HDCP

Zabezpieczenie sygnału cyfrowego

 HDCP (High Bandwidth Digital Content Protection) to technologia do zabezpieczenia danych cyfrowych przed nieuprawnionym kopiowaniem. HDCP stosuje się przy przesyłaniu sygnału cyfrowego za pośrednictwem złącz HDMI lub DVI.
Technologia ta oparta jest na kodowaniu sygnału cyfrowego po stronie źródła sygnału oraz dekodowaniu go po stronie odbiorczej według tego samego zestawu kluczy.
Urządzenia wyposażone w złącza HDMI i DVI w większości przypadków standardowo mają zainstalowany system HDCP. W starszych odbiornikach bez tej technologii, po mimo zgodności złącz może być całkowicie zablokowana możliwość przesyłania materiału filmowego lub możliwa będzie tylko transmisja o niższej rozdzielczości i słabszej jakości.
System HDCP ma na celu ochronę praw autorskich do filmów. Kodowanie danych cyfrowych w żadnym stopniu nie obniża jakości przesyłanego materiału, a daje autorom i dystrybutorom pewność, że ich produkt trafia tylko do uprawnionych odbiorców.

 

Kompatybilność sprzętu z HDCP

 Technologia HDCP wprowadzona została z pewnym opóźnieniem w stosunku do istniejących już złącz dla sygnałów cyfrowych, powoduje to brak kompatybilności niektórych urządzeń. Jeśli urządzenie będące źródłem sygnału HDTV, (np. komputer, HD-DVD, Blu-ray lub tuner HD) z aktywnym systemem HDCP zostaną podłączone do telewizora lub monitora bez tego systemu to ekran przełączy się on na najniższą rozdzielczość lub pozostanie całkowicie czarny. Jeśli jest sytuacja odwrotna, odbiornik ma HDCP, a nie ma go urządzenie wysyłające sygnał odbiór jest całkowicie niemożliwy.


porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne

Naprawa telewizorów LCD