Wtyki i gniazda video

Złącza video w telewizorach

  We współczesnym sprzęcie video domowego użytku istnieje wiele różnych standardów złącz i przewodów połączeniowych.
Złącza te nie zawsze są kompatybilne ze sobą, przy próbach łączenia dodatkowych urządzeń może się okazać, że telewizor lub DVD nie posiada odpowiednich wtyków i niemożliwe jest podłączenia tunera HDTV lub innego sprzętu. Przedstawiam tu opis standardowych złącz jakie można spotkać w telewizorach LCD, plazmowych, HD Ready, magnetowidach, DVD i innych.

 

HDMI - (High-Definition Multimedia Interface)

wtyk HDMI  HDMI - złącze przeznaczone do transmisji cyfrowego sygnału wizji i fonii bez kompresji. Zapewnia najwyższą jakość przesyłu sygnału bez utraty jakości w przewodach nawet do kilku dziesiątek metrów. Takie złącze jest wymagane do podłączenia do telewizora tunera HDTV i jest wskazane do łączenia innych urządzeń cyfrowych dla uzyskanie najlepszej jakości. Kablem HDMI można przesyłać na dużą odległość, z prędkością 5GB/s, wysokiej jakości sygnał wizji i 8-kanałowy sygnał dźwięku
W przyszłości HDMI będzie standardem w domowym sprzęcie video. Będzie ono podstawowy wyposażeniem odtwarzaczach Blu-ray i HD DVD. W przypadku łączenia z urządzeniem które nie posiada tego złącza a ma tylko DVI możliwe jest zastosowanie pasywnej przejściówki.

Złącze HDMI - opis wyprowadzeń

DVI (Digital Visual Interface)

wtyk DVI  DVI - Złącze z kablem do przesyłania cyfrowego sygnału wizji i fonii na odległość do 5 metrów. Bardzo popularne złącze wykorzystywane do łączenia urządzeń cyfrowych: DVD, telewizorów LCD, PDP oraz do komputerowych kart video i monitorów. Do niedawna ten standard okablowania zapewniał najlepszą jakość połączeń, obecnie jest wypierany przez HDMI. Posiadacze sprzętu ze złączami DVI nie muszą się martwić o kompatybilność z HDMI, gdyż dostępne są przejściówki.
Rodzaje interfejsow DVI

  • DVI-I najstarszy z interfejsów do powiązanej transmisji sygnałów analogowych i cyfrowych wykorzystywany do łączenia monitorów kineskopowych i LCD
  • DVI-D interfejs całkowicie cyfrowy
  • DVI-D HDCP - interfejs cyfrowy z szyfrowaniem przesyłanej informacji w celu lepszego zabezpieczenia przed naruszaniem praw autorskich.

Złącze DVI - opis wyprowadzeń

wtyk VGA

VGA (Video Graphics Array)

 VGA - złącze do podłączenia analogowych urządzeń video. Typowo jest wykorzystywane do monitorów komputerowych. Dzięki transmisji oddzielnymi przewodami ekranowanymi sygnałów RGB i synchronizacji zapewniają najlepsze połączenia w klasie urządzeń analogowych.Component (Analog video signals)

przewody component  Component - 3-przewodowe kabel z wtykami RCA o impedancji 75 ohm. Jest to wyposażenie minimalne do podłączenia tunerów HDTV i DVD z obsługą skanowania progresywnego
Component video to sygnał video podzielony na trzy składniki:

  • Y - luminancję
  • CbCr - cyfrowy składnik chrominancji
  • PbPr - analogowy składnik chrominancji

Przesyłanie w oddzielnych, ekranowanych przewodach koncentrycznych, trzech komponentów sygnału video umożliwia przesyłanie obrazu o wyższej rozdzielczości i zapewnia lepszą jakość niż kompozyt lub S-Video.
Możliwe są małe modyfikacje interfejsu component, wtedy można spotkać się z innymi oznaczeniami, np.: YUV, YcbCr, YpbPr

S-Video (Separate video) S-VHS, Y/C

przewód S-video  S-Video - Standard połączeń opracowany dla magnetowidów VHS, często wykorzystywany do łączenia innych urządzeń video.
Kabel składa się z osobnych ekranowanych przewodów dla sygnału luminancji (Y) i chrominancji. (C)
Posiada mały okrągły wtyk z czterema pinami. Sygnał fonii przesyłany jest osobnym kablem. Sygnał S-Video może być też dostępny na zwykłym zlączu scart o ile w menu urządzenia jest możliwe przełączanie scart na S-Video.
W stosunku do pojedynczego przewodu video w wejściach kompozytowych przesyłanie oddzielnie sygnału chrominancji i luminancji zapewnia szersze pasmo dla tych sygnałów i większą odporność na wzajemne zakłócenia.wtyki cinch, RCA 

Wejście kompozytowe (CINCH/AV connector)

Wejście kompozytowe - najbardziej popularne złącze istniejące w większości urządzeń audio-video. Osobnymi przewodami audio i video przesyłany jest sygnał fonii i zespolony sygnał wizji. Przewody mają impedancje 75 ohm i zakończone są wtykami RCA (cinch).
Jakość sygnału video jest niższa od innych standardów i zależy od długości kabla.

Dzięki odpowiednim przejściówką można wtyki RCA łączyć z standardowym złączem Scart.


DisplayLink (USB 2.0.)

USB  Popularne w komputerach gniazdo USB jest wykorzystywane w telewizorach (USB Film) do łączenia innych urządzeń nie wymagających dobrej jakości i płynności obrazu. Można odtworzyć film zapisany na kartach pamięci, pendrive, zdjęcia z aparatu fotograficznego lub kamery.DisplayLink - opis parametrów i wyprowadzeń

Naprawa telewizorów LCD