DVB-T2 / HEVC

Zmiana standardu telewizji cyfrowej w Polsce.

  Od połowy 2022 roku planowana jest zmiana standardu emisji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Jest to już kolejna istotna zmiana w ciągu ostatnich 10 lat, która może sprawić, że wielu użytkowników straci możliwość odbioru telewizji lub będzie zmuszonych do wymiany telewizora lub dokupienia dekodera.

Nowy standard to: DVB-T2 / H.265 HEVC

Dotychczas obowiązującym systemem od około 10 lat był DVB-T / MPEG4

Zmiana systemu podyktowana jest lepszymi parametrami nowego DVB-T2. Daje on lepszą kompresję sygnału, czyli w tym samym paśmie można umieścić więcej kanałów telewizyjnych w dobrej jakości HD. Oszczędzanie szerokości pasma emisyjnego wymusiło też wprowadzenie systemu 5G.

Wprowadzanie nowego systemu następować będzie stopniowo. Początkowo będzie to tylko jeden testowy multiplet. Do końca 2022 roku zmiana będzie się pojawiać na kolejnych w różnych rejonach kraju w innym okresie.

DVB-T2 HEVC

Szczegółowe informacje o Telewizji cyfrowej.

 

Czy musimy wymieniać telewizory na nowe?

Z wymianą na pewno nie warto się spieszyć, bo nie wszędzie będzie to konieczna. Szacunkowo 1/3 użytkowników już dzisiaj ma telewizor przystosowany do standardu DVB-T2 i nie zauważy żadnej zmiany.

Nic nie trzeba zmieniać jeśli korzysta się z telewizji kablowej, satelitarnej lub internetowej. Kablówki jeszcze długo będą nadawać w starym systemie.

Nawet jeśli konieczna będzie zmiana, to zamiast wymiany telewizora, wystarczy dokupić dekoder DBV-T2 z kodekiem H.265 HEVC.

Trzeba pamiętać, że standard DVB-T2 też ma kilka wersji, które mogą okazać się niekompatybilne z systemem emisji w Polsce. U nas obowiązującym będzie HEVC.

Od początku 2021 r. nie wolno było sprzedawać w Polsce nowych telewizorów bez wbudowanego dekodera DVB-T2 / HEVC. Wiele firm już od kilku lat wyposaża swoje telewizory równolegle w nowy system. Np. Samsung od 2018 r ma go we wszystkich modelach, SONY od 2017, a niektóre modele jeszcze wcześniej.

Są jednak nowe telewizory sprowadzane w indywidualnym imporcie, które mogą nie działać w DVB-T2/HEVC.

Jak sprawdzić czy nasz telewizor jest gotowy do odbioru DVB-T2 / HEVC ?

  • Najpewniejszym sposobem sprawdzenia jest przełączenie się emisję testową, która już teraz dostępna jest w większości nadajników w Polsce.
  • Można sprawdzić w instrukcji telewizora lub na stronie producenta czy nasz sprzęt jest obsługiwany. Właściwe oznaczenie w parametrach to: DVB-T2 / HEVC lub DVB-T2 H.265
  • Możliwe jest też odtworzenie z zewnętrznego nośnika nagrania (TS) z DVB-T2 H.265 (klasyczny transport stream)

Naprawa telewizorów LCD