Telewizja cyfrowa

Różnice między telewizją cyfrową a analogową

  O technice cyfrowej w telewizji słyszymy już od dawna, w celu uzyskania lepszej jakości stopniowo zastępowane są układy analogowe w stacjach nadawczych i odbiornikach na cyfrowe.
W pełni o telewizji cyfrowej można mówić dopiero gdy transmisja sygnału do użytkownika końcowego ma postać cyfrową. Obecnie ta forma zastąpiła całkowicie przekaz analogowy.
Zasadnicza różnica w stosunku do tradycyjnej telewizji polega na zastosowaniu kompresji cyfrowej, dzięki czemu w paśmie jednego kanału telewizyjnego można zmieścić do ośmiu programów. Równolegle z przekazem telewizyjnym można przesyłać inne informacje elektroniczne.
Ta nowa technologia emitowana jest za pośrednictwem satelity (DVB-S), kablówki (DVB-C), nadajników naziemnych (DVB-T i DVB-T2) i telefonii komórkowej (DVB-H).

Nowoczesna telewizja rozwijać się będzie w kierunku usług interaktywnych. Zastosowanie kanału zwrotnego umożliwi rozszerzenie oferty o dodatkowe usługi.

Szczegóły na stronie: Telewizja interaktywna.

 

Odbiorniki telewizji cyfrowej

  Przejście z telewizji analogowej na cyfrową wiązało się z koniecznością wymiany urządzeń nadawczych i odbiorników. W zależności jaką drogą odbierany będzie sygnał cyfrowy, odbiorca musi mieć telewizor cyfrowy lub tylko dodatkową przystawką podłączaną przez eurozłącze, np. cyfrowy odbiornik satelitarny lub dekoder.
Określenie: telewizor cyfrowy było nadużywane przez producentów i sprzedawców. Zazwyczaj stosowane jest do odbiorników w których cały tor przetwarzający sygnał wizji i fonii wykonany jest w technologii cyfrowej. Często niesłusznie nazywano tak telewizory, które tylko posiadały niektóre układy, np. fonię cyfrową NICAM lub sam układ sterowania.
W przypadku telewizji cyfrowej odbiornik musi posiadać funkcją dekompresji sygnału cyfrowego w standardzie MPEG-2, MPEG-4 lub HEVC. Dodatkowo do prawidłowego odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV telewizor musi posiadać ekran panoramiczny o proporcjach 16:9, możliwość odbioru rozdzielczości 720p lub 1080i oraz dekoder z czytnikiem kart dostępowych.
W dotychczas sprzedawanych w Polsce telewizorach, nawet tych które są określane mianem "HD ready" nie ma tych wszystkich funkcji. Wcześniej nie było to konieczne gdyż telewizja cyfrowa była dostępna za pośrednictwem satelity i odpowiedni dekoder był zamontowany w cyfrowym odbiorniku satelitarnym.
Po mimo, że do dekodera cyfrowego można podłączyć dowolny telewizor posiadający eurozłącze, to prawdziwą jakość odbioru uzyskamy tylko w telewizorach przystosowanych do telewizji wysokiej rozdzielczości.

Szczegóły na stronie: Telewizja HDTV

Cyfrowa telewizja satelitarna DVB-S

  Ta forma cyfrowego przekazu programów jest najbardziej popularna. Odbiornika satelitarne cyfrowe wyparł już analogowe ze względu na niższe koszty przesyłu i lepszą jakość.
Aktualnie w Polsce dominuje kilku operatorów, jak: Cyfrowy Polsat, Telewizja NC+ Abonenci tych firm mają do wyboru programy pogrupowane w pakiety.
Oprócz programów płatnych odbiorniki cyfrowe umożliwiają odbiór kilkuset programów bezpłatnych z całego świata (FTA - Free To Air) Taka ilość programów możliwa jest właśnie dzięki cyfrowej kompresji MPEG, na jednym transponderze zamiast jednego można umieścić kilka programów razem z wieloma wersjami językowymi lub stacjami radiowymi.
Dla terenów Polski najbardziej popularne są pozycje satelit: Hot Bird 13 E i Astra 19,2E.
Cyfrowa telewizja satelitarna będzie się rozwijać w kierunku telewizji interaktywnej, oprócz programu telewizyjnego i stacji radiowych dostępne będą usługi: telewizja na żądanie (Video On Demand), Internet i inne. Dzięki nowej technologii MPEG-4 i HEVC możliwy jest przekaz programów w standardzie HDTV, pionierem w tej dziedzinie na polskim rynku była telewizja Neovision.

Kablowa telewizja cyfrowa DVB-C

  Odbiór telewizji cyfrowej przez kablówkę pojawił się równolegle z naziemna telewizja cyfrowa. Operatorzy kablowi oferuję równolegle dwa systemy cyfrowe z kompresją: MPEG2, MPEG4, HEVC. Obecność przestarzałego już MPEG2 spowodowana była długotrwałym brakiem decyzji o wyborze systemu obowiązującego w Polsce. Dekoder DVB z MPEG2 był tańszy, choć nie umożliwiał odbioru programów w HD. Gdy rozpoczęto tworzenie cyfrowej telewizji naziemnej w MPEG4, również dostawcy telewizji kablowej wprowadzili nowe dekodery umożliwiające dekodowanie programów w tym systemie. Klienci otrzymali możliwość odbioru programów w wysokiej rozdzielczości, z dźwiękiem przestrzennym i innymi usługami interaktywnymi. Utrudnieniem dla użytkowników kablówki jest konieczność posiadania osobnego dekodera. Nawet jeśli telewizor ma wbudowany MPEG4 lub H.265 HEVC to i tak nie obsługuje kart dostępowych i klienci są skazani na posługiwanie się dwoma pilotami.
Instalacja zostanie w przyszłości wyposażona w kanał zwrotny i będą możliwe dodatkowe usługi np. Internet, telewizja na żądanie (Video On Demand), płatny dostęp (Pay Per View) oraz telefon.
Kablówki jako ostatnie w Polsce będą oferowały niewielki pakiet programów analogowych, skierowany dla posiadaczy starszych telewizorów.

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T

  Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, w Polsce do 2013 roku nastąpiło całkowite przejście na nadawanie cyfrowe przez wszystkie nadajniki naziemne. Zmiana technologii nadawania wynika ze względów ekonomicznych i jakościowych. W krajach zachodnio-europejskich cyfrowe nadajniki wyparły już analogowe. Jako pierwsi w Europie telewizję cyfrową z nadajników naziemnych wprowadzili Anglicy.
Mimo konieczności dokupienia dekodera, telewizja ta zyskała dużą popularność, gdyż większość programów dostępna jest tam za darmo.
Wprowadzenie w Polsce telewizji cyfrowej było duża inwestycją, jednak koszty te szybko się zwróciły, bo korzyści są wielokrotne.
Moc nadajnika jaka jest potrzebna do transmisji jednego programu telewizyjnego wystarczy to nadawania pakietu 8 programów, czyli multipleksu. Dzięki kompresji MPEG-2 lub MPEG-4 (od 2022 HEVC)) taki pakiet programów zajmuje tylko jeden kanał telewizyjny. Dla odbiorców oznacza to zwielokrotnienie oferty programowej, poprawienie jakości obrazu i przestrzennego dźwięku oraz dostęp do wielu dodatkowych usług jak: Internet, telefon, telewizja na żądanie i innych.
Nowa technologia korekcji błędów poprawi jakość odbioru nawet przy chwilowych zanikach sygnału. W przekazie cyfrowym nie istnieje problem odbić na obrazie, i zakłóceń przez sąsiednie stacje nadawcze.

Antena do DVB-T

Odbiorniki DVB-T

DVB-T2 HEVC

Naziemna Telewizja cyfrowa w Polsce

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-t  Korzyści z zastąpienia transmisji analogowej na cyfrową są bezsprzeczne: lepsze wykorzystanie przestrzeni w eterze, dostęp do większej oferty programowej i dużo lepsza jakość odbioru. Przeszkodą do wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T był przede wszystkim ogromny koszt wymiany sprzęty w stacjach nadawczych, przekaźnikowych i studiach telewizyjnych. Największy wydatek był po stronie odbiorczej. Coraz więcej dostępnych na rynku telewizorów posiada wbudowany tuner telewizji cyfrowej DVB-T, jednak dopiero od 2013r. zostało to ustalone, że obowiązującym w Polsce systemem emisji naziemnej telewizji cyfrowej będzie DVB-T z dekoderem MPEG4, a po 2022 r DVB-T2 HEVC, czyli starszy tuner DVB-T z MPEG2 nie działał.
Nie oznacza to konieczności wymiany wszystkich telewizorów. Odbiór cyfrowy możliwy jest za pośrednictwem zewnętrznego odbiornika Set-Top-Box.
Koszt odbiornika STB jest w cenie od 100 do 150 zł. Oczekuje się, że ma być on subsydiowany przez nadawców komercyjnych.
Przy wyborze standardu kodowania dla telewizji cyfrowej rozważane były dwa standardy:
DVB-T z kompresją MPEG-2 - standard kodowania przeznaczony dla telewizji w standardowej rozdzielczości SDTV 720x576 punktów. Efektem stosowania tej kompresji jest częściowa utrata małoistotnych informacji o przesyłanym obrazie.
DVB-T z kompresją MPEG-4 - lepszy system zapewniający prawie 10-krotnie lepszą kompresję w stosunku do MPEG-2. Przeznaczony do kodowania obrazu w rozdzielczości HDTV - 1280x720p lub 1920x1080i. Standard DVB-T wymaga po stronie odbiorczej sprzętu o wyższej mocy obliczeniowej do dekompresji materiału filmowego.
Od 2022 r DVB-T2 HEVC
Biorąc pod uwagą powszechność sprzętu HDTV z ekranem w formacie 16x9 słusznym wydaje się wprowadzenie lepszego standardu DVB-T z MPEG4 (DVB-T2 HEVC), który zapewnia przesył programów w wysokiej rozdzielczości przy zachowaniu dobrej kompresji, czyli lepsze wykorzystanie przestrzeni w eterze i dobra jakość.
Okres wdrażania telewizji cyfrowej, poprzedzony był długim brakiem decyzji o wyborze standardu. Klienci kupowali drogie telewizory z DVB-T, wierząc że zapewnią one w przyszłości odbiór programów cyfrowych. Obecnie museli dokupić drogie przystawki transkodujące MPEG-4 na MPEG-2. Taki moduł pozwala obejrzeć materiał nadawany w rozdzielczości HDTV jako standardowej SDTV, czyli z utratą jakości.
Przeciwko zmianie standardu na DVB-T protestowali operatorzy kablowi i inne firmy, które już wdrażają standard DVB-T lub DVB-T+ i muszą wymieniać cały sprzęt od nowa.
Wprowadzanie telewizji cyfrowej w Polsce zakończono w 2013 roku. Obecnie nie działają już nadajniki analogowe. Programy telewizyjne przesyłane są w paczkach zwanych multipleksem cyfrowym.
Jeden multipleks MPX zajmie zakres częstotliwości odpowiadający jednemu kanałowi analogowemu. MPX stanowi strumień danych cyfrowych w którym może znajdować się 7 kanałów telewizyjnych, kanały radiowe i usługi dodatkowe.
Do 2015 roku w eterze działać będzie 6 multipleksów.

DVB-T2 - To zmodyfikowany system telewizji cyfrowej, który w stosunku do DVB-T zapewnia jeszcze lepszą kompresję danych, nawet o 50%. Dla nadawców jest to istotna różnica, bo można w tym samym paśmie umieścić więcej stacji telewizyjnych, lub podnieść rozdzielczość do jakości HD. Odbiorcy nie muszą się martwić, że czeka ich kolejna wymiana telewizorów i dekoderów na nowy system DVB-T2, bo dotychczasowe multipleksy nadal będą nadawane w obowiązującym w Polsce DVB-T. Z dobrodziejstw nowego systemu najprawdopodobniej skorzystają dopiero nadawcy płatnych pakietów telewizyjnych, oferując własne dekodery z kartą kodową.

DVB-T2 będzie obowiącujecym standardem od 2022 roku. Wiecej informacji na stronie: DVB-T2 HEVC

Parametry odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce

Aktualnie możliwy jest odbiór wielu programów Telewizji Polskiej pogrupowanych w kilka mulipleksów po 7 programów każdy. W niektórych miejscach Polski można odbierać telewizją cyfrową zagraniczną oraz programy prywatnych nadawców.

Szczegóły opisane sa w tabelach na stronie: parametry odbioru naziemnej telewizji w Polsce
porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne

Naprawa telewizorów LCD