Telewizja interaktywna

Czym różni się telewizja interaktywna od tej tradycyjnej?

telewizja interaktywna  Odbiorcy telewizji przyzwyczajeni są, że mogą odbierać tylko te programy, które dostarcza im lokalna stacja nadawcza, kablówka lub telewizja satelitarna. Nie mają wpływu na to jaki film jest aktualnie wyświetlany na dostępnych kanałach.
Nowe możliwości techniczne i technika cyfrowa sprzyjają tworzeniu zupełnie nowego standardu: telewizji interaktywnej. Jej zasadnicza różnica to obecność kanału zwrotnego, którym odbiorca może zamawiać wybrane usługi. Dwustronna komunikacja nadawcy z odbiorcą i na odwrót daje możliwość lepszego dostosowania oferty do potrzeb odbiorcy.
Aby usługodawca mógł realizować zamówienia klientów, musi jeszcze istnieć trzeci kanał dostępu, którym może przesyłać zamówiony film lub inne usługi niezależnie od stałego programy telewizyjnego.
Po stronie odbiorcy musi być zainstalowane dodatkowe urządzenie umożliwiające komunikacje ze stacją nadawczą. W zależności od rodzaju dostępu może to być np. komputer lub specjalny odbiornik STB (Set Top Box) z kartą dostępu.
Telewizja interaktywna daje możliwość korzystania z dodatkowych usług, które nie są dostępne przy jednokierunkowym odbiorze tradycyjnym. Abonenci mogą robić telezakupy płacąc bezpośrednio kartą kredytową, zamawiać informacje biznesowe, prognozę pogody, gry i konkursy. Bez konieczności posiadania komputera możliwy jest dostęp do Internety i poczty elektronicznej.

 

Video na życzenie - VoD

  Nowym rodzajem usługi jaki zaoferowała iTV jest Video On Demand (VoD). Abonent tej usługi może w dowolnym czasie oglądać wybrane przez siebie filmy i programy. Działa to na podobnej zasadzie jak magnetowid. Nie trzeba posiadać już kaset video ani płyt, filmy można pobrać bezpośrednio od nadawcy. Zastosowanie cyfrowej kompresji zapisu MPEG i strumieniowy przekaz danych umożliwiają pobieranie i oglądanie filmu w tym samym czasie.
Do korzystania z usługi Video na żądanie konieczny jest PRV (Personal Video Recorder) jest to urządzenie cyfrowe z twardym dyskiem służące do nagrywania filmów w formacie cyfrowym. Usługodawca może wysyłać zamówione filmy na PRV w dowolnym czasie, nawet w trakcie oglądanie przez użytkownika innego programu. Abonent może oglądać filmy kiedy ma na to ochotę, a po pewnym okresie może je skasować. Recorder może być wyposażony w funkcję nagrywania płyt DVD. W zależności od posiadanych uprawnień, użytkownik może niektóre programy kopiować na płyty.


Pay-per-View - ograniczony dostęp do programów kodowanych.

  Najpopularniejsza formą korzystania z płatnej telewizji jest kodowanie programów i udostępnianie ich abonentom za opłatą. Funkcję warunkowego dostępu realizuje STB (Set Top Box) z modułem dostępu odczytującym uprawnienia zapisane na kartach typu: Smart Card.
Dostęp do programów zależy od oferty operatora, może obejmować całe pakiety programów, wybrane stacje lub tylko wybrane pozycje programowe.

Standardy telewizji interaktywnej

 IPTV - Rodzaj telewizji interaktywnej wykorzystującej na kanał zwrotny sieć telekomunikacyjną. Dostęp do usługi zapewnia dekoder Set Top Box. Posiada on unikalny numer IP, który po zarejestrowaniu u usługodawcy jest jednoznacznie rozpoznawany. Abonent korzystając z kanału zwrotnego zamawia wybrane usługi i otrzymuje je w postaci strumienia video, zakodowane cyfrowo z kompresją MPEG. STB przetwarza informację cyfrową na sygnał telewizyjny.

Telewizja IPTV może realizować następujące usługi:

  • VDO (Video On Demand ) - video na żądanie
  • PPV (Pay per View) - dostęp do kanałów kodowanych.
  • PPF (Pay per File) - płatne pobieranie oprogramowania
  • EPG (Electronic Program Guide)- Elektroniczny przewodnik po programach.
  • Telezakupy z możliwością płacenia kartą.
  • Internet i poczta elektroniczna bez konieczności posiadania komputera
  • Informacje biznesowe, pogoda, konkursy i gry.

  PCTV - telewizja internetowa. Ta forma interaktywnej telewizji jest już szeroko dostępna dla użytkowników Internetu, za pośrednictwem komputera podłączonego do sieci łączem szerokopasmowym. Usługi oferowane to drogą są podobne do IPTV. Aby korzystać z nich trzeba zainstalować dodatkowe oprogramowanie, zwykle darmowe. Część programów może być bezpłatna, a do wybranych dostęp jest płatny abonamentem lub jednorazowo.
Komputer i łącze internetowe muszą spełniać wysokie wymagania do odbioru strumienia video aby obraz mógł być płynnie wyświetlany na ekranie w czasie rzeczywistym.
Parametry te rosną w miarę wzrostu jakości przekazu. Przykładowo filmy w wysokiej rozdzielczości HDTV mogą zajmować pięć razy więcej miejsca niż w standardowej rozdzielczości. Aby poprawić przepustowość stosowane są zaawansowane techniki przekazu strumieniowego z cyfrową kompresją MPEG 2, MPEG 4, HEVC.


porozmawiaj na ten temat: Forum dyskusyjne

Naprawa telewizorów LCD