Nagrywarka DVD / HDD

Następca magnetowidu

  W domowym zestawie audio-video ważną rolę ma nagrywanie i archiwizowanie ciekawszych filmów i programów telewizyjnych.
Do niedawna rolę tę pełnił magnetowid, jednak stopniowo wymieniany jest na bardziej funkcjonalne urządzenie jakim jest nagrywarka DVD.
Możliwości współczesnych nagrywarek znacząco przewyższają te oferowane przez magnetowid. Nagrywanie jest prostsze, jakość nagranie lepsza i większe możliwości edycji i komfort obsługi. Zasadnicza różnica to nośnik na który nagrywa się materiał filmowy. Płyty DVD są mniejsze i posiadają większą pojemność zapisu przy lepszej jego jakości.
Nowoczesna nagrywarka posiada dodatkowy dysk twardy o dużej pojemności. Dysk HDD bardzo ułatwia obsługę, daje praktycznie nieograniczoną możliwość wielokrotnego nagrywania filmów, upraszcza edycję nagrań i łatwe ich wyszukiwanie.
Jedynym utrudnieniem może być różnorodność dostępnych typów płyt wizyjnych i ich wzajemna niekompatybilność.

Szczegółowe informacje są na stronie: płyty DVD

 

Rodzaje nagrywarek DVD

Prosta nagrywarka umożliwia zapis na kilku podstawowych typach płyt. Często pojawia się problem kompatybilności, że niektóre płyty są źle czytane lyb nagrywarka nie widzi ich wcale.

  • Nagrywarka DVD z VCR to połączenie dwóch urządzeń: magnetowidu i DVD. Jest ona dobrym wyborem dla użytkowników posiadających duże zbiory kaset video. Dzięki temu urządzeniu można posiadać nagrania na różnych nośnikach i w prosty sposób je wzajemnie kopiować.
  • Nagrywarka DVD z wbudowanym dyskiem twardym HDD. To łatwość obsługi ograniczona do minimum. Podstawowa funkcja nagrywania dostępna pod jednym klawiszem. Wielokrotne nagrywanie i kasowanie bez utraty jakości. Komfortowa obsługa dodatkowych funkcji, wyszukiwania nagrań, przeglądania w różnych prędkościach i cyfrowa stop klatka. Dysk twardy daje możliwość dokładnej edycji nagranego materiału filmowego. W łatwy sposób można nagrany film dzielić na części, wycinać reklamy i tworzyć rozdziały z opisami.
  • Nagrywarka DVD - DVR z funkcją TiVO to rodzaj archiwum dla programów telewizyjnycj, posiada jednak mniejsze możliwości edycyjne niż nagrywarka z HDD.

Formaty nagrywania

  O funkcjonalności nagrywarki decyduje różnorodność obsługiwanych formatów płyt. Podstawowy format to DVD: parametry płyt DVD.
Do odtwarzania możliwe są jeszcze płyty audio CD, Video CD, WMA CD, MP3 i JPEG oraz inne niestandardowe.
Aby uzyskać maksymalną gęstość zapisu nagrywarka powinna obsługiwać formaty double-layer lub dual-layer.


Jakość nagrania

  Nagrywarki DVD w opcjach menu umożliwiają zmianę kompresji stosowanej przy nagraniu. Parametr ten decyduje o jakości nagrania i objętości jaką zajmuje ono na dysku. Dla wartościowych nagrań zalecana jest wyższa jakość kosztem wielkości miejsca jaką nagranie zajmie na dysku. Niektóre nagrywarki automatycznie dobierają rodzaj kompresji do dostępnego miejsca na dysku, gdy pozostaje mało miejsca to przełączają się na niższą jakość nagrania.
Do określenia rodzaju kompresji stosuje oznaczenia:

jakość nagrania czas nagrania na płycie 4,7GB:
HQ bardzo wysoka jakość 60 min.
SP wysoka jakość 120 min.
SP+ dobra jakość 150 min.
LP jakość obrazu S-VHS 180 min.
EP jakość lepsza niż VHS 240 min.
SLP jakość kasety VHS 360 min.
SEP słaba jakość 480 min.

Funkcje dodatkowe

  • TimeShift - oglądanie programu z przesunięciem czasowym. Program jest na okrągła nagrywany na dysk twardy , dzięki temu w trakcie oglądania na żywo można się cofnąć ponownie obejrzeć wybrany fragment, np. w zwolnionym tempie i oglądać dalej z opóźnieniem czasowym. W momencie pojawienia się reklam można przesunąć oglądanie do przodu. Funkcja przydatna gdy chce się zrobić przerwę przy oglądaniu na żywo. Można też w dowolnym momencie nagrać na dysk zapisany wcześniej program w pamięci TimeShift.
  • EPG - Elektroniczny przewodnik po programach, aktualne programy poszczególnych stacji.
  • VCRPlus+, ShowView, VPS - systemy ułatwiające programowanie nagrania w oparciu o kody publikowane w gazecie przy programie telewizyjnym
  • HDTV - możliwość nagrywania programu w wysokiej rozdzielczości.

Wyjścia i wejścia audio-video

  Nowoczesna nagrywarka powinna posiadać różnorodne gniazda do podłączenie sygnałów wyjściowych i wejściowych audio-video. Zapewnia to kompatybilność z różnymi urządzeniami i dostosowanie optymalnej jakości przesyłania sygnału.

  • Euro Scart - podstawowe złącze w każdej nagrywarce, współpracuje z każdym odbiornikiem.
  • Wyjście video - komponentowe YUV - Dla najlepszej jakości oglądania zdjęć i nagrań ze skanowaniem progresywnym.
  • HDMI, DVI - złącza cyfrowe do łączenia urządzeń cyfrowych o wysokiej rozdzielczości.
  • Wejście DV - FireWire lub ILink - najlepsza jakość video i audio podczas transferu z kamery cyfrowej, lub odbiornika satelitarnego z wyjściem FreWire.
  • Złącza cyfrowe audio - coaxal i optycznym toslink - do podłączenia wielokanałowego dźwięku przestrzennego, np. do sprzętu audio.
  • Złącza cinch - kompozytowe, zwykle na panelu przednim do podłączenia kamery video.
  • Złącze USB DisplayLink - komputerowe, do podłączenia fotograficznego aparatu cyfrowego lub kamery cyfrowej

porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne

Naprawa telewizorów LCD