Telewizory QLED

Nowa technologia QLED w produkcji telewizorów

QLED to nowa technologia w produkcji matryc do telewizorów opracowana przez firmę Samsung. Po mimo podobieństwa w nazwie do OLED są to zupełnie inne matryce działające na innych zasadach.

QLED to odmiana telewizorów LCD, gdzie źródłem światła nadal jest podświetlanie, a matryca tylko reguluje jego intensywność i barwy. Nowością w QLED jest warstwa nanokryształów o wielkościach od 2 do 6 nm. zwanych kropkami kwantowymi. Poprzez zmianę wielkości nanokryształu uzyskuje się zmianę długości fal przechodzącego światła białego, które po przejściu przez filtry RGB dają o wiele szerszą gamę odcieni kolorów niż tradycyjna matryca LCD. Obraz na matrycy QLED jest plastyczny z wyraźniej widocznymi szczegółami i przejściami tonalnymi. Znacznie poprawiło się odtwarzanie czerni w porównaniu z tradycyjnym LCD. QLED spotykamy w matrycach od 32" do 80" potrafię wyświetlać rozdzielczość 4K lub 8K.

matryca QLED

Matryce QLED doskonale nadają się do gier, istotnym parametrem jest czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania od 60Hz do 120Hz w topowych modelach.

W stosunku do starszych LCD w nowych QLED znacząco poprawił się kąt widzenia, widzowie nie muszę dokładnie siedzieć na środku aby zachować czystość barw.

Cechą która wyróżnia QLED jest największy zakres uzyskiwanych jaskrawości, matryca dobrze radzi sobie nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu. Parametr ten uzyskuje się dzięki zastosowaniu w podświetlaniu bardzo jasnych diod LED. Pozornie wydaje się, że diody świecą białym światłem, jednak tu kolejna zmiana - sama dioda świeci światłem niebieskim, tylko ma przyklejony kryształ z żółtego fosforu, który zmienia tą barwę na białe światło.

W zależności do wielkości matrycy i klasy sprzętu stosuje się podświetlanie krawędziowe lub tylne bezpośrednie. Matryce najwyższej jakości posiadają funkcję miejscowego podświetlania, a w zasadzie wygaszania obszarów w których wyświetlane są ciemniejsze fragmenty obrazu. Czym więcej takich stref wygaszania tym lepszy kontrast prezentuje matryca.

 

Neo QLED

Najnowszej generacji telewizory Neo QLED posiadają ekran podświetlany miejscowo przez tysiące niezależnie sterowanych stref. Uzyskanie tego efektu było możliwe dzięki zastosowani tysięcy diod mini LED. Ten rodzaj podświetlanie daje tak ogromny zakres kontrastu, że prawie dorównuje telewizorom OLED. Matryce Neo OLED stosuje się w największych ekranach o przekątnych nawet do 80"

Wady i zalety QLED

Przy wyborze rodzaju telewizora najczęściej konkurują ze sobą takie technologie jak OLED, QLED i NanoCell. Każdy ma swoje wady i zalety i wybór zależy od indywidualnych oczekiwań i posiadanego budżetu. W tej grupie najdroższe są OLED-y ale nie pod każdym względem najlepsze.

W matrycy OLED diody same świeca swoim kolorem, nie wymagają podświetlania, przez to mają najbardziej naturalne kolory i praktycznie nieskończony kontrast. Zastosowanie diod organicznych w OLED nie gwarantuje takiej trwałości jak matryce podświetlane. Zużycie najszybciej widać na statycznych elementach obrazy stale wyświetlanych w tym samym miejscu.

porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne