serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 10:42 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Śro Mar 26, 2014 1:10 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Mar 26, 2014 12:43 pm
Postów: 6
Witam.Posiadam niesprawny telewizor sony jak w tytule.Na tydzień przed wystąpieniem usterki obraz zwężał się czasem w poziomie z prawej strony o jakiś centymetr po czym po paru sekundach wracał do normy.Pewnego razu odbiornik będąc włączonym zgasł.Aktualnie nie wyswietla obrazu ani dźwięku nie ma,jedynie reaguje na włączanie/wyłączanie z pilota i zmianę kanałów(dioda led mruga),Tak jakby procesor działał,cicho piszczy jakaś cewka na płycie.

Co udało mi się ustalić,brak wysokiego napięcia,brak żarzenia ,uszkodzony hot(zwarcie na każdej nóżce),uszkodzony bezpiecznik elektroniczny "PS801",trochę zimnych lutów,zwłaszcza na potencjometrze RV801,odpowiedzialnym jak mniemam za wysrodkowanie obrazu w poziomie.

Wymieniłem bezpiecznik PS801 I Próbowałem uruchomić TV z żarówką w miejsce hota.Bez efektu.Napięcie do hota nie dochodzi.

Chciałem zmierzyć czy wogóle jakieś napięcia dochodzą z przetwornicy,więc zmierzyłem na nóżkach po wtórnej stronie transformatora,nie wiem czy źle coś robię ale wszędzie jest 0v lub jakieś mikro volty.Jeśli jako masę wezmę radiator od układu STRS6307 wtedy na każdej nóżce jak i prawie każdym punkcie lutowniczym jest 83v.Czyżby były dwie masy?

aha napięcia mierzyłem na płycie odłączonej od wszystkich elementów(cewek,petli rozmagnesowującj,PK, itp) czy to może wpływać na brak napięc?jakieś zabezpieczenia?

Prosiłbym o jakieś wskazówki.telewizor przeżytek,wiem lecz chciałbym jeszcze go naprawić i przy okazji czegoś się nauczyć.Jestem początkujący ale poszczególne elementy elektroniczne odróżniam,jak i umiem je sprawdzić.

Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Śro Mar 26, 2014 1:48 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
A masz schemat? Wydaje mi się, że nie. Chyba nie wiesz jak zbudowana jest i jak działa przetwornica. Schemat masz tutaj: http://monitor.espec.ws/files/kv-2185_sony_chassis_g3e_110.pdf
Sprawdź, czy na kondensatorze C604 masz 320V, na C609 masz 115V.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Śro Mar 26, 2014 4:46 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Mar 26, 2014 12:43 pm
Postów: 6
Cóż,jestem poczatkujacy,tak że mam nadzieję że wzbogacę się o wiedzę przy tej naprawie :)

Na c604 mam dokładnie 320v,to sprawdzalem już,natomisat na c604 sprawdziłem i jest 115v.Ze schematu odnalazłem że napięcie to ma dochodzić do trafopowielacza na drugą nóżkę i dochodzi.Ale pewien mały szczegół,ja odlutowałem trafopowielacz.Czy dobrze mi się wydaje że bez niego nie ruszy to ,nie będzie napięcia na hocie?

Wcześniej gdy był wlutowany trafopowielacz to piszczał on głośno oraz znalazłem zwierający hot.Teraz trafa po prostu nie wlutowywałem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Śro Mar 26, 2014 8:19 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pią Lis 15, 2013 9:43 pm
Postów: 60
Trafopowielacz ma być wlutowany. Nie uruchamiaj bez niego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Czw Mar 27, 2014 12:20 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Jeśli dokładnie się przyjrzysz schematowi, to zauważysz, że napięcie dochodzi do kolektora hota przez uzwojenie trafopowielacza. Dodrze by było, abyś poczytał o działaniu układu odchylania poziomego, a najlepiej całego odbiornika telewizyjnego. Aby naprawiać są potrzebne podstawy działania urządzenia, które chcesz naprawić.
Sprawdź, popraw luty wokół tranzystorów Q801 i Q802, sprawdź C808, C812, D801, D802.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Czw Mar 27, 2014 5:28 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Mar 26, 2014 12:43 pm
Postów: 6
No właśnie ze schematu wnioskowałem że prąd do hota przechodzi poprzez trafopowielacz.Wcześniej nie miałem schematu dlatego nie miałem pojęcia.Cóż,zawsze się czegoś człowiek nauczy.Z pewnością będę studiował budowę telewizorów CRT gdyż to ciekawy temat,choć trochę już nie na czasie :( .Do tej pory naprawiałem parę monitorów,ale były to głównie zwarcia i tykające przetwornice.

Telewizor naprawiony,wstawiłem ten tranzystor hot oraz poprawiłem dokładnie luty w okolicach i wszystko działa.Jedynie się zastanawiam jaki ma wpływ to że zamiast tranzystora D1878 zastosowałem J6812.Przeglądając datasheet wywnioskowałem że mają podobne parametry.

Na razie prosiłbym nie zamykać tematu,gdyż zobaczę w ciągu najbliższych dwóch dni czy nadal TV działa.

Jedno co to że musiałem wyregulować kolory z menu TV gdyż były trochę ciemniejsze niż wcześniej były ustawione.

Dziękuję wszystkim udzielającym się w temacie!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Czw Mar 27, 2014 11:36 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Te dwa tranzystory mają podstawową róznicę. 2SD1878 posiada damper diodę, a J6812 nie. Wstaw oryginał lub zamiennik, który posiada diodę np 2SD1555, BU2508DX. Możesz również dolutować damper diodę między kolektor a emiter tranzystora J6812 np BY228, BY359X-1500.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Sob Mar 29, 2014 4:18 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Mar 26, 2014 12:43 pm
Postów: 6
Wstawiłem diodę BY228 tak jak mówiłeś.Żeby już było tak jak ma być.Telewizor ogólnie chodzi.Jedno co zauważyłem od czasu naprawy że kineskop jaśniej świecił,tzn czerń jest jaśniejsza niż była .Wyregulowałem to potencjometrem na płytce kineskopu.Jest prawie idealnie poza tym że gdy na części ekranu pojawi się jakiś jasny element (np pasek z info z dekodera)to wtedy zwiększa się jakby kontrast,pozostały obraz robi się trochę ciemniejszy nagle.
Ale jest to zjawisko niezbyt dokuczliwe,więc chyba nie będę z tym nic robił już.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Nie Mar 30, 2014 1:21 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Sprawdź, czy napięcie zasilające wzmacniacze wizji na płytce kineskopu ma wartość około 200V. Możesz zmierzyć na C851 na płycie głównej.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Pon Mar 31, 2014 2:26 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Mar 26, 2014 12:43 pm
Postów: 6
Sprawdziłem napięcie 200v i jest w normie (ok.201-202v) oraz jest stabilne,nie zmienia sie ono gdy obraz jest jasny ani gdy zbyt ciemny.Ten efekt ściemniania o którym pisałem wyglada tak ja gdy się reguluje g2 potencjometrem.Najlepiej widać to na czarnych pasach u góry ertanu,raz są czarne a raz bardziej szare,zależnie czy wyświetlana treśc ekranu jest jasna lub ciemna.

Dziś będę rozbierał ten TV więc pokombinuję ,zmierzę pojemność kondesatora c851 i na płytce kineskopu widzę że jest też c709,c710 może one mają na to wpływ

Przy okazji sprawdziłem też napięcie 9v,prawidłowe również.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: KV-2185MT Brak obrazu i dźwięku
PostWysłany: Pią Kwi 11, 2014 8:16 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Mar 26, 2014 12:43 pm
Postów: 6
Witam.Wymieniłem tranzystor HOT na oryginalny taki jaki był poprzednio i z tego co widzę nie występuje już ten efekt zmiany kontrastu obrazu.Telewizor działa dobrze od dłuższego czasu.

Dziękuję za udzieloną mi pomoc,pozdrawiam.Temat do zamknięcia.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 53 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.103s | 13 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów