Słownik - sprzęt Tv i video

Słownictwo techniczne

 A  B  C  D  E  F H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W

 

Słownik techniczny

100 Hz - Częstotliwość odświeżania ekranu.  W tradycyjnym odbiorniku TV obraz jest wyświetlany 50 razy na sekundę. Oko ludzkie dostrzega wówczas efekt migotania obrazu męczący wzrok. Dzięki technologii 100Hz każdy wyświetlany obraz odtwarzany jest 100 razy na sekundę. Technologia ta eliminuje migotanie dużych powierzchni obrazu

16:9 - Automatyczne przełączanie telewizora w tryb 16:9 po odebraniu zakodowanego sygnału, emitowanego przez stację nadawczą lub/i panoramiczny format wyświetlania

2 niezależne tunery - 2 niezależne tunery pozwalają na oglądanie jednego programu w trakcie nagrywania innego.

3 Spot Front Surround - Technologia umożliwiająca jest umieszczenie głośników tylnych (surround) na przednich i uzyskanie efektu 5.1-kanałowego brzmienia surround. Dźwięk z głośników tylnych ustawionych na przednich emitowany jest tak, aby odbijał się od ścian i sufitu, tworząc pełne brzmienie surround. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik oszczędza miejsce oraz nie musi przeciągać denerwujących kabli głośnikowych przez cały pokój do głośników surround.

4:3 - Liczby określające stosunek szerokości obrazu do jego wysokości. 16:9 to szeroki obraz o proporcjach takich jak w kinie. Ekran zwykłego telewizora ma proporcje 4:3.

3D - Telewizja trójwymiarowa

3D Surround - Znajdziesz się w centrum akcji filmu. System ten nadaje wrażenie przestrzenności dźwiękowi podczas oglądania filmów z płyt DVD czy słuchania muzyki z płyt CD, porównywalne ze stosowaniem dodatkowych tylnych głośników

3D Virtual Sound - System ten nadaje wrażenie przestrzenności dźwiękowi podczas oglądania filmów z płyt DVD czy słuchania muzyki z płyt CD, porównywalne ze stosowaniem dodatkowych tylnych głośników.

3D-Phonic - Przetwarza sygnał z tylnych głośników, tak żeby pole dźwięku było rozmieszczone po prawej i lewej stronie słuchacza, jednocześnie niwelując korelację pomiędzy oboma kanałami.

6-kanałowe wyjście analogowe - Niektóre odtwarzacze DVD posiadają 6 kanałowe wyjścia analogowe oraz wbudowany dekoder dźwięku dookólnego AC-3 oraz MPEG2

A

AAC - Format zapisu danych audio oparty o standart MPEG 4

AC-3 - Starsze oznaczenie systemu Dolby Digital, czyli formatu do zapisu dźwięku w sposób cyfrowy i możliwością rozdzielenia go na maksymalnie 6 odseparowanych (dyskretnych) kanałów. Format Dolby Digital wykorzystywany jest zazwyczaj do zapisu filmowej ścieżki dźwiękowej na płytach DVD.

ACC+ - Mikroprocesorowy układ ACC+ będący inteligentnym systemem poprawy obrazu, sprawdza jakość obrazu i w razie potrzeby włącza układy i filtry, mające na celu skorygowanie usterek.

ACI - Automatyczne wskazywanie kanału. Jeśli używana sieć kablowa zapewnia te funkcję, możliwe jest automatyczne dostrojenie telewizora, w tym wszystkim kanałów oraz ich nazw.

ACMS+ - Układ odpowiedzialny w telewizorze za automatyczne programowanie stacji tunera, nazywanie ich i sortowanie.

ACP - Przy pierwszym włączeniu telewizora układ ACP automatycznie programuje wszystkie odbierane kanały telewizyjne i porządkuje je według zadanych priorytetów. Bezpośrednio ze stacji przejmowane są także ich skrótowe oznaczenia. Ta komfortowa funkcja działa nawet przy bezpośrednim odbiorze satelitarnym.

Active Control - Funkcja pozwalająca na automatyczną analizę sygnału odbieranego przez odbiornik TV i regulację najważniejszych parametrów obrazu, takich jak: zniekształcenia, ostrość, kolor, kontrast i format, w celu uzyskania najlepszej jakości odbioru przez cały czas korzystania z urządzenia.

Active Light Control - Aktywna kontrola natężenia światła tylnego polega na ciągłym automatycznym analizowaniu poziomów jasności w sygnale wejściowym i na tej podstawie dostrajaniu odpowiedniego tylnego światła. W rezultacie znacząco zostaje zwiększony zakres dynamiki obrazu.

ACUITY - Dzięki technologii ACUITY uzyskujemy obraz o rozdzielczości 833 linii po 2300 pikseli każda. Otrzymana rozdzielczość pozioma jest ponad dwa razy większa od poprzedniej, a pionowa o jedną trzecią. ACUITY wykorzystuje 10-bitowe przetwarzanie zarówno dla sygnału luminancji, jak i chrominancji. Również częstotliwość przetwarzania sygnału została zwiększona z 54 MHz do 75 MHz. Im wyższa częstotliwość przetwarzania, tym większa szczegółowość obrazu. Efektem wszystkich zastosowanych rozwiązań jest eliminacja szeregu niedoskonałości i nieporównywalna ostrość, głębia i szczegółowość obrazu.

Acuity Core - Acuity Core jest wykorzystywany tylko w telewizorach plazmowych Panasonic i polega na 10-bitowym przetwarzaniu sygnału wideo od jego wejścia po samo wyjście. Koncepcją Acuity Core jest zapewnienie wysokiej jakości obrazu z różnych źródeł sygnału np. DVD, PC, HDTV i in. Platforma Acuity ma zapewnić szybkie przetwarzanie obrazów cyfrowych oraz ich wyjątkową reprodukcję.

Adaptive Geometrical Chroma Mapping - Ze względu na stosowanie kompresji danych, rozdzielczość chrominancji (koloru) sygnału z DVD stanowi tylko jedną czwartą rozdzielczości luminancji. powoduje to utratę szczegółów i rozdzielczości obrazów wyświetlanych na ekranie Twojego telewizora. Funkcja Adaptive Geometrical Chroma Mapping JVC w pełni odtwarza jakość oryginalnego obrazu, jaką miał przed kompresją oraz przetwarza sygnały video, S-video i RGB.

Advanced Surround - Zaawansowany system symulacji dźwięku dookolnego. Symuluje dźwięk trójwymiarowy przy pomocy tylko głośników przednich

Advanced TFT - Ekran LCD pełniący jednocześnie funkcję przepuszczającego światło i elementu odblaskowego, co zapewnia uzyskanie obrazu lepszej jakości.

AFC - Automatyczna kontrola częstotliwości.

Aktywny subwoofer - Różnią się od pasywnych tym, że posiadają wbudowany własny wzmacniacz do napędzania głośnika basowego, specjalnie przystosowany do obsługi najniższych częstotliwości. Maksymalny zakres przenoszonych częstotliwości jest regulowany i umożliwia ustawienie górnej granicy do 50 ÷ 180 Hz. Dolna granica zależna jest od wielkości i parametrów głośnika, rozmiarów i rodzaju obudowy.

Akumulator - Wbudowany akumulator, który po naładowaniu umożliwia używanie urządzenia bez konieczności podłączania do prądu. Czas pracy urządzenia bez zasilania zależy od pojemności akumulatora. Im większa pojemność tym dłużej urządzenie będzie działać bez prądu.

Ambilight - Jest to zaawansowany system oświetlenia, który poprzez emitowanie wiązki światła widocznej z tyłu odbiornika zmniejsza zmęczenie oczu i tworzy idealną atmosferę do oglądania telewizji.

APA - Automatyczne dostrojenie obrazu wyświetlanego przez projektor do najlepszych możliwych parametrów

ARC - Zmiana formatu obrazu 16:9 <--> 4:3

ASS - Gniazda A/V są przystosowane do sygnałów obrazu Y/C (S-VHS lub Hi 8) i FBAS (VHS lub 8mm). Po przyłączeniu magnetowidu i rozpoczęciu odtwarzania obrazu telewizor sam rozpoznaje, czy chodzi o system VHS czy S-VHS. Ręczne przełączanie nie jest już potrzebne.

ATP - Funkcja ATP automatycznie programuje wszystkie kanały.

ATS Euro Plus - System automatycznego programowania zapewniający wygodne pierwsze ustawienie odbiornika telewizyjnego, z sortowaniem, oznaczeniem identyfikatorem oraz z listą kanałów.

Auto Convergence - System automatycznego ustawiania zbieżności optymalizujący parametry obrazu.

Auto DigiPure - Ta technologia ulepszania obrazu pomaga tworzyć naturalny obraz, eliminując zbędne krawędzie w obrazach o wysokim kontraście oraz obrazach pofalowanych. Przeciwnie, w obrazach o małym kontraście dodawane są krawędzi, co pozwala stworzyć obraz ostrzejszy i bardziej szczegółowy. Technologia Auto DigiPure jest skuteczna zarówno w odniesieniu do ustawienia poziomego, jak również pionowego oraz automatycznie wykrywa siłę sygnałów przychodzących odpowiednio na nie reagując: DigiPure stosowana jest wobec silniejszych sygnałów, natomiast sygnały słabsze są kompensowane za pomocą funkcji Auto Digital VNR. Możliwe jest również wybieranie menu w sposób bezpośredni lub automatyczny, z dopasowaniem do preferencji użytkownika za pomocą włączonej funkcji 100Hz DigiPure (ON).

Auto Digital VNR - Dzięki nowemu zintegrowanemu układowi scalonemu funkcja Auto Digital VNR pozwala na automatyczne zmniejszanie zakłóceń obrazu odpowiednio do siły sygnału poszczególnych kanałów i uzyskanie wyraźniejszego obrazu z optymalną kompensacją brzegów. Dla uzyskania bardziej selektywnej regulacji funkcja Auto Digital VNR może być ustawiana nie tylko w sposób automatyczny, ale również bezpośredni (Max/Min).

Auto DNR - Cyfrowy system automatycznej redukcji szumów obrazu.

Auto Format - Telewizor panoramiczny wykrywa format letterbox (ciemne pasy u góry i u dołu ekranu) i automatycznie rozciąga obraz do pełnego ekranu, interpolacja linii poprawia także kontrast i zwiększa ilość linii (rozdzielczość), która się pogorszyła po użyciu funkcji zoom.

Auto install+ - Przy pierwszym uruchamianiu telewizora lub magnetowidu, funkcja Auto Install + automatycznie przeszukuje, zapamiętuje i sortuje wszystkie dostępne kanały.

Auto Memory - Funkcja automatycznego programowania stacji.

Auto Panoramic - Funkcja automatycznego przełączania się ekranu w zależności od sygnału wejściowego na tryb: Panoramic, 16:9 Zoom, 16:9 Zoom (napisy) lub 14:9 Zoom Mode.

Auto Tracking - Funkcja ta automatycznie optymalizuje jakość obrazu z kaset nagranych na innych magnetowidach.

Auto Tuning - Funkcja automatycznego dostrajania.

Auto Zoom - Automatyczne dopasowanie wielkości ekranu lub kadry.

Auto-Head Cleaning - Ta funkcja automatycznie czyści głowice po każdym włożeniu taśmy.

Autofocus TTL - System automatycznego ustawienia ostrości, działający w oparciu o system detekcji kontrastu.

Automatic Bandwith Control - Tuner z automatyczną regulacją szerokości pasma (Automatic Bandwith Control). Technologia ta poprawia jakość odbioru, ponieważ zmniejsza szumy i zniekształcenia powodowane przez sąsiednie stacje.

Automatic Gain Control - Układ AGC zapewnia automatyczną optymalizację nastawień kontrastu i koloru. Układ ten zapobiega rozmazywaniu obrazu przy zbyt wysokim poziomie wejściowym, a przy niedostatecznym sygnale nastawia optymalną jakość obrazu.

Automatic Movie Detection - Gdy kinowe filmy panoramiczne nadawane są w formacie 4:3, funkcja AMD dokonuje ich przeformatowania, dostosowując je do relacji boków telewizora 16:9, przez co zostają wyeliminowane czarne paski na górze i dole ekranu.

Automatic Signal Swich - Automatyczny przełącznik ASS rozpoznaje, czy do telewizora został podłączony magnetowid VHS, czy też S-VHS. W trakcie odtwarzania materiału zapisanego na taśmie funkcja ta powoduje przełączenie odbiornika telewizyjnego na odbiór właściwego sygnału Y/C (S-VHS albo Hi8) lub FBAS (VHS albo 8 mm).

Autorewers - Odtwarzanie obu stron kasety bez konieczności jej odwracania.

Autostore - Funkcja automatycznego dostrajania i zapamiętywania wszystkich dostępnych stacji przez odbiorniki TV, magnetowidy i tunery radiowe (także samochodowe).

AUX - Razem z sygnałami wizji, w sektorze obrazu są nagrywane dane AUX (pomocnicze), służące do przetwarzania obrazu. Dane AUX zawierają następujące informacje: datę i godzinę nagrania, dane o trybie panoramicznym/PALplus (przy nagrywaniu w trybie 169, zapisywane są informacje o trybie 16:9), źródle obrazu (np. kanał telewizyjny, kamera itd.).

Auxiliary - Wejście w amplitunerze lub wzmacniaczu do dołączenia dodatkowego źródła dźwięku jak odtwarzacz CD, cyfrowy magnetofon DCC lub drugi CD-Recorder

AV Input - Wejście Audio/Video.

AV Link - Magistrala służąca do podłączenia urządzeń audio-video.

AV Timer - Możliwość zaprogramowania nagrania ze źródła AV (tuner TV satelitarnej lub kablowej).

AVC - Układ AVC utrzymuje stale jednakowy poziom głośności i eliminuje potrzebę zwiększania bądź zmniejszania głośności przy zmianach programów lub blokach reklamowych. Maksymalny poziom głośności określa się przy pomocy menu systemu.

AVL - Ogranicza nagłe wzrosty głośności zwłaszcza podczas transmisji reklam telewizyjnych

B

Betacam - system zapisu wideo na taśmie o szerokości 1/2 cala, wprowadzony przez SONY. Stosowany od lat przez wiele telewizji na świecie. Do zapisu używa sygnału Component video.

Black D.I.V.A. - Kineskop z maską inwarową i zastosowaniem technologii Black Matrix - Kineskop Black D.I.V.A. daje jasny, wysoko kontrastowy obraz, zapewniając nieporównywalną z niczym jakość i rozdzielczość kolorów. Superpłaski ekran daje doskonałą ostrość obrazu i bardzo wysoki komfort oglądania. W lampie zastosowano ekran z bardzo ciemnego szkła oraz inwarową maskę, przyczyniającą się również do poprawy jakości obrazu, czystości kolorów i ich stabilności w czasie. System dynamic focus [ogniskowania dynamicznego] zapewnia precyzyjne kierowanie wiązką elektronów po całej powierzchni ekranu. Technika black matrix polepsza separację kolorów i zwiększa kontrast obrazu, zapewniając przy tym bardzo jasny obraz na całej powierzchni ekranu.

Black Matrix - Kineskop, w którym przestrzeń pomiędzy plamkami luminoforu wypełniona jest paskami grafitu przez co dodatkowo poprawiona jest głębia czerni.

Black Pearl - Jest to wysokiej jakości kineskop Thomson. Black Pearl ma nowy, bardzo ciemny ekran, znacznie poprawiający jakość obrazu w Twoim telewizorze. Kolory są bardziej czyste i bardziej jaskrawe, a nowa wyrzutnia elektronowa zapewnia lepszą równomierność parametrów obrazu na ekranie. O 15% poprawił się też kontrast, znacznie zmniejszyły się odbicia od ekranu, a geometria obrazu nie daje się porównać z geometrią na żadnym innym kineskopie.

Black Stretch - Układ przetwarzający obraz zwiększający kontrast przez pogłębienie czerni ciemnych fragmentów obrazu.

Block Noise Reduction - Wydatnie ulepsza obraz, eliminując zniekształcenia związane ze zbyt silną kompresją obrazu.

Blokada Rodzicielska - Funkcja zabezpieczająca urządzenie przed dziećmi lub blokująca wszystkie przyciski urządzenia powodując iż może być ono obsługiwane wówczas tylko przy wykorzystaniu pilota.

Blue Back - Niebieskie tło na ekranie telewizora.

BSA - Automatyczne wyszukiwanie stacji.

C

C de Luxe - Najnowsza odmiana systemu ShowView służącego do programowania magnetowidu z wykorzystaniem kodów publikowanych w prasie.

C.A.T.S. - automatycznie rozpoznaje warunki oświetleniowe w pomieszczeniu oraz dostraja jasność oraz gradację kolorów w celu optymalizacji poziomu kontrastu. Funkcja ta zapobiega m.in. nadmiernemu męczeniu wzroku podczas długiego oglądania telewizji. .

C/A - Przetwornik. Układ scalony, zamieniający cyfrowe sygnały audio na słyszalne sygnały analogowe. Jakość dźwięku zależy od rozdzielczości bitowej tego układu.

CCD Progressive Scan - Przetwornik. Technika "Progressive Scan" umożliwia uzyskanie wyższej rozdzielczości podczas wykonywania zdjęć zwykłą kamerą wideo. Normalna rozdzielczość to 520x420, a z przetwornikiem "Progressive Scan" 520x560 pikseli.

CCT - W ekranach LCD temperatura koloru zmienia się wraz ze zmianą jakości sygnału wejściowego. System CCT zapewnia jasność obrazu niezależnie od jakości sygnału wejścia.

CD - Dysk kompaktowy, dysk optyczny, compact disc, krążek służący do odtwarzania cyfrowo zapisanego dźwięku lub informacji za pomocą promienia laserowego

CD Line - Wejście do podłączenia odtwarzacza CD.

CD Text - CD Text może wyświetlać dodatkowe informacje tekstowe.Te informacje, np. tytuł płyty CD, wykonawca czy tytuł są zapisywane na płycie kompaktowej podczas produkcji.

CD-R - Compact Disc Recordable - nagrywalna płyta CD. Można na niej nagrać dane i utwory muzyczne jednokrotnie.

CD-RW - Compact Disc Rewriteable - kasowalna płyta CD. Można nagrywać na niej dane i utwory muzyczne wielokrotnie bez jakiejkolwiek obawy w skrócenie czasu działania płyty.

Chapter Digest - Funkcja podglądu rozdziałów filmu umożliwiająca łatwe odnalezienie ulubionych scen.

Chase Play - Funkcja w nagrywarkach DVD pozwalająca na chwilowe przerwanie oglądania programu (odbiór telefonu, otwarcie drzwi itp.). Wznowienie oglądania ulubionego programu możemy zacząć w dowolnym momencie podczas gdy DVD kontynuuje nagrywania

Chassis MediaPlus - Jest to podstawowa platforma na której wbudowane są najwyższe modele telewizorów Loewe. Zapewnia takie opcje jak Split Screen (Podział ekranu), system PCS plus oraz NexTView. Media Plus również umożliwia rozbudowę telewizora o dodatkowe moduły: MultiMedia Kit, Dolby Digital, Wireless Audio, VGA, Wireless Home Automation.

Chroma Pro - Wzmacniacz dla głowicy nagrywającej znajduje się w bębnie, a nie poza nim, jak to ma miejsce w większości magnetowidów. Technika ta, wraz z zastosowanym nowym, cyfrowym układem sterowania sygnałem wideo, zapewnia właściwe wzmocnienie sygnału w głowicy i minimalizuje zakłócenia. Rezultatem jest jaśniejszy i bardziej kontrastowy obraz oraz wręcz wyjątkowa jakość dźwięku. W ostatniej generacji techniki Chroma Pro w bęben wbudowany jest również wzmacniacz fonii. Zespół ten współpracuje z ulepszonym układem wideo. Rezultat: jakość dźwięku i obrazu w systemie Long Play osiąga poziom nie do pobicia.

Chroma Pro Digital - Technologia Chroma Pro Digital jest stosowana w magnetowidach cyfrowych. Wzmacniacze dla głowic analogowych i cyfrowych zostały wbudowane w bęben z głowicami aby zapewnić najwyższa jakość obrazu i dźwięku we wszystkich trybach zapisu.

Chroma Pro II - Technologia Chroma Pro II gwarantuje najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Przedwzmacniacze wizji i fonii zostały wbudowane w bęben magnetowidu. Specjalny układ wideo znacznie porawił jakość obrazu w trybie "Long Play". Technologia Chroma Pro II to najwyższa jakość.

Chroma upsampling - Redukcja błędów i efektów powstałych na granicach obiektów o jaskrawych kolorach

Chrominancja - cecha barwy obejmująca jej odcień i nasycenie. Biały, czarny i szary nie mają chrominancji.

Cinch - Najpopularniejszy standard wtyków stosowanych do łączenia urządzeń audio / wideo (określany również jako RCA). Używany głównie do przesyłania sygnału video composite i analogowego dźwięku.

Cinema Black Pro - Poprzez zaawansowana kontrole strumienia świetlnego uzyskuje się lepsze parametry kontrastu i jasności. Rozwiązanie Sony Cinema Black Pro pozwala użytkownikowi na regulację mocy wyjściowej lampy i na zmniejszanie otworu przysłony w obiektywie.

Cinema Link - Wszystkie urządzenia wyposażone w Cinema Link (DVD, VCR, TV) są połączone cyfrową magistralą. Dzięki temu wszystkie elementy systemu pracują tak, jakby stanowiły jedno urządzenie kina domowego.

Cinerama Zoom - Umożliwia oglądanie obrazu na powierzchni całego ekranu formatu 16:9 nawet podczas oglądania programów w formacie 4:3. Telewizory panoramiczne firmy Thomson wyposażone są w funkcje rozciągające obraz w poziomie. Funkcja Cinerama Zoom całkowicie eliminuje zniekształcenia w środkowej części obrazu występujące przy zwykłym rozciągnięciu wąskiego obrazu 4:3 na cały ekran 16:9.

Circle Surround - Funkcja przetwarzająca normalne stereofoniczne sygnały dźwiękowe lub sygnały dźwiękowe zapisane w formacie Pro Logic w 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny, przez co możemy doświadczyć unikalnej trójwymiarowej sceny brzmieniowej.

Clock Radio Combi - Telewizor Combi z wbudowanym zegarem oraz radioodbiornikiem. Funkcja podwójnego budzenia pozwala na zaprogramowanie dwóch niezależnych czasów budzenia przy pomocy TV, programu radiowego, lub twojego ulubionego nagrania wideo.

CM skip - Funkcja w magnetowidach zapobiegających nagrywaniu reklam na kasecie.

Cold Cathode Fluorescent Tube (CCFT) - Lampa fluorescencyjna w których elektrody inicjujące świecenie nie są podgrzewane. Trwałość lamp CCFT to około 60000 godzin.

ColourTracking - W przypadku wykrycia źródła sygnału wejściowego wideo projektor automatycznie wybiera optymalne ustawienia pozwalające odtworzyć naturalne kolory, np. realistyczne odcienie koloru skóry. Pozwala to uzyskać jakość obrazu zbliżoną do odbiornika TV, co jest szczególnie przydatne w zastosowaniach domowych.

Common Interface - Złącze stosowane do podłączenia modułów (najczęściej dekodujących) i kart warunkowego dostępu dla sygnału satelitarnego.

Component Video - Złącze Component oferuje wyższą jakość przesyłanego sygnału niz standatowe złącze RGB. Poprzez wykorzystanie tego typu gniazd możliwy jest przesył sygnału z jak najmniejszymi stratami. W tym wypadku mamy do czynienia z trzema niezależnymi kanałami, rozdzielającymi zarówno sygnał luminacji każdej ze składowych koloru jak i samą kolorowość, czyli Y, Y-R, Y-B. Dodatkowo informacje dla każdego ze składowych koloru przesyłane są w oddzielnych kablach, dzięki czemu nie występują interferencje (nakładanie się fal) pomiędzy kanałami. W rezultacie otrzymujemy obraz w najczystszej postaci, bez zakłóceń, wyjątkowo szczegółowy. Do tej pory tego rodzaju rozwiązania były stosowne tylko w sprzęcie profesjonalnym wykorzystywanym w telewizji.

Composit video - sposób przesyłania informacji o obrazie za pomocą jednego sygnału.

Contrast Expand - Proces rozszerzający odstęp między bielą a czernią. Czerń jest głębsza, kontrast jest zoptymalizowany, a inne kolory są wyraźniejsze. Biel również ulega pogłębieniu, poprawiając głębokość i plastyczność obrazu.

Contrast Plus - Poprawia kontrast w odbiornikach telewizyjnych poprawiając jakość bieli i pogłębiając czerń.

Control-L - Opracowane przez Sony łącze służące do wymiany danych i sterowania sprzętem video (kamerami, domowymi magnetowidami oraz komputerami montażowymi i sterownikami). Połączenie następuje przez wtyk stereo 2,5 mm lub 5-szpilkowy wtyk DIN.

Cryptoworks - Cryptoworks jest opracowanym przez Philipsa systemem dostępu warunkowego. Zapewniając bezpieczeństwo na najwyższym poziomie umożliwia realizację przedsięwzięć związanych z szeroko rozumianą płatną telewizją. Dzięki swojej elastyczności pozwala na optymalnie korzystne dostosowanie oferowanych usług do potrzeb i możliwości abonenta.

Crystal Clear - Pakiet unikalnych funkcji stosowany w telewizorach Philips, w skład których wchodzi funkcja SCAVEM, Dynamiczny kontrast oraz cyfrowy filtr grzebieniowy. Zapewnia to bardziej czysty i przejrzysty obraz o lepszej ostrości

Crystal Clear III Pro - Ulepszona wersja układu Crystal Clear III wzbogacona dodatkowo o układ przetwarzania sygnału luminancji LTP, zapewniający ostrzejszy obraz o podwyższonej rozdzielczości poszczególnych linii obrazu.

Crystal Clear Video - Zestaw najbardziej zaawansowanych technologii stosowany w magnetowidach, pozwalający na uzyskanie najlepszej jakości obrazu, ostrych konturów, naturalnych kolorów. W skład wchodzą laserowo obrabiane głowice, układ Digital Studio Picture Control oraz układ Digital Studio Tracking System.

CT - Umożliwia zsynchronizowanie wbudowanego zegara z danymi CT nadawanymi przez stację radiową RDS. Zbędna staje się ręczna regulacja, a wyświetlana godzina jest dokładna.

CTI - Poprawa przejść pomiędzy kolorami, ten proces zrealizowany w technice cyfrowej pomaga poprawić przejścia pomiędzy kolorami efektem czego jest wzrost rozdzielczości i ostrości obrazu. Układ poprawiający ostrość przejść pomiędzy kolorami, zapewniający ostrość i czystość rysowanych obiektów.

Customax - Program do zdalnego ustawiania/testowania parametrów wyświetlanego obrazu na monitorze poprzez złącze USB - wszędzie tam gdzie użytkownik nie ma możliwości bezpośredniej regulacji (np. 201B, 201P, 150P).

CustomMax - Do zmiany ustawień monitora z poziomu oprogramowania. Wygodna metoda kontroli parametrów monitora z poziomu komputera poprzez oprogramowanie bez konieczności obsługi manualnej.

CVC Super - Funkcja automatycznie ustawiająca i optymalizująca parametry obrazu w magnetowidzie

CyberScreen - Technologia opracowana przez Philipsa optymalizuje jakość wyświetlanego obrazu poprzez zarządzanie kolorami, jasnością i zbieżnością kolorów.

Cyfrowa stopklatka - Funkcja odbiorników telewizyjnych pozwalająca na zamrożenie aktualnie oglądanego programu, umożliwia np. zapisanie nadawanych informacji jak numery telefonów itp.

Cyfrowa YNR/CNR - Cyfrowa redukcja zakłóceń, zmniejszająca do minimum zakłócenia w kanałach luminacji (YNR) i chrominacji (CNR).

Cyfrowe wyjście optyczne - Optymalne cyfrowe połączenie z amplitunerem bez jakichkolwiek zakłóceń.

Cyfrowy filtr grzebieniowy - Służy do dokładnej separacji połączonych sygnałów kolorowych i czarno-białych. Zapobiega rozlewaniu kolorów i drganiu krawędzi zapewnia precyzję szczegółów.

Cyfrowy Megabass - Wzmacnia ciche tony niskie i wysokie na poziomie przetwornika C/A, poprawia jakość i zmniejsza zakłócenia w dźwięku odtwarzanym przez słuchawki.

Cyfrowy procesor dźwięku - Cyfrowe dodawanie efektów dźwiękowych np. efekt hali, koncertu, stadionu...

Częstotliwość odświeżania - Częstotliwość odświeżania ekranu. Ilość ramek obrazu (pełnych obrazów) rysowanych na ekranie w ciągu sekundy. Wyrażana w Hz.

Częstotliwość podziału - Częstotliwość, przy której następuje podział pasma akustycznego na zakresy odtwarzane przez poszczególne głośniki zestawu głośnikowego, np. w typowym systemie dwudrożnym częstotliwość podziału między głośnikiem nisko-średnio-tonowym a wysoko-tonowym wynosi zwykle około 3000Hz.

Czytnik kart pamięci - Slot umożliwiający odczytywanie informacji zapisanych na kartach pamięci.

D

D-Sub - Złącze (wyjście monitorowe) umożliwiające podłączenie komputera PC do telewizora.

D-VHS - Nowy standard cyfrowego zapisu filmów na taśmie wideo. Magnetowid DVHS firmy Thomson wykorzystuje system cyfrowej kompresji obrazów MPEG2 (taki sam jak odtwarzacze DVD i cyfrowe odbiorniki telewizji satelitarnej) i oferuje najwyższej jakości obraz i dźwięk. Po raz pierwszy jakość obrazu i dźwięku jest taka sama jak jakość sygnału dźwiękowego. Jakość obrazu nie ulega obniżeniu podczas zapisu. Można też zapisywać obrazy z jakością studyjną i odtwarzać je później. Dźwięk jest rejestrowany cyfrowo z jakością płyty kompaktowej.

D.I.S.T. - Technologia ulepszania obrazów w systemie PAL daje wolny od migotania obraz o wysokiej ilości szczegółów.

DAC - Przetwornik Cyfrowo-Analogowy. Układ przekształcający sygnały cyfrowe na postać analogową.

DC/DC - Przetwornik. Zapewnia wydajne, stabilne zasilanie bez wahań napięcia, gwarantujące optymalną jakość wzmacniania i duży zapis mocy wyjściowej.

DCDi - System zaprojektowany dla udoskonalenia obrazu video przy dynamicznie zmieniających się sekwencjach. Zadaniem systemu jest korekcja obrazu wzdłuż linii ukośnych powstałych w wyniku interpolacji. DCD i moniutoruje ostre przejścia w obrazie, uzupełniając brakujące miejsca.

DCF - Cyfrowy filtr grzebieniowy oddziela sygnały luminancji i chrominancji, dzięki czemu eliminowane są efekty pełzania krawędzi i efekty tęczowe. Zwiększona rozdzielczość pozwala na wyraźne oddzielenie granic barw, dzięki czemu obrazy są bardziej stonowane i czyste.

DCI - Cyfrowa stabilizacja obrazu. Funkcja DCI projektora LCD wytwarza na ekranie całkowicie wolny od migotania obraz.

DCS - DCS pozwala na doświadczanie cyfrowych efektów surround w domu. DCS zmienia akustykę dźwięku otaczającego przez zastosowanie trybów studia kinowego lub trybów virtual 3D. Wytwarza brzmienie zamierzone przez producentów filmu

DCTI - Funkcja odpowiadająca za korekcję poziomych przejść sygnałów chrominancji zapewniająca większą ostrość obrazu.

DDM - Zaawansowana technologia produkcji obrazu telewizyjnego w systemie 100 Hz dokonująca estymacji i kompensacji ruchu dla otrzymania naturalnego, czystego obrazu ruchomego.

Deep Black Filter - Filtr głębokiej czerni (Deep Black Filter) znajdujący się w panelu MACH powstrzymuje przenikanie światła oraz zmniejsza ilość zewnętrznego światła odbitego od ekranu.

Delta Volume - Funkcja pozwalająca na wyrównanie poziomu głośności pomiędzy różnymi kanałami telewizyjnymi.

DF - Dynamiczna regulacja ostrości. Układ zapewniający prawidłową ostrość w rogach ekranu odbiorników telewizyjnych.

Dialogue Enhancer - Standartowo w trakcie filmów z DVD dialogi są odtwarzane przez głośnik centralny. Jeżeli coś działa nie tak to mogą być problemy z zrozumieniem dialogów. Funkcja ta podbija głośność głośnika centralnego aby można było zrozumieć film

Digi Pure Pro - Rozszerzona funkcjonalność technologii DigiPure.

DigiPure - Ta technologia ulepszania obrazu pomaga tworzyć naturalny obraz, eliminując zbędne krawędzie w obrazach o wysokim kontraście oraz obrazach pofalowanych. Przeciwnie, w obrazach o małym kontraście dodawane są krawędzi, co pozwala stworzyć obraz ostrzejszy i bardziej szczegółowy.

Digital 3D Surround - Wyjątkowo realistyczny system odtwarzania dźwięku kina domowego wykorzystujący wyłącznie lewy, centralny oraz prawy głośnik przedni. Kanały lewy i prawy tylne są kreowane cyfrowo dla uzyskania wrażenia pełnego dźwięku dookólnego. Dialogi oraz dźwięk główny dochodzą ze środka ekranu, niezależnie od miejsca w którym siedzimy.

Digital8 - zapis cyfrowy na "analogowej" kasecie Video-8.

Digital Cinema Reality - Technologia mająca na celu jak najwierniejsze odtworzenie warunków kinowych podczas oglądania filmu w domu.

Digital Cinema Sound - Procesor dźwięku kinowego, który wytwarza dodatkowe wirtualne głośniki tylne, zapewniając szerokie i naturalne pole dźwiękowe.

Digital Comp Filter Plus - Obraz kolorowy i czarno-biały jest zmiksowany, gdy jest przekazywany w ramach sygnału telewizyjnego. Cyfrowy filtr grzebieniowy oddziela te obrazy poprzez wielokrotne ich filtrowanie, przez co zostaje zwiększona rozdzielczość obrazu w poziomie przy zachowaniu schematu linii pionowych. Filtr ten gwarantuje ostrą kontrastowość barw nawet podczas wyświetlania obrazu o wysokiej rozdzielczości.

Digital Crystal Clear - Pakiet unikalnych funkcji stosowanych w telewizorach Philips, w skład których wchodzi funkcja SCAVEM, dynamiczny kontrast oraz cyfrowy filtr grzebieniowy, zapewniający bardziej czysty i przejrzysty obraz o lepszej ostrości. Dodatkowo układ przetwarzania sygnału LTP zapewnia ostrzejszy obraz o podwyższonej rozdzielczości poszczególnych linii obrazu.

Digital Line Interpolation - Obraz telewizyjny Pal w formacie 4:3 składa się 576 widocznych linii. Aby odtwarzać ten format w pełnym formacie na ekranie 16:9 z prawidłowymi proporcjami, stosowano dotychczas powiększanie przez rozciąganie odpowiednio do współczynnika Zoom. Następowało przy tym nadpisywanie kineskopu i nie wszystkie linie były widoczne. DLC zapewnia natomiast zawsze obraz z 576 widocznymi liniami przy wszystkich trybach powiększania. Przede wszystkim w szerokoekranowych telewizorach 16:9 nie występuje już dzięki temu ta zauważalna i ewentualnie zniekształcająca obraz struktura linii.

Digital Media Recorder - Funkcja umożliwiająca nagrywanie programów telewizyjnych bezpośrednio na karty pamięci. Potem bez najmniejszych problemów można je odtworzyć dosłownie w każdym urządzeniu - w aparacie cyfrowym, w telefonie komórkowym, w palmtopie, czy też w komputerze.

Digital Movie Mode Plus - Przy odtwarzaniu filmów kinowych przez telewizję stosuje się częstotliwość 25 klatek na sekundę. DMM zwiększa liczbę klatek w sekundzie do 50 i powoduje przez to znacznie bardziej płynny i spokojniejszy przebieg ruchów.

Digital Natural Image Engine - Unikalna technologia umożliwiająca uzyskanie realistycznego obrazu niezależnie od źródła sygnału oraz urządzenia wyświetlającego.

Digital Natural Motion - Technologia zapewniającą płynny ruch obiektów na ekranie telewizora. Digital Natural Motion dostarcza wysokiej jakości estymacji oraz korekcji ruchu obiektów w celu wyeliminowania efektów drgań. Używając cyfrowych pamięci obrazu estymuje kolejne fazy ruchu obiektów. Wstawiane półobrazy obliczane są na podstawie 2 poprzednich oraz aktualnego półobrazu. Falconic - układ o potężnej mocy obliczeniowej potrafi wykryć szybko poruszające się obiekty, oraz ruchy wielokierunkowe w tym samym czasie. Digital Natural Motion działa w podwójny sposób: koryguje ruch zarówno dla normalnych sygnałów TV (RGB oraz YCbCr) jak i podczas składania półobrazów do formatu progresywnego.

Digital Networking - System cyfrowych produktów Panasonic, korzystających z jednakowego nośnika informacji, np. karty pamięci SD (Creative Network, Communication Network) lub kompatybilnych poprzez możliwość wymiany cyfrowych danych (np. kamery cyfrowe miniDV - nagrywarka płyt DVD-RAM - zestaw kina domowego z odtwarzaczem płyt DVD-RAM - komputer z napędem DVD-RAM - tzw. Entertainment Network)

Digital Noise Control - Cyfrowy układ redukcji szumu - Przy słabszych sygnałach TV lub złej jakości taśm video można występować "zaszumienie" obrazu. Przełączalny układ DNC dostosowuje dynamicznie sposób działania cyfrowej redukcji szumu do zawartości obrazu

Digital Noise Reduction - Cyfrowa redukcja szumów (zakłóceń obrazu)polegająca na eliminowaniu elementów przypadkowych.

Digital Out - Wyjście cyfrowe

Digital Photo View - Umożliwia odtwarzanie na ekranie telewizora zdjęć zapisanych na płytach CD-R w plikach JPEG.

Digital Picture Improvement - System poprawy jakości obrazu wykorzystujący technikę cyfrową. Poprawia jakość obrazu odtwarzanego przez magnetowid ze starych kaset oraz taśm niskiej jakości.

Digital Processing System - Digital Processing System - czyta analogowy sygnał nagrany na taśmie i przetwarza go na sygnał cyfrowy.

Digital Pure Sound - System umożliwiający bardzo naturalną reprodukcje dźwięku. Wykorzystuje on nowe, bardzo niewielkie głośniki Hi-Fi z tytanową membraną.

Digital Recorder Plus - Moduł umożliwiający nagrywanie na wbudowany dysk twardy.

Digital Scan - Technologia stosowana w połączeniu z techniką 100Hz, pozwala na dodatkowe wyeliminowanie drgania poziomych linii obrazu.

Digital Scene Control - Układ DSC optymalizuje wartości kontrastu w zależności od zawartości obrazu, nie pogarszając innych cech jakości obrazu.

Digital Studio Tracking System - System na bieżąco śledzący położenie głowicy względem odczytywanej ścieżki i ustawiający ją zawsze w optymalnej pozycji.

Digital TDNS - Układ obniżający poziom szumów przy kopiowaniu z taśmy na taśmę.

Digital ToP-ART - Technologia której celem jest maksymalizowanie cyfrowych połączeń kosztem stosowanych dotychczas analogowych. Jest to zbiór pomniejszych rozwiązań i elementów wpływających na komfort klienta

Digital Tuner - tuner cyfrowy.

Digital Video - Termin stosowany w odniesieniu do dowolnego urządzenia wykorzystującego cyfrową technologię odtwarzania obrazu.

Digital Video Enchancer - Funkcja która zwiększa ilość szczegółów w obrazie bez wywoływania efektów ubocznych

Digital Vision Mastering - Ta technika podwaja rozdzielczość pionową w trybie DVM 50 Hz. Obraz posiada znacznie więcej szczegółów i jest bardziej realistyczny niż w tradycyjnym odbiorniku TV 50 Hz. W trybie DVM 100 Hz (Motion Mastering +) podwajana jest częstotliwość odświeżania obrazu. Rozdzielczość pozioma jest także ciągle podnoszona dzięki różnorodnym technikom na czele z Picture Signal Improvement (PSI - Poprawa Sygnału Obrazu).

Digital Zoom - Powiększenie obrazu w sposób cyfrowy.

Direct Colour Filter - Filtr kolorów wykonany z materiału syntetycznego (podobny do kliszy fotograficznej) i mocowany bezpośrednio do panela. Redukuje niepożądane refleksy pochodzące od światła zewnętrznego oraz refleksy światła emitowanego z panela, znacząco poprawiając jakość ostrości obrazu.

Direct Digital Path - Bezpośrednia droga sygnału z napędu wprost do cyfrowych wyjść na tylnym panelu. Metoda ta skutecznie chroni sygnał audio przed potencjalnymi zakłóceniami z mikroprocesorów i źródeł prądu.

Direct Record - Za pośrednictwem kabla Scart urządzenie porównuje stacje TV zapisane w odbiorniku TV własnymi stacjami TV. Po znalezieniu tej samej stacji TV urządzenie przełącza się na odpowiedni numer programu i rozpoczyna nagrywanie

Disc Lock - Niektóre filmy mogą zawierać sceny drastyczne, nie przeznaczone do oglądania przez dzieci. Jak zapobiec obejrzeniu ich przez dzieci? Uaktywnij funkcję blokady dysku (disc lock).

DisplayLink - Złacze USB w sprzęcie audio-video.

Disc Navigator - Menu ze zminiaturyzowanymi obrazami służące do pokazania różnych funkcji odtwarzanie.

DivX - Format kompresji i zapisu plików A/V pozwalający na zapisanie filnu 2 godzinnego na jednej płycie CD o pojemności 700 MB.

DLC - Układ DLC przekonuje o tym, że 100 Hz nie zawsze oznacza 100 Hz. Technologia 100 Hz z podwójną częstotliwością nadawania obrazu zapobiega migotaniu powierzchni na ekranie. Jednak to uspokojenie obrazu sprawia, że przy poziomych liniach migotanie linii jest tym bardziej widoczne. DLC modyfikuje oba półobrazy w taki sposób, że ten zakłócający efekt jest silnie stłumiony.

DMC - Funkcja interpolacji ruchu, dzięki której na ekranie uzyskuje się efekt idealnie płynnego ruchu.

DMI - Na ekranie telewizyjnym z technologią 100 Hz, podczas szybkich ruchów obiektów, szybkich ruchach kamery lub napisach przebiegających z prawej strony do lewej, może występować smużenie. DMI porządkuje nadawanie obrazów przez zapamiętywanie i obliczanie nowych stopni pośrednich obrazów, dzięki czemu efekt smużenia jest tłumiony. System DMI Plus radykalnie poprawia

DMI Plus / DMI - Cyfrowa interpolacja ruchu. Na ekranie telewizyjnym z technologią 100 Hz, podczas szybkich ruchów obiektów, szybkich ruchach kamery lub napisach przebiegających z prawej strony do lewej, może występować smużenie. DMI porządkuje nadawanie obrazów przez zapamiętywanie i obliczanie nowych stopni pośrednich obrazów, dzięki czemu efekt smużenia jest tłumiony. System DMI Plus radykalnie poprawia

DNR - Dana funkcja daje możliwość automatycznego filtrowania i zniżenia szumów obrazu. Dzięki temu podwyższa się jakość obrazu, szczególnie w przypadku słabych sygnałów wejściowych. Cyfrowe przetwarzanie odtwarzanych przez magnetowid obrazów umożliwia redukcję szumów i zakłóceń spowodowanych przez taśmy niskiej jakości i zużyte kasety z wypożyczalni.

DNR PRO - Ulepszona cyfrowa redukcja szumów dająca większą możliwość filtrowania.

Dolby 3D - Wyjątkowo realistyczny system odtwarzania dźwięku kina domowego wykorzystujący wyłącznie lewy, centralny oraz prawy głośnik przedni. Kanały lewy i prawy tylne są kreowane cyfrowo dla uzyskania wrażenia pełnego dźwięku dookólnego. Dialogi oraz dźwięk główny dochodzą ze środka ekranu, niezależnie od miejsca w którym siedzimy.

Dolby B/C - Systemy redukcji szumów zapewniające małe szumy przy odtwarzaniu/nagrywaniu w magnetofonie.

Dolby Digital - Dolby Digital jest oparty o system dźwięku, wywodzący się z kina. Dźwięk jest zakodowany na 5 kanałach + 1 subniskotonowy, 1 kanał centralny, 2 kanały przednie i 2 kanały tylne. Dodatkowo mamy możliwość podłączenia subwoofera. Przy użyciu wszystkich głośników możemy odbierać wszystkie efekty kinowe. System cyfrowego kodowania dźwięku dookólnego na płytach DVD. Cyfrowy dźwięk dookólny oferuje wrażenia kinowe u nas w domu, dzięki sześciu kanałom dźwiękowym o jakości płyty CD. Każdy z kanałów przekazuje osobny dźwięk w zależności od kierunku z którego ma on dochodzić tak, by odpowiadał najwierniej aktualnie oglądanej scenie. Przedni głośnik lewy, centralny oraz prawy wraz z tylnymi odtwarzają tony wysokie, średnie oraz basowe poprzez 5 pełno zakresowych kanałów dźwięku dookólnego. Basy, eksplozje oraz drgania, które odczuwamy są przekazywane poprzez szósty kanał przeznaczony dla subwoofera. Dolby Digital (znany też jako AC-3 lub Dolby 5.1) oraz MPEG Multichannel zapewniają poczucie głębi oraz realizm, którego mogliśmy doświadczyć do tej pory jedynie w najlepszych salach kinowych.

Dolby Digital 3D-Phonic - Symulacja dźwięku trójwymiarowego (dookólnego) za pomocą dwóch głośników.

Dolby HX Pro - Układ umożliwiający nagranie większej ilości wysokich tonów na kasete magnetofonową.

Dolby Prologic - Dźwięk Dolby Pro Logic oparty jest na dźwięku używanym w kinach. Dźwięk jest zakodowany na 4 kanałach analogowych. Efekty dźwięku mogą być dodatkowo wzmocnione po podłączeniu subwoofera. Dekoder pozwala odtworzyć prawdziwy dźwięk kinowy w 5 kanałach korzystając tylko ze źródła dźwięku stereo. System wykorzystywany jest do odtwarzania dźwięku kina domowego z magnetowidów oraz telewizorów. Przedni lewy oraz prawy głośnik odtwarza dźwięki dochodzące z przodu, głośnik środkowy odtwarza głównie dialogi oraz wokale a także dźwięki dochodzące ze środka sceny. Głośniki tylne służą do oddania głębszej przestrzeni efektów specjalnych, przekształcająć nasz pokój w miejsce akcji rozgrywanej na ekranie, z przelatującymi nad głowami samolotami oraz czającymi się za kanapą kosmitami.

Dolby ProLogic 3D-Phonic - Symulacja dźwięku trójwymiarowego (dookólnego) za pomocą dwóch głośników.

Dolby Virtual Surround - Pozwala na uzyskanie efektów dźwięku przestrzennego bez konieczności dołączania dodatkowych głośników.

Double Window - Text - W jednym odbiorniku telewizyjnym o formacie 16:9 są możliwe dwie prezentacje. Ekran może być podzielony, dzięki temu na jednej połowie obrazu można śledzić aktualny program i jednocześnie na drugiej przeglądać strony teletekstu tego samego kanału.

DPC - Funkcja DPC pozwala na zwiększenie albo zmniejszenie prędkości odtwarzania bez zmiany wyskości głosu - oszczędza czas i zapewnia dobry dźwięk

DRP - System eliminujący migotanie i smużenie charakterystyczne dla telewizorów 50 Hz. System DRP to nie tylko podwójne wybieranie obrazu, lecz również cyfrowe dodawanie do niego klatek, nadające dynamikę szybko zmieniającym się sekwencjom.

DRP Pro - System podwajania linii przy skanowaniu obrazów wysokiej jakości zawierających dużą ilość detali. Eliminuje migotanie obrazu.

DSF - Specjalna technika filtracji odtwarzanego sygnału poprawiająca ostrość obrazu (uwypuklająca szczegóły w obrazie) i zmniejszająca zakłócenia na krawędziach obrazu (ziarno kontrastu). W połączeniu z TriLogic pozwala uzyskać optymalną jakość obrazu.

Dual Screen - Układ w telewizorach panoramicznych pozwalający na jednoczesne wyświetlanie strony teletekstu obok obrazu.

Dual Screen Plus - Układ pozwalający na wyświetlanie na ekranie dwóch różnych obrazów z różnych źródeł np. obraz telewizyjny i teletekst lub obraz z komputera.

Dual Screen TXT - Układ pozwalający na wyświetlanie strony teletekstu obok obrazu.

DVB - DVB - Digital Video Broadcasting jest powstałym w 1993 r. standardem telewizji cyfrowej. Projekt DVB objął opracowanie rodziny cyfrowych systemów dla transmisji satelitarnej, kablowej i naziemnej (odpowiednio DVB-S, DVB-C i DVB-T). Dla wszystkich z nich przyjęto np. zwielokrotnienie liczby programów oparte na MPEG-2 Transport Stream Multiplex, wykorzystanie metody kompresji wizji i fonii oparte na MPEG-2 Programme Stream oraz zastosowanie jednolitego systemu informacji o aktualnie transmitowanych programach.

DVD - (Digital Versatile Disc) Nowe, wysokiej pojemności medium przechowywania informacji programów multimedialnych stosowanych przy nagraniach wideo oraz w komputerach.

DVD audio - 6-kanałowym dźwięk przestrzenny o wysokiej rozdzielczości. Znacząco wyższa definicja liniowego sygnału PCM stosowana w formacie DVD-Audio o wiele przewyższa zakres częstotliwości znany z płyt CD. Oznacza to pełniejsze, bardziej ekspresyjne wykonanie każdego koncertu, co sprawia, że każdy dźwięk ożywa nową energią - nawet z 2-kanałowych źródeł sterefonicznych - dzięki automatycznemu systemowi miksowania sygnału w dół. Podobnie jak płyty DVD-Video, krążki DVD-Audio oferują znacznie więcej niż tylko wspaniały zapis muzyki. Na płycie DVD-Audio można również pomieścić biografię wykonawcy, informacje dodatkowe, teksty utworów, nuty i wiele, wiele więcej. Częstotliwość próbkowania, która jest 4,3 razy wyższa i rozdzielczości, która jest aż 256 razy wyższa niż na płytach CD. Zwielokrotniony zakres dynamiki na płycie DVD-Audio (związany z wysoką rozdzielczością jest wynikiem 24-bitowej kwantyzacji i 192-kHz częstotliwości próbkowania sygnału. Jest to oszałamiający postęp w stosunku do płyt CD. Dodatkową zaletą płyt DVD-Audio jest ich olbrzymia pojemność - 4,7 GB, czyli prawie 7 razy tyle co jednowarstwowa płyta CD. Ta cecha w połączeniu z technologią bezstratnej kompresji i dekompresji oznacza, że na jednej płycie DVD-Audio można zmieścić do 400 minut muzyki w 2-kanałowej wersji stereofonicznej w rozdzielczości płyty CD lub ponad godzinę muzyki w wersji 6-kanałowej o częstotliwości 96 kHz i rozdzielczości 24 bitów albo w wersji 2-kanałowej o tej samej rozdzielczości ale o częstotliwości próbkowania równej 192 kHz!

DVD Recorder - Funkcja umożliwiająca nagrywanie filmów na płytach DVD.

DVD Video - Digital Versatile Disc - płyta DVD zawierająca filmy oraz ścieżkę dźwiękową nagraną w systemie Dolby Digital lub DTS.

DVI - Digital Visual Interface - Złacze cyfrowe stosowane w telewizorach i monitorach

DVR - Funkcja cyfrowej rejestracji obrazu zapisująca audycje telewizyjne na dysku twardym o pojemności 40 GB. Taka pojemność wystarcza do zapisania nawet 36 godzin z jakością lepszą niż w przypadku magnetowidu VHS.

Dynamic contrast - Dana funkcja umożliwia automatyczną regulację kontrastu w bardziej ciemnych i bardziej jasnych miejscach na ekranie, podwyższając w ten sposób jakość obrazu przy jego ciągłych zmianach.

Dynamic SVM - System zwiększający ostrość przejść pomiędzy obszarami czarnymi i białymi.

Dynamiczne sterowanie obrazem - Zastosowanie wyrafinowanych algorytmów w układzie dynamicznej ostrości daje czysty, wyraźny obraz, którego ostrość nie pogarsza się nawet przy brzegach ekranu. Układ cztero-biegunowy reguluje z kolei średnice plamki promienia, gwarantując wierne odwzorowanie obrazu nawet przy samych krawędziach i rogach ekranu.

Dysk twardy - Wbudowany dysk twardy ułatwiający przegrywanie i nagrywanie materiału audio-wideo.

E

Easy Dialog - Zintegrowana i graficznie opracowana instrukcja obsługi z łatwym, interaktywnym przewodnikiem użytkownika. Łatwa i przejrzysta obsługa oraz używanie wszystkich oferowanych funkcji poprzez system Easy Dialog powoduje, że żaden dodatkowy podręcznik z instrukcją obsługi nie jest już potrzebny. Informacje znajdujące się dotychczas w wydrukowanej instrukcji użytkownika są teraz zawarte w telewizorze w formie oprogramowania.

Easy Link - Cyfrowa magistrala. Cyfrowa magistrala łącząca magnetowid i telewizor ułatwiająca instalację magnetowidu sortownie programów w dwóch urządzeniach jednocześnie, jedno-przyciskowe nagrywanie itp.

Easy Text - Teletekst automatycznie zapamiętujący strony i zapewniający natychmiastowy do nich dostęp.

Eco Mode - Tryb ekologiczny. Zredukowano pobór mocy przez magnetowidy stereo Hi-Fi ustawione w tryb oczekiwania (standby). Obecnie moc ta nie przekracza 3 watów i jest to jeden z najmniejszych poborów mocy na rynku.

EISA - Europejska organizacja dziennikarzy audio wideo - nagroda prestiżowej organizacji za najnowocześniejsze rozwiązania techniczne oraz innowacyjne wzornictwo.

Ekran mozajkowy - Pokazuje obraz główny otoczony przez osiem mniejszych obrazów pochodzących z innych kanałów.

Ekran pokryty warstwą przeciwodblaskową - Dzięki zastosowaniu unikatowej szklanej powierzchni filtrującej, ekranu z powłoką przeciwodblaskową oraz wysokiemu kontrastowi otrzymujemy idealne parametry wyświetlania obrazu przy świetle dziennym

Ekranowanie magnetyczne - Zabezpieczenie urządzenie przed emisją fal magnetycznych mogących zakłucić pracę innych urządzeń np. TV.

Electronically Saved Preferences - Dyski realizowane są obecnie w kilku formatach, przeciętne odtwarzacze DVD wymagały będą określania parametrów urządzenia z każdą istotną zmianą zapisu. PMDT wymaga nieco więcej zaangażowania przy pierwszym odtwarzaniu, finalnie jednak pozwalając na znacznie większy komfort. Użytkownik może wprowadzić konkretne parametry odczytu dla każdego dysku, PMDT będzie pamiętał w jaki sposób płyta ma zostać odtworzona.

End Search - Bez względu na pozycję taśmy, po włączeniu funkcji wyszukiwania końca jest ona automatycznie przewijana na koniec ostatniej nagranej sceny. Odtwarzane są też ostatnie dwie sekundy tej sceny.

EP - Nagrania o długości 240 minut. Jakość obrazu lepsza niż w standardzie VHS.

EP+ - Nagrania o długości 360 minut (jakość obrazu standardu VHS).

Eurozłącze - 21-stykowe złącze pozwalające na szybkie łączenie różnych urządzeń audio wideo.

External Link - Automatyczne uruchamianie nagrywania z zaprogramowanego dekodera telewizji satelitarnej

Extra Flat - Całkowicie płaski kineskop.

F

FireWire - Złącza - wejście - wyjście. Złącza DV In/Out opracowano na użytek konsumenckich magnetowidów cyfrowych. Pozwalają one przesłać w postaci cyfrowej dane z taśmy DV do dołączonego urządzenia DV. Wszystkie informacje są przesyłane przewodem sygnałowym. Dzięki złączom DV In/Out, po dołączeniu kabla DV można przesłać nie tylko dane o obrazie i dźwięku, lecz również indeksy i dograny dźwięk. Rozwiązanie to bardzo upraszcza połączenia przy montażu.

H

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) - złącze przeznaczone do transmisji cyfrowego sygnału wizji i fonii bez kompresji. Podstawowe złącze w odbiornikach HDTV.

HDTV - High-definition television - Telewizja wysokiej rozdzielczości. Nowa technologia cyfrowego przekazu telewizyjnego umożliwiająca odbiór programu w najwyższej jakości. Wysoką rozdzielczość zapewnia większa ilość użytecznych linii w obrazie - 1080 linii i większa ilość pikseli przypadających na każdą linię - 1920 pikseli. Zmieniony jest też format obrazu na panoramiczny 16:9. W porównaniu ze standardowym obrazem w systemie PAL: 576 aktywnych linii po 720 pikseli każda i obraz w proporcjach 4:3. Dźwięk w HDTV jest takiej jakości jak z płyt DVD, z możliwością dodania przestrzennego dźwięku Dolby Digital 5.1.

Hot Cathode Fluorescent Tube (HCFT) - Lampa fluorescencyjna w których elektrody inicjujące świecenie są podgrzewane. Trwałość lamp CCFT to około 10000 godzin. Lampy HCFT uzyskują większy zakres luminancji przy stosunkowo niskim napięciu. Stosowane do podświetlania paneli LCD.

I

IEEE 1394 - Złącza - wejście - wyjście. Złącza DV In/Out opracowano na użytek konsumenckich magnetowidów cyfrowych. Pozwalają one przesłać w postaci cyfrowej dane z taśmy DV do dołączonego urządzenia DV. Wszystkie informacje są przesyłane przewodem sygnałowym. Dzięki złączom DV In/Out, po dołączeniu kabla DV można przesłać nie tylko dane o obrazie i dźwięku, lecz również indeksy i dograny dźwięk. Rozwiązanie to bardzo upraszcza połączenia przy montażu.

Intro Scan - Kolejno odtwarza początki wszystkich utworów. Każdy początek może być odtwarzany przez 10, 20 lub 30 sekund. Funkcja Intro Scan umożliwia łatwe odnalezienie poszukiwanego nagrania. Magnetowid czy odtwarzacz CD odtwarza pierwsze 10 sek. każdego nagrania.

ISO 14001 - Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego zobowiązuje do czystej i ekologicznej produkcji.

iTV - Telewizja interaktywna - z kanałem zwrotnym, umożliwiajacym zamawianie dodatkowych usług: VoD, PPV i innych

J

JPEG - Możliwość odtwarzania i przeglądania plików zapisanych w fomacie graficznym JPEG.

K

kHz - Kiloherc (ang.: kilohertz). Jednostka częstotliwości. 1 kHz = 1000 Hz .

Kodak Picture CD - Format zapisu zdjęć opracowany przez firmę Kodak.

Korektor dźwięku - Urządzenie lub funkcja umożliwiające zmianę wybranych częstotliwości, celem polepszenia jakości dźwięku.

L

Light Frame3 - Technologia polepszania jakości i ostrości wyświetlanego obrazu.

Loudness Mode - Funkcja ta polega na dynamicznym dostosowaniu wzmocnienia tonów niskich i wysokich w zależności od głośności słuchanej muzyki (im głośniejsza muzyka, tym mniejsze wzmocnienie).

Luminancja - informacja o jasności danego koloru.

M

MicroMV - Kaseta do kamer cyfrowych o wymiarach 30 x 46 mm.

MiniDv - Cyfrowy zapis dźwięku i obrazu na taśmie. Wykorzystuje technologie cyfrową 4:2:0 pozwalającą na uzyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości i wspaniałej kolorystyce o trzykrotnej szerokości pasma w porównaniu ze standardowym obrazem wideo.

Moc muzyczna - Maksymalna moc wzmacniacza jaką może on dostarczyć w określonym czasie przy dopuszczalnych zniekształceniach. Również: maksymalna moc jaka może być dostarczona do głośnika w krótkim czasie, która nie powoduje jego zniszczenia. Wyrażona w watach.

MP3 - Format zapisu i kompresji dźwięku. MP3, a właściwie MPEG-1 Audio Layer-3, to rodzaj kompresji stratnej sekwencji dźwiękowych do plików o stosunkowo niewielkich rozmiarach (zwykle około jednej dwunastej rozmiarów oryginalnego pliku), z zachowaniem wysokiej jakości zapisanego dźwięku.

Mpeg EX - System ten eliminuje ograniczenia czasu nagrywania związane z filmami w formacie Mpeg -1. Aparat może rejestrować obraz i równocześnie zapisywać go na nośnik.

Multi Music Scan - Naciśnij klawisz przewijania kasety do przodu lub wstecz tyle razy, ile utworów pragniesz pominąć. Możesz bezpośrednio przenieść się do dowolnie wybranej piosenki, pod warunkiem, że nie znajduje się ona dalej niż 9 pozycji od aktualnie odtwarzanego utworu.

N

NICAM -(Near Instantaneous Companded Audio Multiplex)  Systemem nadawania cyfrowego dźwięku stereofonicznego lub w trybie pracy dual, nadawania dwóch oddzielnych sygnałów monofonicznych. Do odbioru tych sygnałów potrzebny jest odbiornik telewizyjny wyposażony w demodulator DQPSK i dekoder sygnału NICAM. Sygnał nośny fonii zmodulowany sygnałem cyfrowym trafia odbiornika, gdzie po detekcji tego sygnału uzyskujemy dwa sygnały fonii: Sygnał różnicowy 5,5 MHz, oraz sygnał o częstotliwości 5,85 MHz zmodulowany fazowo cyfrowym sygnałem stereofonicznym. Sygnał zmodulowany fazowo zostaje poddany demodulacji w układzie detektora synchronicznego. Regenerator podnośnej fonii Fo służy do odtworzenia w odbiorniku podnośnej, zgodnej w fazie z fazą podnośnej nadawanej. Tak przetworzony sygnał trafia do dekodera NICAM, gdzie następuje korekcja błędów, rozdzielenie na dwa sygnały cyfrowe, a na końcu przetworzenie tych sygnałów cyfrowych na dwa sygnały analogowe Lewy i Prawy. Sygnał cyfrowy po demodulacji i przemianie zostaje poddany procesowi dekodowania w dekoderze NICAM. Dekoder odtwarza 14-bitowe słowa dla każdego kanału, przetwornik C/A przetwarza sygnały cyfrowe na analogowe lewego i prawego kanału. Następnie za pomocą filtru z akustyczną falą powierzchniową, następuje rozdzielenie sygnałów p.cz. wizji i fonii. Po przejściu sygnału przez demodulator p.cz. fonii powstają częstotliwości różnicowej fonii analogowej 6,5 MHz i fonii cyfrowej NICAM 5,85 MHz. Pierwszy z sygnałów (6,5 MHz) trafia do toru monofonicznego FM, a drugi sygnał (5,85 MHz) przechodzi do demodulatora DQPSK, gdzie z sygnału różnicowego 5,85 MHz jest odtwarzany strumień danych szeregowych o szybkości 728 kb/s. Następnie dane są poddawane procesowi deszyfracji, w wyniku czego odtworzone są pierwotne 14-bitowe słowa kodowe. Przetwornik demultipleksowany C/A dostarcza pierwotne sygnały analogowe do sterowania kanałów stereofonicznego toru dźwiękowego.

NTSC - (National Television Standards Committee) Sygnał wizji z kolorystyką używaną na terenie USA i Japonii. Telewizory z wejściem wizji NTSC można dołączać do kamer, odtwarzaczy płyt wideo i stacjonarnych magnetowidów NTSC.

O

Odwtarzacz MP3 - Urządzenie posiada możliwość odtwarzania plików muzycznych zapisanych w formacie MP3.

OSD - Interaktywne menu na ekranie zawierające pomoc i instrukcje ułatwiające ustawienie i użytkowanie sprzętu rtv. Użytkownik jest informowany np. o funkcjach magnetowidu czy ostrzegany, że podczas programowania nagrań popełnił błąd. Warianty wybiera się pilotem z wyświetlanego na ekranie menu.

P

PAL - (Phase Alternation Line) Niemiecki standard zapisu telewizji kolorowej  stosowany w wielu państwach, m.in. w Polsce. Używa 625 linii i 50 półobrazów przy rozdzielczości 720×480 punktów.

Pasmo przenoszenia - Zakres częstotliwości przenoszonych przez urządzenie przy minimalnych zniekształceniach (wyrażany w Hz).

PCMCIA - Złącze rozszerzeń dla PC Card.

PIP (Picture In Picture) Funkcja nazywana również „obraz w obrazie”, pozwala wyświetlać obraz z jednego programu w małym okienku na tle obrazu z innego programu lub źródła.

Pixel Plus - Technologia opatentowana przez firmę Philips, mająca na celu poprawę jakości obrazu w telewizorze. Jest to rodzaj filtru cyfrowego, który daje pozorny efekt zwiększenia rozdzielczości. Kolejne wersje to:
Pixelplus 2 dla standardowej rozdzielczości: 480p / 576p.
Pixelplus 3 - dla 720p / 1080i
Pixel Perfect HD - dla 1080p

Plug & Play - Funkcja "plug & play" - automatycznie i sposób prosty "instaluje" sprzęt po podłączeniu. Dość często ogranicza się do pytań kierowanych do użytkownika z prośbą o potwierdzenia: TAK lub NIE.

Powłoka antyrefleksyjna - Powłoka dzięki, której światło słoneczne nie powoduje odblasków.

Półobraz (ang. Field) - w wielu systemach telewizyjnych stosowany jest obraz z przeplotem, co oznacza, że wyświetlana jest co druga linia obrazu. Najpierw widać linie 2,4,6 itd., później 1,3,5 itd. Każdy z tych zestawów linii nazywamy półobrazem.

PVR (Personal Video Recorder) - Cyfrowa nagrywarka z dyskiem twardym.  Zapisuje program cyfrowy odkodowany z standartu MPEG 4.

R

Rozdzielczość - to ilość poszczególnych punktów (pikseli), z których składa się obraz. Jest to ilość punktów w poziomie i pionie, których iloczyn wyznacza łączną ilość pikseli. Najpopularniejsze rozdzielczości projektorów to SVGA (800x600) oraz XGA (1024x768). Im wyższa rozdzielczość, tym większa ilość wyświetlanych linii poziomych i pionowych. To z kolei wpływa na czytelność obrazu i możliwość wyświetlenia większej ilości detali. W przypadku projektorów prezentacyjnych najpopularniejsze są rozdzielczości SVGA oraz XGA. Do kina domowego zalecane są rozdzielczości typu 16:9 (WVGA, WXGA), choć nie jest to warunek konieczny. Urządzenia o rozdzielczości SVGA lub XGA również mogą się doskonale spisywać w tym zastosowaniu.

RS232c - Złącze umożliwiające podłączenie urządzenia do komputera

S

SECAM - (Sequential Couleur a Memoire) trzeci obok PAL i NTSC, francuski standard przekazu telewizji kolorowej. Bazuje na NTSC, ale parametrami jest zbliżony do PAL - 625 linii, 50 półobrazów.

STB (Set Top Box) - Odbiornik telewizji cyfrowej z modułem warunkowego dostępu na Smart Card.

T

Track Scan - Szybkie przeglądanie i przeszukiwanie utworów.

U

USB - Universal Serial Bus. Nowa technologia pozwalająca na szybkie i proste podłączenie i zainstalowanie różnych urządzeń peryferyjnych do komputera. Koncentrator USB pozwala na podłączenie wielu urządzeń przy wykorzystaniu jednego portu USB w Twoim komputerze. Może transmitować sygnał o różnej jakości do cyfrowego standartu MPEG 2 włącznie.

V

VBR - Variable Bit Rate. Zapis obrazu przy wykorzystaniu zmiennej szybkości transmisji pozwala na optymalizację jakości obrazu we wszystkich formatach zapisu.

VoD (Video On Demand) - Video na żądanie, usługa polegająca zamawianiu filmów bezpośrednio do PVR odbiorcy.

W

WAV - Pliki z rozszerzeniem .wav są plikami audio, zawierającymi wysokiej jakości, nieskompresowane dane audio. Ponadto, pliki. wav zachowują informacje o liczbie ścieżek (mono lub stereo), częstotliwości próbkowania oraz głębokości bitów.

Wejście RGB - Wejście będące jedną z części Eurozłącza. Pozwala na bezpośrednie podłączenie się do układów sterujących składowymi kolorów RGB kineskopu.

Z

Zoom cyfrowy (realizowany przez cyfrowe przetworniki projektora) – funkcja umożliwiająca powiększanie wybranego fragmentu obrazu, najczęściej obsługiwany za pomocą pilota projektora.

Zoom optyczny (realizowany przez obiektyw) umożliwia niewielkie (zazwyczaj 1.2x -1.4x) powiększenie lub pomniejszenie całego obrazu (np. dopasowanie do wielkości ekranu). Zoom może być sterowany ręcznie lub elektrycznie.


 A  B  C  D  E  F H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W

Naprawa telewizorów LCD