorami które tego wejścia nie mają a mają wejście EURO.
Mam nadzieje że w miare zrozumiale to napisałem.
Jeżeli to coś pomoże to znalazłem inne forum gdzie o skanowaniu progresywnym można trochę więcej przeczytać jeżeli chodzi o szczegóły techniczne.Tutaj link:
>http://suma.home.pl/axis/s_progresywne.htm


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 9:26 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lis 16, 2006 8:39 pm
Postów: 103
Te przejściówki to pic.
Przewód component składa sie z trzech przewodów cinch:
  • pierwszy - Y Luminancja
  • drugi - CbCr - cyfrowy składnik chrominancji
  • trzeci - PbPr - analogowy składnik chrominancji
CbCr nie da się nigdzie połączyć do scarta, bo to sygnał cyfrowy.
Luminancje i chrominancje można podłączyć do gniazda s-video, choć nie może tu być mowy o wyższej rozdzielczości niż w standardowym PALu.
Sygnał s-video może być podłączony do gniazda scart pod pewnymi warunkami:
  • wejście mosi mieć możliwość przełączania w menu rodzaju sygnału na s-video
  • w wtyku scart podłączene są odpowiednie piny: Chrominancja do R, a luminancja do video.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Sob Lis 24, 2007 5:08 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 13, 2007 9:41 pm
Postów: 114
Miejscowość: Kościerzyna
W pełni się z tym zgadzam.
POZDRAWIAM!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Telewizja cyfrowa, złącze euro a jakość
PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 7:47 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Mar 03, 2009 7:43 pm
Postów: 2
zgadam sie

www.ar-tom.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Telewizja cyfrowa, złącze euro a jakość
PostWysłany: Śro Maj 27, 2009 12:58 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Maj 18, 2009 1:56 pm
Postów: 23
tak czytam wszystkie wypowiedzi i juz sam nie wiem - gniazdo scart daje mozliwosc przesylania obrazu lepszej jakosci czy nie? jezeli nie to po co w takim razie sa oferty tv cyfrowej która mozna podłaczyc przez scarta - np. multimedia


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.044s | 13 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów