serwis elektroniki  
 
 

Elektronika

Forum dyskusyjne dla elektronik i użytkowników sprzętu Audio Video
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 7:42 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Nie Kwi 27, 2014 5:43 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Kwi 25, 2014 7:25 pm
Postów: 9
Witam,

Jest to zasilacz ze starego kina domowego Philipsa, o oznaczeniu AC080LF. Przeglądałem już tematy związane z tym zasilaczem na forum elektroda, ale niestety tam usterki były spowodowane innymi przyczynami i proste do wyeliminowania.

Generalnie zalanie nastąpiło na wysokości trafa T2. W wyniku zalania spaliła się ścieżka prowadząca od PIN1 T2 do elementu C28, a rezystor R64 1ohm (zwęglił się) prowadzący bezpośrednio do PIN1 T2 z którego to trafa idzie +5V Ever niezbędne do uruchomienia przetwornicy gł. T1. Na podstawie opisów i wskazówek na forum elektroda powymieniałem:
U1, Q1, Q2, Q4, Q9, D24, TH, VDR1, PC1 i PC2 transoptory, R64, R15, R18, R20 i zasilacz nadal jest martwy. Odkryłem że Q11 było przebite (Baza-Kolektor). Ponad to sprawdziłem Q3,5,6,7,8,11,18 diody łącznie z D14 (SMD) i dziadostwo nadal nie chce ruszyć.

Na T2 pomiędzy pinem 1 (+) i 5 (-) jest 307V DC, pomiędzy T2 pin1 a Q2 E i C mam również 307V, pomiędzy T2 pin5(-) a Q2 B mam też 307V.
Napięcie pomiędzy T2 pin1 i pin2 jest 0V (rezystancja przy wyl. napięciu 6,7ohm)
Napięcie pomiędzy T2 pin1 (+) i pin3 i 4 (-) jest 307V (brak obwodu zamkniętego na T2 więc nie idzie napięcie z trafa, ale pomiędzy pinem 5 i 4 rezystancja jest 1.2 ohm, a pomiędzy 5 a 3 1.4 ohm)
Na T2 pomiędzy pin 6 i 7 mam 0V, (rezystancja przy wyl. napięciu 0,4 ohm) pomiędzy pinem 9 i 10 też 0V (rezystancja przy wyl. napięciu 0,6 ohm)
Na T2 pomiędzy 3-4 (rezystancja przy wyl. napięciu 0.4 ohm) i 4-5 (rezystancja przy wyl. napięciu 1.1 ohm) również mam 0V

T1 pin6 i 7 dają napięcie 307V i na Q1 pin2 i Q2 Beta ma 307V, Kolektor (mierzone wg. GND) "-"2,78.

Reasumując, wygląda że zwoje na przetwornicy T2 nie są popalone, ale co z tego nie rusza w ogóle sterowanie T2 i po stronie wtórnej brak jest jakichkolwiek oznak życia wszędzie 0V, więc odpalenie +5V Ever (które wychodzi z nóżki 6 i 7 T2 jest póki co po za zasięgiem. Jeszcze ciekawostka na D16 i na anodzie i na katodzie względem masy jest po jednej i drugiej stronie 307V, a dioda jest dobra bo specjalnie ją wylutowałem i sprawdzałem. Odnoszę wrażenie, Q1 (które wymieniłem na nowe) nie zasila U1, Q2 (które również wymieniłem na nowe) itd. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach :(

Gorąca prośba czy mógłby ktoś rzucić na ten schemat okiem i coś doradzić??? Za każde wskazówki będe wdzięczny. Jakąś tam wiedzę nt. elektroniki posiadam i dysponuję w miarę dobrym sprzętem pomiarowym i technicznym.

Największy ból jest w tym że to kino domowe mojej mamy która jest o niego przywiązana, ma dostosowaną szafeczkę i przede wszystkim wie jak je obsługiwać. Wiadomo starszej osobie ciężko jest się nauczyć obsługi takich wynalazków i trwa to kilka m-cy by wiedziała co jest do czego, dla tego odpada opcja kupienia za kilkadziesiąt złotych jakiegoś używanego sprzętu. Co prawda z zasilaczem do TV Samsung teściowej już się dziś uporałem bo to prosty zasilacz (śmiała się z mojej mamy to też ją nieszczęście spotkało), ale z tym walczę na raty już ze dwa tygodnie, nie wspomnę o tym że a mi głuio bo teściowej zrobiłem praktycznie z dnia na dzień, a moj matka czeka tyle czasu.

Dziękuję i pozdrawiam.

PS. Linki do schematu:

http://rapidshare.com/share/20A587E59364ACD421C4ED07B4FFAAAB
http://rapidshare.com/share/AA99077202CF5CB66094A669EF96B881


Dopatrzyłem się paru różnic w tym schemacie, a rzeczywistością, pominę że nie ma np. na nim napięć kontrolnych: przy Q4 z emitera zamiast tylko przez R89 (na płytce jest oznaczony R69 ale wartość ta sama 4k7) iść do pin 3 UC3842 idzie za tym rezystorem do R39 (10k) i za nim do pin 6. To nie wszystko od tego rezystora R69 (na schemacie R89) idzie również przez rezystor oznaczony na płytce jako R14 (10K) do radiatora Q1 czyli "-". Jeszcze np. R3 22K (po stronie HOT) idzie sobie do donikąd - kończy się na wysokości białej linii - niby dalsza jej część jest za białą linią (COLD). W zasdzie to norma z którą spotykałem się już wcześniej, bo co model to modernizują coś również zasilacze (tyle że nie publikują schematów), schemt przewiduje kilka elementów SMD, a w praktyce jest ich 80% od strony druku (diody, tranzystory i kondensatory i rezystory).


Góra
 Profil  
 

elektronika



 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Pon Kwi 28, 2014 11:40 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Podstawowa sprawa, aby zaczęła pracować główna przetwornica zbudowana na transformatorze T1 musi pracować przetwornica wykonana na transformatorze T2. Oczywiście sprawdziłeś wszystkie elemety po stronie pierwotnej T2? Zenerki Z4 i Z5 dla pewność podstaw nowe. Rezystory startowe R55, 56, 57 sprawdziłeś? Jaka to ciekawostka z D16? Przecież gdy układ nie pracuje (tranzystor Q2 jest wyłączony, nie przewodzi C-E), to normale, że na katodzie i anodzie jest to samo napięcie. Możliwe również, że nastąpiło uszkodzenie transformatora T2, zwarcie lub przebicie międzyzwojowe. Co z elementami po stronie wtórnej T2? Sprawdziłeś D18 i Z10?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Wto Kwi 29, 2014 4:09 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Kwi 25, 2014 7:25 pm
Postów: 9
tvmariusz napisał(a):
Podstawowa sprawa, aby zaczęła pracować główna przetwornica zbudowana na transformatorze T1 musi pracować przetwornica wykonana na transformatorze T2. Oczywiście sprawdziłeś wszystkie elemety po stronie pierwotnej T2? Zenerki Z4 i Z5 dla pewność podstaw nowe. Rezystory startowe R55, 56, 57 sprawdziłeś? Jaka to ciekawostka z D16? Przecież gdy układ nie pracuje (tranzystor Q2 jest wyłączony, nie przewodzi C-E), to normale, że na katodzie i anodzie jest to samo napięcie. Możliwe również, że nastąpiło uszkodzenie transformatora T2, zwarcie lub przebicie międzyzwojowe. Co z elementami po stronie wtórnej T2? Sprawdziłeś D18 i Z10?

Witam,

Dzieki serdeczne za przejzenie i poświecony czas oraz wskazówki.
Wszystko to co napisałeś sprawdziłem i jest OK, po za R55-57 bo optycznie bynajmniej wygladają dobrze, ale sprawdzę. Po pierotnej T2 wszystkiego fakt też nie sprawdzałem, ominołem kondensatory filtrujące i rezystory/kondensatory SMD gdyż optycznie nawet nie są przyżółknięte, a ściezki prowadzące OK, ale dla świetego spokoju poświęce 30-40min i sprwdzę wszystko jak leci jak wrócę z pracy i zdrzemnę się chwilę (mam dziś nockę). Skupiłem się bardziej na tranzystorch i diodach oraz zimnych lutach i może to właśnie był mój błąd. T2 tak jak napisałem mierzyłem miernikiem analogowym (UM'ką) i cyfrowym (nawet go później wylutowałem by mieć "czysty" pomiar). Przejścia zgodnie ze schematem są prawidłowe, a rezystancja raczej wskazuje na to że pzebicia nie ma - choć wiadomo gwarancji nie ma, bo pod napięciem rezystancji nie sprawdzę, chyba że przetnę sciezkę i zmierzę pobór prądu. Z Q2 fakt nie pomyslałem że jak jest off to D16 może pokaywać takie samo napięcie, choć spodizewałem się różnicy w granicach choć 0,5-0,7V (voltomierz mam dość dokładny 5 cyfrowy).
Coś jeszcze może wpadło ci do głowy bo czasami przyczyna jest bardzo prosta, trzeba tylko ja zauwazyć :(

Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Wto Kwi 29, 2014 11:12 am 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lut 15, 2011 1:11 am
Postów: 1322
Jeszcze co z elementami po stronie wtórnej T2? Sprawdziłeś D18 i Z10?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Śro Kwi 30, 2014 11:59 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Kwi 25, 2014 7:25 pm
Postów: 9
tvmariusz napisał(a):
Jeszcze co z elementami po stronie wtórnej T2? Sprawdziłeś D18 i Z10?

Witam,

No jasne, są OK, ale tam w ogóle nie dochodzi napięcie z T2, muszę uruchomiC T2 i właśnie +5V Ever by ruszyła przetwornica gł. T1. Na tyle na ile sie znam na tym to by to zrobić kolejno musze uzyskać zasilanie, przez transoptor PC2 do Q8 --> Q9 które zasilać powinno pin7 U1 i Q1 polówkę któa odpali przetwornice gł. Co do T2 to zasilana jest z VH, L1 (sieć) i VAUX i tu podejżewam gdzieś problem.

Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Śro Wrz 17, 2014 3:13 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Śro Lip 11, 2012 12:53 pm
Postów: 127
Minęło już trochę czasu,więc jeżeli wątek jest w dalszym ciągu aktualny to daj znać na forum jak teraz przedstawia się sytuacja,czy udało Ci się zdiagnozować źródło i przyczynę problemu. Czekamy na Twoją odpowiedź na forum.

_________________
www.wszystkozameryki.com - Wszystko z Ameryki, zakupy z Ameryki.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Śro Wrz 17, 2014 5:40 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Kwi 25, 2014 7:25 pm
Postów: 9
WszystkozAmeryki_com napisał(a):
Minęło już trochę czasu,więc jeżeli wątek jest w dalszym ciągu aktualny to daj znać na forum jak teraz przedstawia się sytuacja,czy udało Ci się zdiagnozować źródło i przyczynę problemu. Czekamy na Twoją odpowiedź na forum.

Witam,

Szczerze mówiąc nie bo tydzień temu dopiero wróciłem do kraju i nie miałem kiedy się tym zająć, ale niestety będe musiał.

Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Wto Paź 21, 2014 4:52 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Śro Wrz 03, 2014 11:09 am
Postów: 97
Okej,w takim razie dalej czekamy i mam nadzieję że uda Ci się dojść z tym do ładu a w razie czego pytaj śmiało na forum,zawsze pomożemy:)

_________________
www.elmic.pl - artykuły elektryczne, led.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Śro Paź 22, 2014 10:46 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Kwi 25, 2014 7:25 pm
Postów: 9
Elmic_pl napisał(a):
Okej,w takim razie dalej czekamy i mam nadzieję że uda Ci się dojść z tym do ładu a w razie czego pytaj śmiało na forum,zawsze pomożemy:)

Witam,

Już mnie po woli krew zalewa, tranzystory (wszystkie normalne + 4 SMD), 2 US też, diody (wszystkie zwykłe +1 SMD) wymienione na nowe. Rezystory posprawdzane (wylutowywałem łącznie z tymi SMD które są odpowedzialne za PFC, obszar przetwornicy T2). Pozostało mi tylko zabrać się za resztę tranzystorów SMD, kupę listwę i powymieniam na nowe, bo nie mam już siły sekwencyjnie dochodzić do tego, gdyż na logikę to dawno powinno już działać, a +5Ever nie działa nadal i wszystko stoi w miejscu. Gdyby to nie było dla mojej mamy to dawno w całoścy wylądowało by na fajansie, a ja bym kupił za 100pln nowe kino domowe. Niestety nauka obsługi nowego (tego co się wyświetli na ekranie TVi do czego jest) + instruktarz osługi pilota to duży problem z uwagi na wiek mojej mamy i humanistyczne wyksztaucenie (dosłownie tydzień/dwa + później dziesiątki telefonów co zrobić bo ....).

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Wto Lis 25, 2014 4:50 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Śro Wrz 03, 2014 11:09 am
Postów: 97
Kwota 100zł na nowe kino domowe to moim zdaniem jednak zbyt ograniczony budżet,na to musiałbyś poświęcić nieco więcej,ale warto się zastanowić bo inwestując w nowe na gwarancji to masz przynajmniej większą pewność,że będzie działać.

_________________
www.elmic.pl - artykuły elektryczne, led.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Wto Lis 25, 2014 8:08 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Kwi 25, 2014 7:25 pm
Postów: 9
Witam,

Temat można zamknąć. Wreszcie się z tym uporałem, ręcznie sprawdzając wszystko. Po za rzeczami, które wymieniłem, jako podstawowe w 1-ej kolejności (pisałem o nich wcześniej), okazało się, że do wymiany były jeszcze 3 rezystory SMD, które z wyglądu optycznie nawet nie wyglądały na przygrzane (już dokładnie nie pamiętam, ale niskie wartości do 1K na pewno), 1 dioda SMD (3 pin), 1 zenerka 3V3 i dwa tranzystorki SMD tyle, że po stronie niskiego + 5V, (normalnego nie Ever - bo te wymieniłem w ciemno wcześniej na nowe wraz z diodami).

Resumując, jeszcze nic nie napsuło mi tak krwi jak ten zasilacz, schemat serwisowy z praktyką pokrywał się tylko z grubsza (w praktyce jest dołożone b. wiele elementów SMD, których nie zawiera - np. na schemacie pkt A z pkt B jest połączony jednym rezystorem, w praktyce dodatkowe dwa tranzystory, parę rezystorów, kondensator i dioda - wszystko oczywiście SMD od strony druku), brak na nim było jakichkolwiek odniesień napięć, stanów typu open/close, LH, itp. Osobiście w mojej ocenie, 1/4 dołożona na siłę nie wiem, w jakim celu (na pewno nie zabezpieczeń - może celem podniesienia wydajności), bo bez tego też by działał i był na pewno mniej niezawodny.

Pozdrawiam i DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA POMOC.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zasilacz AC8080LF (KD Philips) - Zalanie wodą - HELP ME!
PostWysłany: Czw Mar 26, 2015 4:29 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Śro Wrz 03, 2014 11:09 am
Postów: 97
Nie ma problemu,w końcu właśnie od tego jest forum a gdyby ktoś w przyszłości również szukał zasilacza czy innych podzespołów to zapraszamy do nas na Elmic.pl

_________________
www.elmic.pl - artykuły elektryczne, led.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

Polecamy - Porady prawne: Adwokat Warszawa


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000 - 2018 phpBB Group
[ Time : 0.056s | 12 Queries | GZIP : Off ]


Naprawa telewizorów