serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:03 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Pią Maj 29, 2009 11:17 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Maj 29, 2009 10:56 am
Postów: 3
Witam,
Jestem świeżonka na tym forum i mam pytanie z serii podstawowych. Przymierzam się do kupna niedrogiego telewizora LCD 32" do mojej sypialni, przeszukałam kilka przegladarek cenowych i wygląda na to, że znalazłam dwa typy : Toshiba 32AV500 i Funai LT6M32BB. Przyjrzałam się moim laickim okiem specyfikacji i prawdę mówiac utknęłam przy haśle kontrast - ten pierwszy podaje kontrast dynamiczny i średni, ten drugi statyczny. Czym sie różnią te konyrasty i który ma wieksze znaczenie? Czy to przypadkiem nie zabieg marketingowy?


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Pią Maj 29, 2009 12:23 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Maj 29, 2009 12:20 pm
Postów: 2
Cześć "Świeżonko" ;)

Na dane techniczne podawane przez producenta należy patrzeć z przymrużeniem oka - te wartości przeważnie mają mało wspólnego z rzeczywistością i dopiero późniejsze
testy pokazują jak naprawdę sprawuje się dany telewizor. Dotyczy to zarówno kontrastu jak i czasu reakcji matrycy. W przypadku proponowanych przez Ciebie
modeli skłaniałbym się w kierunku Funai ze względu na 5-letnią gwarancję, którą obecnie oferuje jeszcze tylko Sony.

Co do kontrastu. Kontrast to współczynnik określający różnicę pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na telewizorze. Im wyższy, tym lepiej. Z drugiej
strony, kontrast dynamiczny jest "sztuczną" funkcją niektórych telewizorów czy monitorów LCD polegającą na ciągłej regulacji jasności lamp w zależności od
jasności wyświetlanego obrazu. Dla przykładu, jeśli wyświetlamy czarną planszę, to lampa świeci najciemniej, a jeżeli białą - najjaśniej.
Kontrast dynamiczny osiąga większy współczynnik niż kontrast statyczny (bez zmian jasności lampy pod wpływem zmiany obrazu). Spowodowane jest to faktem, że jasność koloru czarnego jest mierzona przy lampie świecącej najciemniej, a jasność koloru białego jest mierzona przy lampie świecącej najjaśniej. Różnica jasności lampy powoduje sztuczne zwiększenie różnicy jasności białego i czarnego koloru. Jest to zabieg bardziej marketingowy niż do praktycznego wykorzystania.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Pią Maj 29, 2009 4:05 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Maj 18, 2009 1:56 pm
Postów: 23
pytalska123 napisał(a):
Witam,
Jestem świeżonka na tym forum i mam pytanie z serii podstawowych. Przymierzam się do kupna niedrogiego telewizora LCD 32" do mojej sypialni, przeszukałam kilka przegladarek cenowych i wygląda na to, że znalazłam dwa typy : Toshiba 32AV500 i Funai LT6M32BB. Przyjrzałam się moim laickim okiem specyfikacji i prawdę mówiac utknęłam przy haśle kontrast - ten pierwszy podaje kontrast dynamiczny i średni, ten drugi statyczny. Czym sie różnią te konyrasty i który ma wieksze znaczenie? Czy to przypadkiem nie zabieg marketingowy?



a czy przypadkiem to nie ty pisałas/es takie same posty na forum.gazeta.pl? i gdzies jeszcze widzialem?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Wto Cze 02, 2009 3:20 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Maj 29, 2009 10:56 am
Postów: 3
nie, ale czytałam tam tez dyskujsję o kontraście, niestety niekoniecznie się z niej dużo dowiedziałam, to forum chyba jednak zbyt ogólne żeby sie wgryzać w takie tematy


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Wto Cze 02, 2009 3:24 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Maj 29, 2009 10:56 am
Postów: 3
Swoją drogą, może mógłbyś podpowiedzieć gdzie jeszcze sami użytkownicy piszą o sprzęcie do kina domowego? To forum znalazłam za pomoca google, ale podejrzewam, że jeszce inne ? Stron internetowych jest kilka, ale to są raczej wersje online gazet zwiazanych z audio-video. Cos nie bardzo wierzę w takie "eksperckie" testy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Pią Cze 05, 2009 10:43 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Maj 29, 2009 12:20 pm
Postów: 2
Hehe, pytalska widać ma niezły dylemat i woli go skonsultować z jak największą grupą użytkowników ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Sob Cze 06, 2009 8:57 am 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Cze 25, 2006 2:18 pm
Postów: 86
Akurat ten parametr jest trudny do porównania, bo producenci stosują różne kryteria podając zakres kontrastu. Lepiej ocenić to wzrokowo :D porównując w salonie kilka telewizorów.
Najważniejsze jest jak widać czerń, bo LCD maja z tym największy problem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kontrast statyczny, dynamiczny, średni - co wybrać
PostWysłany: Sob Cze 13, 2009 1:44 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pon Maj 18, 2009 1:56 pm
Postów: 23
no właśnie - kontrast jest trudny do porównania i najlepiej zbadac go "oraganoleptycznie" udając sie do jakiegoś salonu


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.067s | 13 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów