Parametry telewizora

Zanim kupisz sprawdź!

  Wybierając się do sklepu z zamiarem kupna telewizora warto wcześniej wiedzieć jakie jego parametry są dla nas najbardziej istotne. Nie liczmy na to, że sprzedawca rzetelnie doradzi nam najlepszy model, bo jego zadanie jest inne: sprzedać jak najwięcej i tych najdroższych.
Nawet jeśli zdamy się na ocenę własną wynikającą z porównania kilku telewizorów, to też możemy się nabrać. Punkty sprzedaży są tak przygotowane aby zaprezentować sprzęt z najlepszej strony. Obraz wyświetlany na ekranie może pochodzić z komputera, płyty DVD lub z odbiornika cyfrowego HDTV. Jeśli ten sam telewizor obejrzymy w domu, na zwykłej antenie lub kablówce, możemy być bardzo rozczarowani.
Nie każdy potrzebuje najdroższy i największy telewizor, sami musimy wiedzieć co nam dokładnie jest potrzebne. W tym celu musimy zadać sobie kilka pytań:

  • Czy telewizor jest nam potrzebny jako centrum multimedialne o najwyższej jakości aby delektować się jakością obrazu i dźwięku?
  • Czy chcemu korzystać z Internetu w telewizorze, posiadać aplikacje podobnie jak w komputerze.
  • Czy mamy odpowiednio duże pomieszczenie aby oglądać obraz na wielkim ekranie z dużej odległości?
  • Czy planujemy podłączać do telewizora dodatkowe urządzenia jak: kino domowe, nagrywarka DVD, komputer, tuner HDTV lub dekoder od odbioru płatnej telewizji?
  • Czy zależy nam na taniej eksploatacji i niskiej awaryjności sprzętu?

Te i inne cechy telewizora zapisane są w jego instrukcji jako parametry i można je porównać nie zdając się tylko na sugestie sprzedawcy.

 

Parametry

Przekątna ekranu

  Podstawowym parametrem określającym wielkość ekranu jest jego przekątna. Wymiar ten mierzymy między przeciwległymi rogami użytecznej części ekranu i jest wyrażany jest w calach (1" = 2,54 cm).
Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem przekątnej rośnie wielkość pojedynczego piksela na ekranie. Gdy porównamy ten sam obraz na dużym i małym ekranie z bliskiej odległości, obraz na dużym wyda się ziarnisty i nieostry. Wielkość ekranu powinna być dostosowana do odległości z jakiej się go ogląda. Im większy tym dalej trzeba usiąść. Można sobie w prosty sposób obliczyć jaki ekran jest optymalny dla naszego pokoju.
Minimalna odległość od telewizora wynosi od 4 do 5 długości przekątnej. W przybliżeniu wystarczy przesunąć przecinek, np. dla telewizora 32" = 3,2 m, dla 36" = 3,6 m, itd.

Format obrazu

  Niezależnie od wielkości, ekrany telewizorów mogą mieć różne formaty. Parametr ten określa stosunek szerokości ekranu do jego wysokości. Typowy format starszych telewizorów to 4:3, a w telewizorach panoramicznych proporcje wynoszą 16:9. Niektóre filmy nagrane zostały w formacie kinowym 14:9.
Posiadacze nowoczesnych telewizorów z ekranem panoramicznym mają często dylemat jaki format włączyć do odbioru tradycyjnego programu. Chcąc mieć prawidłowy obraz bez zniekształceń trzeba się godzić na duże czarne marginesy po bokach. Jeśli chce się oglądać obraz na pełnym ekranie wyraźnie widać sztuczne spłaszczenie, osoby wydają się grubsze i wszystko jest nieproporcjonalne. W opcjach zoom dostępne są pośrednie formaty lub niekiedy możliwe jest prawie bezstratne konwertowanie formatu ekranu.

ekran o wymiarach 4x3 ekran o wymiarach 16x9
obraz o proporcjach 4:3 na ekranie 4:3

 

obraz o proporcjach 16:9 na ekranie 16:9

 

obraz o proporcjach 16:9 na ekranie 4:3 obraz o proporcjach 4:3 na ekranie 16:9

Rozdzielczość

  Zdolność telewizora do wyświetlania możliwie największej ilości punktów na ekranie określa jego rozdzielczość. Jest to wartość określająca ilość pojedynczych pikseli przypadających na pojedynczą linię w poziomie razy ilość pikseli w pojedynczej linii w pionie. Im wyższa jest rozdzielczość tym wierniejsze jest odtwarzanie obrazu, bo zawiera więcej szczegółów.
Należy pamiętać, że do odbioru tradycyjnego programu w systemie PAL ten parametr nie jest szczególnie istotny, gdyż użyteczna powierzchnia odbieranego obrazu składa się zawsze z 720x576 pikseli. Różnicę zobaczymy dopiero przy odbiorze programów o dużej rozdzielczości, np. HDTV, gdzie obraz dostarczony ma rozdzielczość: 1280x720 lub nawet: 1920x1080.
Jeśli planujemy oglądać telewizję wysokiej rozdzielczości, np. za pośrednictwem cyfrowej telewizji satelitarnej to musimy zwrócić uwagę czy telewizor posiada takie rozdzielczości. Jeśli posiada niższe to odbiór nadal będzie możliwy dzięki przeskalowaniu ale jakość obrazu w tym przypadku będzie już niższa.

rozdzielczość ekranu

Jasność

  Jasność to parametr określający intensywność świecenia pikseli na ekranie, jest on podawana w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2). Od jasności ekranu zależą inne parametry obrazu jak: głębia kolorów, ilość szczegółów jakie można rozróżnić na ekranie. Jasność jest zwykle słabym punktem paneli LCD i tu szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ten parametr. Typowe wartości jasności w LCD to: 450 do 600 cd/m2, czym wyższa tym lepiej.

Kontrast

  Różnicę między najjaśniejszym, a najciemniejszym punktem ekranu określa stopa kontrastu. Parametr ten podaje zdolność widzenia możliwie najszerszego zakresu świecenia od czerni do bieli. Kontrast ma wpływ na rozróżnianie półcieni, rozpoznawanie szczegółów i barwę obrazu. Parametr ten podawany jest jako stosunek dwóch liczb, typowy zakres kontrastu mieści się w przedziale od: 350:1 do 1200:1.
Na wielkość kontrastu trzeba szczególnie zwrócić uwagę przy dużych ekranach, tu mały zakres oznacza np. brak czerni lub nierozróżnianie półcieni w ciemnych scenach filmu. Porównywanie tego parametru w telewizorach różnych producentów może okazać się mylące, gdyż nie ma jednolitych norm określających warunki jego pomiaru.

Czas reakcji matrycy

  Szybkość z jaką ekran nadąża za zmianami określa czas reakcji matrycy. Jest on wyrażony w milisekundach. Parametr ten jest szczególnie krytyczny dla telewizorów LCD. Długi czas reakcji, powyżej 9 ms uwidacznia się na ekranie w postaci smug i braku ostrości. Opóźnienia w reakcji matrycy widoczne są na szybko zmieniających się scenach, za przemieszczającym się punktem widać wyraźnie ciągnący się ślad. W nowszych panelach LCD z technologią TFT, czasy reakcji matrycy zostały skrócone poniżej 8 ms jednak nadal pod tym względem nie dorównają kineskopom CRT.

Kąt widzenia

  Kąt pod którym widz może patrzeć na ekran bez utraty kontrastu i barwy nazywamy kątem oglądania. Na parametr ten należy szczególnie zwrócić uwaga przy kupnie telewizora LCD. Niski kąt widzenia wynika z konstrukcji panela. Starsze LCD praktycznie wykluczały oglądanie telewizji siedząc z boku.
Wielkość kąta widzenia podaje się w stopniach, czym wyższa tym widzowie mają mniej ograniczeń w dostępnym miejscu oglądania. Nowsze konstrukcje LCD zapewniają już kąt widzenia do 180 st. W parametrach często podawany jest też kąt w pionie.

Tuner DVB-T2 HEVC

  Odbiór naziemnej telewizji cyfrowe jest możliwy tylko przez tuner DVB-T. Wprawdzie istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego tunera DVB-T2 do każdego telewizora posiadającego wejścia AV jednak wiąże się to z koniecznością używania dwóch pilotów.
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce od 2022r konieczny będzie tuner DVB-T2 z kodekiem H.265 HEVC opcjonalnie z gniazdem na kartę kodową CI. Tuner taki umożliwia odbiór sygnału w wysokiej rozdzielczości HD lub 4K UHD. Na producentów oferujących do sprzedaży telewizory w Polsce nakłada się obowiązek instalacji tunera DVB-T2 wewnątrz telewizora.
Na razie można jeszcze kupić wiele telewizorów bez takiego tunera lub z dekoderem DVB-T, który nie obsługuje kompresji HEVC tylko MPEG2 lub MPEG4, taki odbiornik nie będzie odbierał telewizji naziemnej po 2022r.
Dodatkowe problemy mogą czekać na użytkowników telewizji kablowej, aby uniknąć konieczności korzystania z zewnętrznego dekodera, telewizor musi być wyposażony w tuner DVB-C, kompatybilny z lokalną kablówką.

Smart Tv

  Nowoczesny telewizor służy nie tylko do oglądania telewizji, to domowe centrum multimedialne integrujące usługi internetowe, gry i filmy na żądanie.

Przeczytaj więcej o inteligentnych telewizorach Smart Tv

Funkcje dodatkowe

  Oprócz podstawowych parametrów, o komforcie oglądania decydują też różne funkcje dodatkowe.
Z funkcji poprawiających jakość odbioru warto zwrócić uwagę na takie jak:

  • Pixel Plus - technologia poprawiająca paletę kolorów i rozróżnialność szczegółów przez dodanie dodatkowych pikseli pod główną matrycą. W efekcie obraz wydaje się jakby miał większą rozdzielczość.
  • Filtr grzebieniowy (Digital Comb Filter) - jego działanie polega na wygładzaniu różnić na przejściach między sąsiednimi liniami, przy kreśleniu kolejnych półobrazów.
  • Powłoka przeciwodblaskowa - likwiduje odbicia światła padającego na ekran telewizora.
  • Dźwięk stereofoniczny i przestrzenny, np. w standardzie Virtual Dolby Digital lub NICAM

  • Inne przydatne funkcje to:
  • PIP - obraz w obrazie - funkcja umożliwiająca jednoczesne wyświetlanie na ekranie telewizora dwóch lub więcej obrazów. Jest to przydatne gdy chcemy oglądać jeden program, a na dodatkowym małym okienku podglądać inny, np. z wejścia video lub dodatkowego tunera.
  • Teletekst - standardowa już funkcja do przekazu tekstowych i graficznych informacji przez stacje nadawcze, np. programu telewizyjnego, wiadomości itp.
  • Menu ekranowe - funkcja komunikacji z użytkownikiem umożliwiająca konfigurację i programowanie telewizora w sposób intuicyjny i automatyczny.
  • Plug & Play - automatyczny system ułatwiający podłączanie i instalację dodatkowych urządzeń.
  • HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) - System zabezpieczeń do ochrony praw autorskich. Zwykle zintegrowany programowo ze złączem HDMI lub DVI. Brak HDCP w niektórych modelach telewizorów wykluczy możliwość korzystania z tych złącz przy odbiorze płatnej telewizji.

Złącza

  Nowoczesny telewizor jest ważnym elementem domowego centrum multimedialnego. Aby w pełni korzystać z dodatkowych urządzeń musi być wyposażony w specjalistyczne złącza dostosowane do różnych standardów.
Złącza Scart, cinch i S-Video to obecnie minimum wyposażenia.

Aby korzystać z urządzeń wysokiej rozdzielczości jak: tumer HDTV lub cyfrowy dekoder do płatnej telewizji musi posiadać dodatkowe wejścia jak: HDMI, DVI, Component. Szczegóły na stronie: złącza cyfrowe.

porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne

Naprawa telewizorów LCD