serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 10:34 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: "Spaliłem" telewizor, ale dlaczego?
PostWysłany: Śro Sty 16, 2008 10:41 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Sty 16, 2008 10:13 pm
Postów: 3
Witam wszystkich,

To mój pierwszy post -- zarejestrowałem się przed chwilą, ponieważ mam sporą zagwozdkę: Czy można "spalić" telewizor poprzez nieumiejętne połączenie go z komputerem, czy też był to zbieg okoliczności?

O co chodzi: Komputer ma wyjście s-video, telewizor ma wejście scart. Połączyłem oba urządzenia stosownym kablem (kupionym w sklepie, nie lutowałem go wbrew pozorom samodzielnie :)), by móc oglądać filmy z kompa na telewizorze. Uruchomiłem oba sprzęty. "Zatrybilo" za pierwszym razem, ale obraz na ekranie telewizora miał bardzo marne nasycenie kolorami (chociaż nie był zupełnie czarno-biały). Pogrzebałem więc w ustawieniach grafiki na kompie i podkręciłem saturację oraz kontrast. Obraz na monitorze stał się przejaskrawiony, obraz w telewizorze -- prawie dobry. Próbnie odpaliłem film. Wszystko działało, więc zgasiłem telewizor i poszedłem robić obiad.

Przed chwilą włączyłem ponownie film, już z zamiarem obejrzenia go w całości. Obraz był tym razem... czarno-biały. Pomyślałem, że coś się zresetowało w ustawieniach grafiki na komputerze (PAL przełączył się na N NTSC, albo coś takiego). Zapauzowałem, usiadłem przy kompie... i w tym momencie coś głośno strzeliło w telewizorze, który natychmiast się wyłączył. I teraz jest już zupełnie "martwy", tzn. wciskanie włącznika na obudowie nic nie daje, dioda czuwania się nie zapala. Kaput.

I teraz zżera mnie ciekawość akademicka, więc uprzejmie zapytuję:

1. Czy to podłączenie do komputera popsuło telewizor? Czy sygnał z kompa mógł spowodować jakieś przeciążenie (np. zbyt wysoka rozdzielczość)? Czy też był to głupi zbieg okoliczności? Dodam, że jeszcze dzisiaj rano oglądałem telewizję, i wszystko było najzupełniej OK, tzn. obraz taki jak zwykle i żadnej zapowiedzi nadchodzącej klęski.

2. Co właściwie się stało z telewizorem? Czy "głośny strzał w obudowie plus całkowite zdechnięcie" to charakterystyczny objaw jakiejś usterki?

Dzięki i pozdrawiam.


PS. Wrzucam post do "Elektroniki ogólnej", nie do "Napraw", bo w tej chwili interesuje mnie nie tyle sposób naprawy, co przyczyna. Jeżeli jednak post tutaj nie pasuje, to przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu:
PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 4:45 pm 
Offline
Tech Support
Tech Support
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Maj 17, 2006 10:30 pm
Postów: 253
Miejscowość: Jawor
W telewizorach zdarza się, że masa zasilacza jest źle odseparowana od masy telewizora. Przyczyna mogą być uszkodzone kondensatory miedzy masa goracą, a zimną. W takiej sytuacji w zależności jak włoży się wtyczką do gniazdka, na masie może pojawić sie napiecie. Gdy połączy się masa telewizora z uziemionym komputerem to robi sie zwarcie.

Bywa też, że coś się uszkadza gdy łaczy się wtyki na włączonym telewizorze, wystarczy elektryczność statyczna i można uszkodzić jakiś układ sc.

Jeśli chodzi o łączenie scart z s-video to obraz może być czarno-biały bo te złącza nie są kompatybilne. (Było już o tym na forum)

Jaki to telewizor?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 8:20 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Sty 16, 2008 10:13 pm
Postów: 3
@Zenek12: Dzięki za odpowiedź. Telewizor to Denver TVD-1448.
Kod:
http://www.denver-electronics.com/pages/webside2.asp?articleGuid=25885&menuGuid=5386&subMenuguid=8629)

Gdzieś wyczytałem, że Denver cieszy się renomą "sprzętu RTV z Biedronki". :) Inaczej mówiąc, niewykluczone, że padłem ofiarą kombinacji "kiepski telewizor + trochę pecha"? Czy podłączając kompa do następnego TV powinienem o czymś pamiętać, czy też trzeba zacisnąć zęby i liczyć, że się uda? :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 10:27 pm 
Offline
Tech Support
Tech Support
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Maj 17, 2006 10:30 pm
Postów: 253
Miejscowość: Jawor
Przed połączeniem sprawdź neonówka czy masa nie świeci :) z jednej i drugiej strony) Obróć wtyczkę i sprawdź ponownie.
Łącz tylko przy wyłączonych urzadzeniach.
Najbezpieczniej jest gdy oba urządzenia są zasilane z tego samego gniazdka.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 12:44 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Sty 16, 2008 10:13 pm
Postów: 3
Zenek12 napisał(a):
Przed połączeniem sprawdź neonówka czy masa nie świeci :) z jednej i drugiej strony)

Być może teraz głupio zapytam, ale... Mam po prostu przytknąć neonówkę do obudowy TV przy gniazdku? Czy do samego gniazdka?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 9:39 am 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 16, 2007 9:35 pm
Postów: 531
Miejscowość: okolice Krasnika
Do gniazdka, masz sprawdzić w gniazdku a raczej na kablu do niego podłączonym czy nie ma na masie napięcia.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.236s | 13 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów