Smart Tv

Sprytny telewizor

Jeszcze niedawno telewizor z dostępem do Internetu uchodził za luksusowy sprzęt z najwyższej półki, obecnie trudno znaleźć nowy telewizor w sklepie, który nie byłby "smart". Podstawowym warunkiem dla inteligentnego telewizora jest integracja przekazu filmowego z globalna siecią Internet. Rozszerza to podstawową funkcje telewizora na interaktywne centrum multimedialne.

Telewizor SMART wcale nie musi zastępować komputera czy tabletu, ma swoje ograniczenia , w innym zakresie korzysta z Internetu. Aplikacje internetowe uruchamiane na ekranie telewizora są specjalnie dedykowane dla tego typu urządzeń. Początkowo dla telewizorów dostępny był tylko serwis YouTube. Użytkownik przeglądał listę dostępnych filmów i wybierał sobie pozycje do obejrzenia. Do pełnej funkcjonalności konieczne jest zalogowania do YouTube przez tradycyjny komputer, pobranie kodu identyfikacyjnego odczytanego z telewizora i wprowadzenie na swoim koncie YouTube w komputerze. Do dwustronnej komunikacji konieczne było korzystanie z obu urządzeń jednocześnie.

Systematycznie pojawiają się nowe aplikacje dla telewizorów Smart. Użytkownik może sprawdzać pocztę na swoim koncie email, korzystać z portali społecznościowych Facebook i Tweeter i komunikować się ze znajomymi przez Skype. Może też pobierać filmy na żądanie z serwisów VOD. Sprytny telewizor może posiadać dostęp do gier internetowych, a w przyszłości może w pełni zastąpić konsolę PlayStation.

Ilość i rodzaje dostępnych aplikacji zależą od producenta telewizora. Niestety nie ma jednolitego standardu i jednego systemu operacyjnego dla telewizorów Smart. Każda firma stara się aby jej system, okazał się w przyszłości standardem dla wszystkich, do póki tak się nie stanie to konsument decyduje jakiej firmy telewizor wybierze.

Liderami na rynku telewizorów Smart są: Samsung, LG, Panasonic, SONY i Google z Androidem.

 

Samsung Smart Hub

 Samsunk Smart tv, Smart Hub System operacyjny instalowany w telewizorach Samsung określany jest mianem Smart Hub, są w nim preinstalowane podstawowe aplikacje i z łatwością można doinstalować dodatkowe. Do dyspozycji użytkownika jest przystępny interfejs. Aplikacje wybiera się przez zakładki. Do sterowania używa się standardowego pilota lub pilota z ekranem dotykowym. Niektóre modele maja funkcje głosowe i rozpoznawanie gestów. Za pośrednictwem Bluetooth można podłączyć myszkę lub klawiaturę QWERTY.

W najnowszych modelach Samsunga będzie instalowany system Tizen, w zamiarach tej firmy będzie to jednolity system dla zegarków, smartfonów i telewizorów. Tizen posiada prosty, intuicyjny interfejs i wyróżnia się możliwość streamingu materiału video wprost do smartfona nawet wtedy, gdy telewizor jest wyłączony.

System Smart Hub w porównaniu z innymi producentami ma swoje wady i zalety. Do zalet na pewno zaliczymy przejrzysty interfejs, duża różnorodność aplikacji jak: Iplex, Ipla, TVN Player, portali: Facebook, YouTube, Radio. Łatwo się integruje z zewnętrznymi multimediami jak pamięci USB, dyski, tablety i danymi zapisanymi w chmurze.

Wady Smart Huba to powolność ładowania aplikacji, odświeżania stron, brak obsługi HTML5, Flash na stronach internetowych. Praktycznie przeglądanie Internetu, tylko dla bardzo cierpliwych. Funkcje głosowe działają bardzo zawodnie.

LG WebOS 2.0

LG WebOS 2.0

  Najnowszy system operacyjny dla telewizorów Smart firmy LG to WebOS 2.0 jest on kolejną odsłoną systemu opracowanego przez Palm. Specjalnie dla telewizorów zmodyfikowana wersja WebOS konkurowała z Samsungiem bajkowymi kolorami i szybszym działaniem. LG wprowadził swojego pilota MagicRemote.

Oprócz funkcji tradycyjnego pilota posiada on kółko scrollera do przewijania treści, mikrofon i kilka specjalnych przycisków dla Internetu. Pilot wymaga wstępnej konfiguracji, a po tym obsługa Internetu jest tak wygodna, jak magiczną różdżką.

Nowy system WebOS 2.0 działa już szybciej niż poprzednik, ale nie oferuje tak wielu aplikacji i gier jak Samsung. Są tu te najpopularniejsze: Filmbox, vod.tvp.pl, Ipla, player.pl, HBO GO, Deezer, Spotify, YouTube, Eurosport Player.

W telewizorach LG dużo lepiej działa tradycyjna przeglądarka internetowa, strony ładują się całkiem szybko, choć nie wszystkie aplikacje daje się tu uruchomić.

Panasonic Firefox OS

 Panasonic Firefox OS Panasonic odstąpił już od wcześniejszego system: Smart Viera i rozwija się w kierunku nowej platformy dla telewizorów Smart: Firefox OS. Do obsługi interfejsu wystarczy zwykły pilot, jednak prawdziwą wygodę zapewnia gładzik działający podobnie jak w laptopach. System operacyjny telewizora Smart zastał zoptymalizowany pod kątem łatwości obsługi i szybkości działania.

Jest przejrzysty, a swoim wyglądem przypomina typowy interfejs Google.

Użytkownik będzie rozczarowany mała ilością dostępnych aplikacji. Panasonic pod tym względem jest daleko za telewizorami Smary Samsunga. Kożystać można z YouTube, Tweetera i Facebooka. Z wyjątkiem Netflix nie ma praktycznie żadnych popularnych serwisów VoD.

Oprogramowanie Firefox OS dobrze integruje się z smart fonem lub tabletem, Łatwo można przekazywać pomiędzy tymi urządzeniami obrazy.

Zadawalająca jest obsługa przeglądarki internetowej przez telewizor. Strony ładują się całkiem szybko i system dobrze radzi sobie z HTML5 i starsza wersja flasha.

Do obsługi Internetu zalecane są dodatkowe akcesoria, jak klawiatura i mysz, można je podłączyć przez wolne porty USB lub bezprzewodowo przez Bluetooth.

Ogólnie system operacyjny Firefox OS wygląda na bardzo obiecujący, choć na razie jest skromnie wyposażony.

Android TV

 Android TV Android to system dobrze znany użytkownikom smartfonów, obecnie wdrażany jest na wielkich ekranach jako uniwersalna platforma dla wielu firm. Zastąpił on system Google Tv, który od początku 2019 roku był instalowany w luksusowych telewizorach Smart, głownie na rynku amerykańskim.

Android Tv jest inna wersją systemu Android, które była w starszych telewizorach Smart. Obecnie Tylka ta nowsza będzie rozwijana.

Nowy system występuje w telewizorach Smart firm: Philips, Sony, Nvidia, Sharp i Grundig.

Obsługa Android Tv możliwa jest standardowym pilotem od telewizora. Większość funkcji wybiera się strzałkami kursora i zatwierdza klawiszem OK. Do gier zalecany jest specjalny gamepad.

System Android Tv bardzo dobrze nadaje się do gier, jako jedyny umożliwia dostęp do konta Google i możliwością obsługi Google Play.

Android Tv słabo wspiera przeglądarki internetowe. Jest tu tylko bardzo okrojona wersja Google Now, choć to powinno wystarczyć, bo telewizor nie jest do przeglądania Internetu.

Często pojawiającym się problemem jest stabilność systemu, zdążają się komunikaty błedu i resetowanie systemu.

Android Tv wydaje się najbardziej obiecującym systemem dla telewizorów Smart. Ma jeszcze problemy wieku dziecięcego, ale w przyszłości powinien się rozbudować i działać stabilniej.


porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne

Naprawa telewizorów LCD